Зв’язки України з країнами Європи й Азії

РОЗДІЛ IV МАТЕРИКИ ПІВНІЧНОЇ ПІВКУЛІ
ТЕМА 2. Євразія
& 53. Найбільші держави Європи й Азії. Зв’язки України з країнами Європи й Азії
Пригадайте:

Назвіть найбільші держави Європи й Азії за площею й кількістю населення. Покажіть їх на карті.

Країни Європи. Природа, населення й країни Європи дуже різноманітні. Європу ділять на: Західну, Східну та Південну.

Західна Європа. У цій частині регіону розташовані найрозвиненіші країни світу – Франція, Німеччина, Велика Британія. За масштабами Європи це великі країни, за площею

їм поступаються Ірландія, Австрія, Швейцарія, Бельгія, Нідерланди.

Східна Європа. Країни розташовані на території від Балтійського моря на півночі до Чорного й Адріатичного на півдні, на схід від Німеччини й Австрії. У межах цієї території розташовані Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина, Румунія, ряд країн Балканського півострова, а також Естонія, Латвія, Литва, Білорусь, Україна та Молдова. Природа країн має подібні й відмінні ознаки. У північній частині регіону переважають низинні рівнини, а в південній – гори. Деякі країни багаті на мінеральні ресурси (Польща, Угорщина, Румунія та ін.).

Південна Європа.

Країни розташовані на великих півостровах, що омиваються Середземним морем. Найбільші держави: Іспанія, Італія, Португалія та Греція. У природі, населенні й господарстві цих країн багато спільного.

Найрозвиненіша з них Італія (столиця – місто Рим). Вона порівняно бідна на корисні копалини, але тут створено сучасне господарство. У країні випускають різноманітні машини, хімічні продукти, будують сучасні судна. Добре розвинене й сільське господарство: вирощують пшеницю, рис, овочі та фрукти. Цю країну ще називають головним садом Європи. Давні пам’ятки культури й прекрасні курорти приваблюють туристів.

Країни Азії. Цей величезний регіон дуже різноманітний за природою й населенням. Тут розташовані й дуже великі, і дуже малі країни.

Південно-Західна Азія. Найбільші країни цієї частини: Туреччина, Іран, Ірак, Афганістан, Саудівська Аравія. Багато невеликих за площею країн: Сирія, Ліван, Ізраїль, Кувейт та ін. Сюди ж тепер відносять Грузію, Вірменію та Азербайджан.

Національний склад населення Близького Сходу, як ще називають цю територію, різноманітний. Тут живуть араби, євреї, турки, перси, грузини, вірмени й інші народи. Цей регіон – місце виникнення всіх трьох світових релігій. Більшість населення живе в сільській місцевості, у долинах річок і в оазисах. Деякі країни є найбільшими постачальниками нафти на світовий ринок. По нафтопроводах її подають до портових міст, звідки в танкерах перевозять у різні країни.

Центральна Азія. Цей великий регіон материка відрізняється одноманітністю природи, сухістю, різкою континентальністю клімату, переважанням сухих степів, напівпустель і пустель. Рівнини й улоговини чергуються тут з горами та нагір’ями, які ізолюють територію від вологих вітрів з океанів. У цій частині Євразії розташовані Казахстан, Туркменістан, Киргизстан, Таджикистан, Узбекистан, Монголія й велика частина Китаю.

Східна Азія. Ця частина материка розташована вздовж узбережжя Тихого океану й витягнута з півночі на південь – від помірного поясу до тропічного. Тут розташовані найбільш населена частина Китаю, Японія, КНДР і Республіка Корея. Природа цих країн різноманітна, переважають рівнини, але є й гірські території.

У Японії багато вулканів, часті землетруси. Мусонний клімат у цілому сприятливий для розвитку сільського господарства. Усі зручні землі оброблені, основна культура – рис. Японія (столиця – місто Токіо) – одна з найбільш економічно розвинених країн світу. Природа країни дуже мальовнича, однак бідна на мінеральні ресурси. Країна ввозить багато сировини, виробляє найсучаснішу техніку, електроніку, автомобілі, судна, хімічні продукти. Дві третини країни вкриті лісом. Японці дуже дбайливо ставляться до природи. У житті населення велику роль відіграють моря, що омивають країну.

Китай (столиця – місто Пекін)- величезна країна, природа її дуже різноманітна, це багатонаціональна держава (понад 50 народів). Велика частина населення живе в сільській місцевості. Проте швидко розвивається промисловість, збільшуючи частку міського населення.

Південна Азія. Серед країн цієї частини континенту найбільша – Індія, а найменша – королівство Бутан у Гімалаях.

Індія (столиця – місто Делі) розташована в центрі Південної Азії. Виокремлюють великі природні комплекси: Гімалаї, Індо-Гангську низовину та рівнини Декана на півострові Індостан. Країна багата на мінеральні ресурси. Майже вся територія розташована в субекваторіальному кліматичному поясі. Літній мусон з океану приносить багато вологи. Індія – в основному сільськогосподарська країна, проте в останні десятиліття успішно розвивається промисловість. Вирощують рис, пшеницю, бавовник, цукрову тростину, чайний кущ, на заводах і фабриках виготовляють метал, різні машини й обладнання, ліки, тканини.

Південно-Східна Азія. Займає півострів Індокитай та острови, складові Малайського архіпелагу. Найбільші за площею країни: Індонезія, Лаос, Таїланд, В’єтнам, Філіппіни. У Малаккській протоці на острові розташована найменша країна цього регіону – Сінгапур. Найбільшу площу території і чисельність населення має Індонезія.

Зв’язки України з країнами Європи. Україна – одна з найбільших країн Європи. Вона підтримує партнерські відносини з багатьма європейськими країнами. Серед її найактивніших партнерів – Німеччина, Велика Британія, Польща, Італія, Румунія, Угорщина тощо.

Україна підтримує різні форми зв’язків: торгівля, надання та одержання послуг (виробничих, транспортних, страхових, консультаційних, юридичних тощо), створення спільних підприємств, сумісне будівництво підприємств, валютні та фінансово-кредитні відносини, туризм, проведення виставок, ярмарків, торгів, аукціонів, спортивних змагань тощо.

Наша країна вивозить переважно вироби з чорних металів, залізну руду й кокс, продукти харчової і текстильної промисловості. З країн Європи Україна ввозить техніку, машини, продукцію хімічної і легкої промисловості.

У країні набувають популярності міжнародні спільні підприємства. За їх допомогою в українське виробництво впроваджуються найпрогресивніша техніка й технології, здійснюється виробництво конкурентоздатних товарів на експорт, відбувається збагачення українського ринку якісними товарами.

Україна активно співпрацює з багатьма європейськими державами в галузі освіти й культури. З 1954 р. вона є членом спеціалізованої установиООН з питань освіти, науки й культури (ЮНЕСКО). Вища школа України тісно контактує із зарубіжними партнерами у взаємній підготовці фахівців, обміні практикантами, викладачами-стажерами, аспірантами. В Україну приїжджають для читання лекцій студентам викладачі зі Швеції, Швейцарії, Болгарії та інших країн. Співробітництво з європейськими країнами розширюватиме смугу стабільності й миру навколо України, сприятиме її утвердженню як упливової європейської держави, торуватиме шляхи до широких політичних, економічних, культурних, наукових, гуманітарних відносин із країнами Європи.

Зв’язки України з країнами Азії. Останнім часом особливо активізувалися відносини України з державами Азії. Важливість розвитку співробітництва з державами цього регіону визначається його роллю “локомотива” світової економіки. Адже тут розміщені країни, які мають високі темпи розвитку. У цих державах сконцентрована велика кількість населення світу. Провідні країни регіону: КНР – найбільша за населенням і темпами розвитку країна, Японія – високорозвинута країна світу, Індонезія – найбільша мусульманська країна, “азійські тигри” – Сінгапур і Республіка Корея.

З кожним роком розширюються й формуються нові торговельно – економічні зв’язки з багатьма країнами регіону. Здійснюється обмін візитами найвищого й високого рівнів з Японією, Республікою Корея, В’єтнамом, Сінгапуром, Малайзією, Таїландом, Монголією, Брунеєм. Відносини з Китаєм вийшли на рівень стратегічного партнерства.

Найбільшими торговельними партнерами в регіоні є Китай, Японія та Республіка Корея. Велику зацікавленість країни Азії проявляють до аграрного сектора, інфраструктурного будівництва, енергетики й енергозбереження тощо.

Азія – світовий лідер з розвитку новітніх інформаційних і телекомунікаційних технологій. Тому перспективним є напрямок співпраці України з азіатськими країнами у сфері науки та техніки. Відновлено українсько-індійські зв’язки.

Практична робота 10 (продовження)

Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Євразії

Позначте на контурній карті, користуючись атласом.

Держави та їх столиці: Україна, Росія, Німеччина, Франція, Велика Британія, Італія, Китай, Індія, Японія.

Запитання та завдання

1. Опишіть клімат країн Південної Європи, використовуючи карти атласу. Як кліматичні умови впливають на зайнятість населення?

2. На яких островах розміщена Велика Британія? Опишіть природу цієї країни.

3. Назвіть особливості природи Японії, користуючись текстом і картами. Як упливає на неї географічне положення?

Працюємо з картою та атласом

Підготуйте презентацію рекламного характеру про одну з країн Європи (Азії) і виступіть перед однокласниками, використовуючи карти атласу й інші джерела географічної інформації.

Сторінка дослідника

Складіть характеристику Індії, користуючись різноманітними джерелами інформації. Який існує взаємозв’язок між її природою й зайнятістю населення?

Цікавий факт

У Китаї вперше з’явилися папір, компас, шовк, друк, фарфор, парашут, механічний годинник та ін. Вирощувати й заварювати чай придумали саме китайці в III ст. до н. е.

Повторимо головне

– Євразія – найбільший материк Землі. Вона складається з двох частин світу – Європи й Азії. Великий внесок у вивчення природи Центральної Азії зробили П. Семенов-Тянь-Шанський, М. Пржевальський та О. Шмідт.

– На території Євразії розташовані найвищі гірські системи земної кулі. Рельєф материка формується під дією зовнішніх чинників: вивітрювання, діяльність вітру, морів, річок, давнього льодовика, а також господарської діяльності людини.

– Клімат Євразії різноманітний. Тут представлені майже всі кліматичні пояси Землі.

– Природні зони Євразії мають широтну протяжність лише у внутнішньо – материковій рівнинній частині. На заході та сході природні зони змінюють свою протяжність на субширотну й меридіональну.

– 3 метою збереження природи на території Євразії створені природоохоронні території.

– На материку Євразія проживає майже 70 % усіх жителів земної кулі. Населення розміщене дуже нерівномірно. Густо заселена крайня західна її частина.

– На території Євразії розміщується 91 незалежна держава. Найбільшими країнами за площею є Росія і Китай, а за чисельністю населення – Китай та Індія. Поряд із великими державами існують держави-карли – ки. Україна – найбільша за площею країна Європи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Зв’язки України з країнами Європи й Азії - Географія