Значення тварин у житті людини

Тема 11. ОРГАНІЗМИ І СЕРЕДОВИЩЕ ІСНУВАННЯ

§ 60. Значення тварин у житті людини

Учені-історики стверджують, що, якби людина не приручила собаку, коня, корову, вівцю, на нашій планеті не виникла б цивілізація. Чому? А тому, що, заводячи свійських тварин, людина-мисливець ставала ще й господарем: вона починала створювати господарство біля свого житла. Таким чином поступово виникали селища, а згодом – і міста.

До свійських належать приручені людиною задля тих чи інших цілей тварини, які протягом життя багатьох тисяч поколінь розмножуються

в неволі. При цьому вони відрізняються від диких предків поведінкою, втратили їх зовнішні риси й властивості, а натомість набули якостей, вигідних для людини. Перетворення диких тварин на свійських внаслідок добору звірів із властивостями, бажаними для людини, називають одомашненням. Завдяки одомашненню людина створює породи свійських тварин. Головна властивість породи – здатність від покоління до покоління передавати закладені людиною біологічні властивості й особливості будови.

У наш час близько 30 видів свійських тварин є постійними супутниками життя людини.

Велика рогата худоба – таку наукову

назву мають звичайні корови. Крім них, до групи великої рогатої худоби належать інші представники копитних, одомашнених людиною: бик кошлатий, буйвіл азійський, балійська худоба та гаял.

Корови походять від вимерлого дикого бика – тура, який був поширений на території нашої країни майже 500 років тому. Відомо, що останній тур зник у 1627 році. Одомашнення дикого бика відбулося понад 10 тисяч років тому. У представників деяких порід великої рогатої худоби і нині збереглися зовнішні ознаки тура.

Породи великої рогатої худоби поділяють на три групи: робоча худоба, за допомогою якої колись орали й сіяли; молочна худоба, від якої одержують багато молока; м’ясна худоба, яка швидко росте й набирає масу. В Україні розводять велику рогату худобу кількох.

Значення тварин у житті людини

Мал. 159. Дикі предки одомашнених звірів:

1 – європейський муфлон; 2 – осел дикий; 3 – кріль дикий; 4 – дикий собака динго; 5 – кіт лівійський; 6 – гуанако.

Найвідомішими є: порода робочої худоби – українська сіра (в наш час робочі породи великої рогатої худоби майже втратили своє значення – їх замінили автомобілі й сільськогосподарські машини); молочні породи – костромська чорно ряба та лебединська м’ясо-молочні – симентальська, а також шортгорнська м’ясна.

Вівці – це також давні свійські тварини, що були одомашнені близько 10-11 тис. років тому. Вчені вважають, що свійські вівці походять від двох видів диких баранів: азійського і європейського муфлонів (мал. 159).

Предком перших свійських кіз є гвинторогий козел, поширений в Азії. В Європі свійські кози походять від галіційського козла, який колись жив у Карпатах.

Верблюди були одомашнені близько 3000 років тому. Верблюд двогорбий, дикі предки якого й дотепер живуть у пустелях Центральної Азії, має чудову шерсть, а верблюд одногорбий дає багато жирного молока. Дикі предки одногорбого верблюда, які жили на Аравійському півострові, давно вимерли.

Свиня – одна з найдавніших свійських тварин. Її предком була свиня дика. Учені вважають, що процес одомашнення свині розпочався наприкінці кам’яного віку.

Свійський кінь походить від диких коней – тарпанів. Останній тарпан помер у 1918 р. на Полтавщині. Давні зображення свійських коней датуються 2000 роком до нової доби. Нині відомо багато порід коней, серед яких виділяють робочих та скакових. Коні робочих порід мають важку будову тіла. Вони призначені для перевезення вантажів. Коні скакових порід стрункі, довгоногі. їх використовують для швидкої їзди.

Осел належить до давніх свійських тварин. Він був приручений набагато раніше від коня і служив як робоча тварина, переважно в’ючна. Предком довговухого осла був дикий осел (мал. 159). (Пригадай, де в природі збереглися дикі осли.)

– Аби в’ючні тварини були витривалішими, ніж коні, й сильнішими, ніж осли, виводять гібриди цих тварин. Потомство від матері-ослиці та батька-жеребця називають мулами.

Собака – це, мабуть, єдина свійська тварина, дикий предок якої дотепер не встановлений. Одні вчені вважають, що ним був вовк. Інші переконані, що свійський собака походить від дикого собаки, подібного до австралійського динго (мал. 159) – єдиного хижака серед плацентарних ссавців Австралії. (Пригадай, які тварини живуть в Австралії.) Цей собака зовсім не вміє гавкати, але дзявкає, наче лисиця, і виє, як вовк. Динго легко приручається і вільно схрещується зі свійськими собаками. Проте навіть приручений динго залишається некерованим, а тому не здатним до служби й полювання. Собака був першою твариною, яку людина приручила ще в кам’яному віці. У ті часи люди займалися лише полюванням та риболовлею і не вміли ані вирощувати рослини, ані розводити тварин. Собака допомагав мисливцеві заганяти дичину. Він пов’язаний з людиною не тільки міркуваннями обопільної користі: “Ти мене годуєш – я тобі допомагаю”, а й відчуває до свого хазяїна найщирішу любов і приязнь.

Кішку було приручено понад 6000 років тому давніми єгиптянами, які вважали її священною твариною.

Людина одомашнила представників трьох рядів птахів і створила чимало порід гусей, качок, курей і голубів. (Згадай, які дикі види були предками свійських качок, гусей, курей і голубів.) Унаслідок одомашнення на свійських тварин перетворилися цесарка, індичка та японський перепел. Усі ці птахи, за винятком голубів, втратили здатність літати.

Як не дивно, свійські тварини є й серед комах, це насамперед бджола медоносна (нині відомо близько 20 порід). В Україні розводять бджіл трьох порід: українську степову, карпатську і середньоруську. Бджоли різних порід різняться не тільки зовні, а й особливостями поведінки, плодючістю, здатністю запасати мед, стійкістю до різних хвороб чи паразитів. Аби підвищити продуктивність пасіки, час від часу проводять гібридизацію бджіл. Матку однієї породи схрещують із трутнем іншої. Завдяки цьому потомство набуває бажаних для людини властивостей.

Серед приручених людиною диких тварин найбільше ссавців. Саме ці свійські тварини дають людині найбільшу користь.

Значення тварин у житті людини

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Значення тварин у житті людини - Біологія