Звучить симфонічна музика. Підсумковий урок

Мета. Ознайомити учнів з симфонічною творчістю Ф. Ліста та особливостями симфонічного стилю композитора, узагальнити знання учнів з теми та підбити підсумки рівня навчальних досягнень за навчальний рік.

Розвивати вміння учнів уважно слухати та впізнавати за мотивами твори різних жанрів музики, виконувати пісні та впізнавати їх за музичним вступом, оцінювати власні знання та надавати характеристику відповідям однолітків.

Виховувати інтерес до слухання класичної музики та виконання дитячих пісень українських композиторів.

Тип

уроку: комбінований, урок узагальнення знань.

Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет композитора Ф. Ліста. Основні поняття для засвоєння: повторення основних понять і термінів, які вивчалися протягом року.

Твори, що вивчаються на уроці:

· Ф. Ліст. Концерт №1 для фортепіано з оркестром мі-бемоль-мажор.

· Повторення вивчених пісень.

Хід уроку

1. Вхід під музику Ф. Ліста. Організаційний момент. Мотивація до навчання.

2. Музичне сприймання. Ф. Ліст. Концерт №1 для фортепіано з оркестром мі-бемоль-мажор.

3.

Аналіз музичного твору.

1. Розкажіть про свої враження від музики Ф. Ліста.

2. Охарактеризуйте особливості звучання концерту.

3. Чим вас вразила музика композитора? Чи вдалося тобі помітити майстерність виконавця партії фортепіано?

4. Охарактеризуйте засоби виразності твору: лад, темп, динаміку, мелодію.

5. Які інструменти оркестру по-особливому звучать у цьому творі?

4. Новий матеріал для засвоєння. Бесіда з учнями про творчість композитора та історію створення твору.

Ференц (Франц) ЛІСТ (1811-1886)

Угорський композитор, піаніст, педагог, диригент, публіцист, представник музичного романтизму, засновник угорської композиторської школи. Ференц Ліст – перший піаніст, який виступав із сольними концертами, котрими заслужив визнання як професіоналів, так і загальної публіки. Попри те, що немає жодного запису його гри, він вважається одним із найвпливовіших піаністів тодішньої епохи. Одночасно був відомий своєю благодійністю: допомагав жертвам стихійних лих, сиротам, безкоштовно вчив талановитих студентів, також сприяв фонду пам’яті Бетховена, пожертвувавши значні кошти на відкриття консерваторії у Будапешті. Багато з його фортепіанних творів увійшли до традиційного репертуару – зокрема “Угорські рапсодії”, “Соната сі-мінор” та два фортепіанні концерти. Зробив численні фортепіанні транскрипції популярних сцен із опер, симфоній, каприсів Паганіні та пісень Шуберта. Був автором хорової, вокальної та симфонічної музики.

Концерт для фортепіано з оркестром №1 – твір Ф. Ліста, написаний в тональності мі-бемоль-мажор. Прем’єра концерту відбулася у Веймарі 1855 року, де соло виконував сам Ліст, а диригентом був Г. Берліоз.

Концерт складається із чотирьох розділів. Композитор розпочав роботу над твором, коли йому було лише 19 років, а потім змінював та дописував його упродовж тривалого часу. В 1849 році роботу над твором було завершено.

5. Творче завдання.

Прослухайте Концерт №1 Ф. Ліста в сучасній обробці. Чим він відрізняється від оригіналу? Які засоби виразності змінилися? Поміркуйте.

6. Конкурс “Найкращий виконавець”

Упізнайте пісні за ілюстраціями та виконайте їх під фонограму.

7. Конкурс “Знавці музичного мистецтва”.

Дайте відповіді на різнорівневі запитання:

2

Бали

Жанр, який не входить до скарбнички симфонічної музики, – це: а) увертюра; б) симфонічна сюїта; в) романс.

Іспанський парний народний танець та музичний жанр, що став основою симфонічного твору, – це: а) тарантела; б) болеро; в) танго.

Симфонію, відому під назвою “Патетична”, написав: а) Л. ван Бетховен; б) Ф. Ліст; в) П. Чайковський.

Український композитор-симфоніст, автор 11 симфонічних поем: а) С. Людкевич; б) Б. Лятошинський; в) К. Стеценко.

Симфонічну сюїту “Шехеразада” написав відомий російський композитор: а) П. Чайковський; б) М. Мусоргський; в) М. Римський-Корсаков.

3

Бали

Музична форма, що містить декілька частин (варіацій), які представляють собою змінену першу частину (тему), – це: а) варіаційна форма; б) сонатна форма; в) сонатний цикл.

Жанр великого, віртуозного за характером музичного твору для соліста (інколи – двох-трьох) з оркестром у формі тричасгинного сонатного циклу – це: а) симфонія; б) симфонічна поема; в) концерт.

Музика, започаткована появою жанру симфонії і призначена для виконання симфонічним оркестром, – це: а) камерна музика; б) симфонічна музика; в) вокальна музика.

4

Бали

Інструментальний вступ до театральної вистави або одночастинний концертний твір сонатної форми, часто програмний, зі складними образами та композиційними якостями – це: а) увертюра; б) соната; в) болеро.

Великий симфонічний твір, що має декілька контрастних частин, які виконує симфонічний оркестр, – це: а) симфонічна сюїта; б) симфонія; в) увертюра.

Одночастинний твір для симфонічного оркестру з програмою літературного, живописного або (рідше) філософського чи історичного походження – це: а) симфонічна поема; б) увертюра; в) симфонічна сюїта.

Або дайте відповіді на тестові запитання:

Питання до теми “Жанри симфонічної музики”

1. Частина симфонії, яка написана в повільному русі, у формі рондо, рідше у формі сонати або варіаційній формі:

· Перша

· Третя

· друга

2. Інструментальний вступ до театральної вистави з музикою (опери, балету, оперети), кантати або ораторії, кінофільму:

· увертюра

· поема

· соната

3. Великий симфонічний твір, де в музичних образах втілений конкретний сюжет, має декілька контрастних частин, які виконує симфонічний оркестр:

· симфонічна сюїта

· симфонія

· увертюра

4. Іспанський парний народний танець та музичний жанр, що виник наприкінці XVIII століття і став основою симфонічного твору:

· Тарантела

· Танго

· болеро

5. Прототипом симфонії можна вважати:

· увертюру

· оркестрову сюїту

· симфонічну фантазію

6. Жанр, який не входить до скарбнички симфонічної музики:

· увертюра

· романс

· симфонічна сюїта

7. Український композитор-симфоніст, автор 11 симфонічних поем:

· С. Людкевич

· К. Стеценко

· Б. Лятошинський

8. Автор симфонії та вислову “Так доля стукає у двері”:

· Ф. Ліст

· Л. ван Бетховен

· М. Равель

9. Перша частина симфонічної сюїти М. Римського-Корсакова має назву:

· “Море і Синдбадів корабель”

· “Царевич та царівна”

· “Оповідь царевича Календера”

10. Жанр оркестрової музики, великий твір для оркестру:

· Кантата

· Симфонія

· увертюра

11. Жанр великого, віртуозного за характером музичного твору для соліста (інколи двох-трьох) з оркестром у формі тричастинного сонатного циклу:

· симфонія

· концерт

· поема

12. Твір для оркестру, спочатку задуманий як музика для балетної постановки:

· “Болеро”

· “Час, уперед!”

· “Дніпро”

Скільки правильних відповідей? Це ваші справжні досягнення в Країні музики!

Поставте собі оцінку:

8. Вихід з класу під музику Ф. Ліста.

9. Для допитливих – виконання музичного проекту. Завершуємо проект “Моя фонотека”

Мета: навчитися знаходити фонограми музичних творів і зберігати їх у форматі мрЗ.

Очікуваний результат : диск з улюбленими творами різних жанрів.

%

План створення:

1. Додайте до свого каталогу музичних композицій улюблені твори симфонічної музики та їхні сучасні обробки, які слухали на уроках, збережіть їх у форматі mp3.

2. Додайте до списку нові твори. І

3. Презентуйте свій диск друзям, вчителям.

КАНІКУЛИ

“Канікули! Канікули!” –

Співає все навколо.

Канікули, канікули,

Канікули у школі!

А що таке “канікули”?

Це – літні дні барвисті,

Це час, коли нам ніколи

Хоча б на мить присісти,

. бо треба мчати босими

Наввипередки з вітром,

З густих лісів приносити

Горіхів повні відра.

Це час у річці хлюпатись,

Підсмажувати спини

І зранку в лузі слухати

Тонку струну бджолину. . .

Це час, коли за друзями

Ми скучим – як ніколи,

І нам страшенно схочеться

Скоріше знов до школи!. . .

Анатолій Костецький

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Звучить симфонічна музика. Підсумковий урок - Плани-конспекти уроків по музиці