Звукова палітра

8 КЛАС

II семестр

Тема. Музика в діалозі з сучасністю

Урок 17

Тема уроку. Звукова палітра – засіб вираження характерних рис. Д. Верді. Пісенька Герцога з опери “Ріголетто” – слухання.

Музика – слухання – уява, сольфеджування вправи. Розучування пісні М. Катричко “Хуртовина”

Мета уроку: поглибити знання учнів про засоби музичної виразності, ознайомити з оперою Д. Верді; розвивати вокально-хорові навички та музичну пам’ять; виховувати інтерес до опери.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: магнітофон,

фортепіано, аудіо-запис, портрет Д. Верді.

Хід уроку

I. Організація класу до уроку.

1. Музичне вітання.

2. Оголошення теми.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

Будь-яка мелодія складається із звуків. Відтак і їхнє розміщення, і темп їхнього руху впливає на уяву слухача. Якщо звуки в музиці рухаються стрибкоподібно, то це означає, що і характер тієї мелодії рухливий. А які образи можуть виникати у нашій уяві під час слухання такої музики?

Виконання вправи.

Звукова палітра

Бесіда за запитаннями:

– Що ви можете сказати про вправу?

– Яка відстань між звуками?

Що відображає такий рух звуків?

(Це уривок п’еcи Р. Шумана ” Сміливий вершник”).

– Що хотів зобразити композитор?

(Рух коня, стукіт його копит).

– Давайте просольфеджуємо цю вправу. (Настройка в тональності).

III. Розучування пісні.

1. Розспівування.

2. Художній показ пісні М. Катричка “Хуртовина”.

3. Характеристика нотного тексту пісні (розмір, тональність, рух мелодії).

4. Розучування пісні по фразах, звертаю увагу на чистоту інтонування, дикцію, дихання.

IV. Слухання музики.

1. Вступна бесіда.

Сьогодні ми з вами познайомимося з творчістю італійського композитора XIX ст. Джузеппе Верді.

Дж. Верді народився 1813 р. в селі Лe Ронколе, в сім’ї дрібного торговця. Як і у всіх композиторів, музичні здібності проявилися дуже рано, але освіти він професійної не зміг здобути, бо змушений був працювати.

Уроки брав приватно по композиції, а вже на початку творчого шляху у нього визначився потяг до оперного жанру.

Уже в перших своїх творах композитор виявив зацікавлення патріотичними сюжетами, у яких контрастність поєднувалася із почуттями.

В оперному жанрі проявилися кращі риси митця. Однією з найбільш відомих опер Дж. Верді є опера “Ріголетто”, в основу сюжету якої покладена драма французького письменника В. Гюго “Король забавляється”. Композитора привабила в драмі ідея протиставлення благородної простої людини, придворного блазня-горбаня Ріголетто, котрий переживає особисту трагедію, розпуснику Герцогу.

Єдина дочка Ріголетто Джільда закохалася в Герцога. Ріголетто, знаючи несерйозність Герцога, наймає убивцю, щоби той заманив Герцога у свій дім та вбив. Джільда все підслухала, переодяглася у чоловічий костюм, щоб виїхати з міста, та все ще кохаючи Герцога, вона вертається, щоби повідомити його про небезпеку. І Джільда сміливо входить у дім бандита…

Повертається Ріголетто, вбивця виносить йому мішок з тілом, а той має кинути його в річку. Та раптом чує веселу пісню Герцога, з жахом відкриває мішок і бачить у ньому Джільду. Джільда помирає на руках збожеволілого батька.

2. Зараз ви послухаєте пісню Герцога. (Слухання).

3. Характеристика прослуханого.

– Яка музична драматургія фіналу твору?

– Навіщо композитор ввів у такий трагічний фінал веселу пісеньку Герцога?

– Чому зло в сцені проявилося не у звичайній жорстокості, а в легковажному, безтурботному ставленні до життя.

V. Підсумок уроку.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Звукова палітра - Плани-конспекти уроків по музиці