Звертання та вставні слова. Тематичне тестування (тема: Звертання та вставні слова)

ВІДОМОСТІ З СИНТАКСИСУ І ПУНКТУАЦІЇ

Урок 36

Тема: Звертання та вставні слова. Тематичне тестування (тема: Звертання та вставні слова)

Мета: узагальнити й систематизувати знання про слова, граматично не пов’язані з членами речення; формувати пунктуаційну грамотність, вміння доречно використовувати звертання й вставні слова у мовленні; з’ясувати рівень засвоєння учнями теми “Звертання. Вставні слова”; формувати вміння використовувати теоретичні знання на практиці; формувати навички самостійної роботи; розвивати логічне

мислення, увагу, пам’ять, мовлення.

Тип уроку: комбінований урок (систематизація й узагальнення знань, перевірка й облік здобутих знань, умінь, навичок.

Обладнання: таблиця, тестові завдання.

Хід уроку

І. Повідомлення мети уроку.

ІІ. Аналіз матеріалу з метою узагальнення. Робота над висновками.

Опрацювання таблиці.

СЛОВА, ЩО НЕ Є В РЕЧЕННІ ЧЛЕНАМИ РЕЧЕННЯ

ЗВЕРТАННЯ

ВСТАВНІ СЛОВА, СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ (СПОЛУЧЕННЯ СЛІВ)

Називає того, до кого звертаються з мовленням

Виражають ставлення того, хто говорить (мовця), до повідомлення

Мамо

моя, не сумуй. (Л. Костенко.)

На щастя, тихий вечір йде. (Б. Лепкий.)

ІІІ. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.

Творча робота. Скласти речення (усно), в яких подані слова виступали б у ролі підметів, додатків та звертань. Пояснити, чому звертання не є членом речення.

Школа, вчителька, однокласники.

Творча робота. Скласти речення (усно), в яких подані слова виступали б у ролі вставних і у ролі членів речення. Пояснити, чому вставні слова не є членами речення.

Може, здається, бувало.

Робота біля дошки.

Записати речення. Вказати в них звертання та вставні слова, пояснити розділові знаки при них. У вказаних учителем реченнях підкреслити всі члени речення. Зробити усний синтаксичний розбір вказаного вчителем речення (за схемою, поданою на с. 82 підручника).

1. Кажуть, дитино, що мова наша солов’їна. Правильно кажуть. (І. Малкович.) Заспівай мені, мамо моя, як, бувало, колись над колискою. (О. Богачук.) О дубе, дубе, хто тобі дав сили устояти проти вітрів і злив? Мабуть, земля, яка тебе зростила. Мабуть, народ, який тебе садив. (Л. Забашта.) Скажіть, будь ласка, фантасте Уеллс, чи буває фантазія похмуріша за дійсність? (Л. Костенко.)

2. Що, мій коню, що, мій добрий, годі гарцювати! По байракам через рови годі вже стрибати! Як, було, колись стрибаєш, як, було, гарцюєш, хропеш, іржеш, під собою і землі не чуєш… (В. Забіла.) Широкую гриву на вітер пускай! Неси мене, коню, за бистрий Дунай! А, може, поляжу я серед степів з тобою, вірний мій коню? Прощай же, отчизно і рідний мій край! Неси мене, коню, за бистрий Дунай! (Л. Боровиковський.) Мій дикий коню, норовистий коню! Все так би ти й іржав, все так би ти й летів. (Л. Костенко.) Видно, вже вас, літа мої, та й не дожидати! Двічі, мабуть, козакові не парубкувати… (Л. Глібов.) Не боюсь тебе я, доле, зовсім не боюся. Я з тобою ще востаннє, може, поборюся. (В. Самійленко.)

ІV. Проведення тематичного тестування.

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ ТЕМАТИЧНОГО КОНТРОЛЮ (зразки)

1. Звертання

А) називає того, хто до когось звертається;

Б) називає того, до кого звертаються;

В) виражає ставлення мовця до повідомлюваного ним.

Скласти (пригадати) й записати речення із звертанням, звертання підкреслити (напр.: Чи ти в лузі не калина, Україно? Чи не твій то голос лине солов’їно? (Д. Білоус.)

2. У реченні звертання

А) є головним членом речення;

Б) є другорядним членом речення;

В) не є членом речення.

Скласти (пригадати) й записати речення із звертанням, підкреслити в ньому всі члени речення (напр.: Глянь, дитино, глянь, кохана, йде у гості ніч різдвяна. (В. Гринько.)

4. Вставні слова і сполучення слів

А) виражають ставлення мовця до повідомлюваного ним;

Б) означають час, місце, умову, причину того, про що йдеться у реченні;

В) називають того, до кого звертаються.

Скласти (пригадати) й записати речення із вставним словом (сполученням слів), вставне слово (сполучення слів) підкреслити (напр.: Гарна писанка у мене, мабуть, кращої нема. (К. Перелісна.)

3. На письмі звертання виділяються

А) комами або знаком оклику залежно від інтонації;

Б) лапками;

В) тире.

Скласти (пригадати) й записати речення із звертанням, у якому після звертання треба поставити знак оклику (Яблунько, яблунько зелененька! Кинь мені яблучко солоденьке! (К. Перелісна).

5. У реченні Мабуть, не з тієї ноги встав (Нар. творч.) вставне слово стоїть

А) на початку речення;

Б) у середині речення;

В) в кінці речення.

Перебудувати подане речення так, щоб вставне слово стояло у кінці речення. Записати речення.

6. Звертанням у реченні Водичко, умий моє личко (Г. Демченко.) є

А) личко;

Б) водичко;

В) моє.

Скласти й записати речення із звертанням, вираженим іменником у формі кличного відмінка (напр.: Пилипку, Пилипку, поливай липку! (А. Камінчук.)

V. Відповіді вчителя на запитання учнів щодо тестів (після того, як зібрано зошити).

VІ. Підбиття підсумків уроку.

VІІ. Домашнє завдання.

Повторити п. 11.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Звертання та вставні слова. Тематичне тестування (тема: Звертання та вставні слова) - Плани-конспекти уроків по українській мові