Зв’язок між словами в реченнях. Словосполучення
Тема: Зв’язок між словами в реченнях. Словосполучення
Мета: ознайомити учнів з поняттям “словосполучення” та його характерними ознаками; формувати вміння визначати основу речення, встановлювати зв’язки між членами речення за допомогою питань; вчити складати схеми речень; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати інтерес до вивчення мови.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Ось і дзвоник дав сигнал,
Працювати
Тож і ми часу не гаймо
І урок розпочинаймо!
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 36, впр. 68)
– Прочитайте, як пов’язуються слова у другому реченні.
(Що? жовтень (що робить?) їздить; їздить (на чому?) на коні; на коні (якому?) барвистому.)
2. Робота над деформованим текстом
– Утворіть речення з окремих слів.
– Підкресліть головні члени речення.
Діти, вода, купатися, в, часто, морська.
Були, хвилі, на, великі, морі.
Слухала, Маринка, вчителя, уважно, пояснення.
3. Бесіда
– Що становлять підмет і присудок у реченні?
– Як підкреслюємо підмет у реченні? А присудок?
– Які ще члени речення, крім головних ви знаєте?
– Як пов’язуються між собою слова в реченні? (За допомогою питань)
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми з’ясуємо, що таке словосполучення, будемо вчитися встановлювати зв’язки між членами речення.
ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Каліграфічна хвилинка
Оо Оо Оо Ос Ог Оз Оц Ол ус сь ос св сх см
– Осінь усьому рахунок веде.
– 3 осінньої дороги не витягнеш ноги.
– Як ви розумієте ці прислів’я?
– Перше речення розберіть за членами речення.
– Виконайте звуко-буквений аналіз слова усьому.
– Слово осінньої поділіть на склади для переносу.
2. Робота над мовним матеріалом (с. 36, впр. 69)
– Прочитайте виразно вірш.
– Куди вийшов слон?
– Поясніть, як ви розумієте значення слова перон.
(Перон – платформа для пасажирів на вокзалі або транспортній зупинці.)
– Де знаходиться перон?
Словникова робота
Вокзал – споруда (будівля) для обслуговування пасажирів на залізниці.
– Утворіть пари слів і дізнайтеся, які бувають вокзали.
Річковий, морський, залізничний.
– Складіть речення з однією парою слів і запишіть його в зошит.
Самостійна робота
– Спишіть речення.
– Підкресліть у них підмет і присудок.
Перевірка виконаної роботи
– У якому реченні присудок відповідає на питання хто він є?
Складання схем речень за зразком на с. 36.
3. Робота за вправою 70 (с. 37)
– Прочитайте текст.
– Хто головний герой розповіді?
– У кого жив Моті?
– Чому слон утік?
– Що робив Моті на волі?
Складання схем до підкреслених речень.
4. Утворення словосполучень
– Доберіть із тексту вправи 70 (с. 37) слова, які залежать від слів:
Захотілося (кому?)… (йому);
Перервав (що? ) … (ланцюг);
Ланцюг (який? ) … (залізний).
– Що ви утворили?
5. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 37)
– З яких слів складаються словосполучення?
– Від якого слова ставимо питання?
– Підмет і присудок можуть бути словосполученнями?
6. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Творча робота (с. 37, впр. 71)
– Прочитайте словосполучення.
– Усно поширте їх за допомогою питань.
– Запишіть складені словосполучення в зошит.
2. Запис під диктування з коментуванням
– Запишіть речення під диктування.
– Поясніть, які це речення за метою висловлювання та інтонацією.
Осіннє листя тихо падає. (Розповідне, неокличне.)
Коли знову пригріє сонечко? (Питальне, неокличне.)
Яка ж гарна осінь! (Розповідне, окличне.) ,
Бережіть книгу – джерело знань! (Спонукальне, окличне.)
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Над чим працювали на уроці?
– Як Встановити зв’язок слів у реченні?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 37, впр. 72. Складіть власні речення за поданими схемами.