Значущі частини слова
БУДОВА СЛОВА. СЛОВОТВІР. ОРФОГРАФІЯ
УРОК № 79
Тема. Значущі частини слова
Мета: сформувати в учнів уявлення про основні значущі частини слова, їх особливості та взаємозв’язки; поглиблювати уміння виділяти значущі частини слова; виховувати любов до української мови.
Обладнання: підручник.
ХІД УРОКУ
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашньої вправи.
2. Робота біля дошки.
Завдання: визначити основу та закінчення в словах: черевички, тихенького, письменник, полями, сніжок, споконвіку.
3. Колективна
Запитання: як називаються слова в першій і другій колонках?
І | ІІ |
Сніг | Сніг |
Сніжок | Снігу |
Сніговик | Снігом |
Сніжний |
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАННЯ ШКОЛЯРІВ
IV. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником.
Вправа 514 (письмово).
2. Слово вчителя.
Префікс – значуща частина слова, яка стоїть перед коренем і служить для утворення нових слів. У слові може бути кілька префіксів.
3.
Вправа 520 (письмово).
4. Творча робота.
Завдання: до поданих групами слів дописати відповідні префікси: без-, роз-, від-. Чи змінилося від цього значення слів? Виділити префікси.
А) водний, звучний, зоряний, сумнівний, платний, шумний;
Б) питати, сунути, танути, хитати, шукати, в’язати;
В) ділити, дати, жити, звучати, тягти, дзвонити.
5. Робота біля дошки.
Завдання: згрупувати слова з однаковими префіксами і записати їх.
Вибілити, переколоти, привезти, висушити, пробігти, перерубати, вимісити, проїхати, прибігти, перепиляти, присунути, проскочити.
6. Робота за підручником.
Вправа 522, 523.
7. Творча робота.
Завдання I: до поданих слів дібрати споріднені слова з префіксами, виділити префікс, корінь, закінчення.
Сад, квітка, мова, казка, ліс.
Завдання II: переписати вірш, розкриваючи дужки. Писати префікси зі словами разом, прийменники – окремо. Виділити префікси.
Літній ранок
Джмелі (с)(про)соння – буц лобами,
(По)падали, ревуть (в)траві.
І (за)дзвонили (над)джмелями
Дзвінки-дзвіночки лісові.
Повільне сонце (на)тумані
(До)проса (ви)пливло (з)води,
Де (на)пташинім щебетанні
(По)слався малиновий дим.
(М. Вінграновський.)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Творча робота.
Завдання: придумати слова, будова яких відповідала б поданим схемам. Записати слова у зошити.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підручник, § 61, вправа 524.