Зв’язок кількісних і порядкових числівників з іменниками – Числівник
МОРФОЛОГІЯ. ОРФОГРАФІЯ
Числівник
Зв’язок кількісних і порядкових числівників з іменниками
Числівники Один, одна, одно (одне), одні узгоджуються з іменниками в числі і відмінку, а в однині – і в роді, як прикметники: Одного олівця, в одній рибині. Числівник Одні Сполучається з іменниками, що вживаються тільки в множині: Одні сани, одні обценьки.
Числівник Один у сполученні з Більше на…, менше на… з іменником уживається у формі знахідного відмінка: Більше на одного учня, менше на одну машину, більше на один кілограм.
Із
Якщо до складу словосполучення з числівниками Два, три, чотири входить означення, то воно може мати форму називного, знахідного або родового відмінка множини: Два нові (нових) костюми, три глибокі (глибоких) яруги.
Числівники Два, три, чотири не сполучаються з іменниками IV відміни. Для їх переліку вживаються збірні числівники (Двоє курчат, троє кошенят) або лічильні звороти зі словами на
При неозначено-кількісних та збірних числівниках іменники вживаються в родовому відмінку множини: Кілька годин, шестеро дівчат.
При дробових числівниках іменники мають форму родового відмінка однини, а слово частина часто випускається: Шість сьомих довжини; дві цілих і три п’ятих об’єму.
Числівники Півтора, півтори сполучаються з іменниками в родовому відмінку однини (Півтора кілограма, півтори доби), а числівник ПівторастА – в родовому відмінку множини: Півтораста кілограмів.
Порядкові числівники узгоджуються з іменниками в роді, числі й відмінку: П’ятий місяць, п’ята година, п’яте число; сьомий клас, сьомі класи; п’ятого місяця, о п’ятій годині.