Мінерали та гірські породи
І СЕМЕСТР
РОЗДІЛ ІІІ
Географічна оболонка та її складові
Тема 1. Літосфера
Урок 22. Мінерали та гірські породи
Мета: виявити знання учнів про мінерали і гірські породи, з яких складається земна кора, показати їх утворення, розкрити практичне значення корисних копалин, з’ясувати рівень забезпеченості України окремими корисними копалинами; формувати вміння працювати з колекціями, розрізняти корисні копалини за походженням; розвивати інтерес до географічних знань; виховувати любов до природи Землі, почуття господаря своєї
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: колекції “Гірські породи і мінерали”, “Корисні копалини”, набір знаків корисних копалин, атласи, підручник, умовні знаки корисних копалин.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
Бесіда
– Яка внутрішня будова Землі?
– З яких шарів складається земна кора?
– Чим відрізняється материкова земна кора від океанічної?
III. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Земна кора складається з великої кількості мінералів і гірських порід. З деякими ви ознайомились раніше, а з деякими
– Що таке мінерал?
– Що таке гірська порода?
IV. Вивчення нового матеріалу
Земна кора складається з майже 3 тис. мінералів і більш як 1,5 тис. гірських порід. За станом речовини мінерали бувають твердими, рідкими, газоподібними.
Завдання. Розподілити за групами мінерали: вода, золото, кварц, польовий шпат, слюда, природний газ, сіль, алмаз.
До мінералів відносяться всім нам відомі: кухонна сіль (галіт), графіт в олівцях, гіпс, який використовують скульптори та лікарі. Кристалами мінералів є також усі коштовні камені. Сіркою вкриті кінчики сірників, а наждачний папір – дрібними кристалами корунду. Найпоширенішим на Землі мінералом є вода.
Мінерали в чистому вигляді бувають рідко, найчастіше вони зустрічаються в гірських породах.
Робота зі словником. Гірські породи – поєднання кількох мінералів або значне скупчення одного мінералу.
Наприклад, граніт складається з кварцу, слюди, польового шпату.
За походженням гірські породи і мінерали поділяються: на магматичні, осадові, метаморфічні.
Магматичні утворюються внаслідок магматизму. Магматизм – складний процес утворення та руху магми від астеносфери до поверхні Землі.
Від швидкості охолодження і затвердіння магми, глибини процесу залежить будова магматичних порід. У глибині земної кори магма охолоджується і твердне повільно. Тому з її речовини утворюються великі кристали. Магматичні породи, що виникають на глибині, називають глибинними кристалічними, наприклад граніт.
Робота з колекцією гірських порід і мінералів
Граніт – від лат. “гранум” – зерно, колір сірий, рожевий, твердість значна.
З граніту споруджують пам’ятники, він служить облицювальним матеріалом.
Магма, що вилилась на поверхню, застигає швидше, тому кристали таких магматичних порід набагато дрібніші, їх важко побачити неозброєним оком. Базальт – від грец. “базанос” – пробний камінь, темно-сіра, тверда порода, важко дряпається стальною голкою, важка. Використовується для базальтового лиття під час виготовлення кислототривких труб, хімічного посуду та ін.
Кварц – мінерал; колір молочний білий, димчастий, має значну твердість.
Гірські породи і мінерали, які утворилися з магми, звичайно тверді, важкі і щільні.
Коли з вилитої на земну поверхню магми виділяється багато газів, то вона спінюється і з неї утворюється пемза. У цій породі багато пустот, тому вона така легка, що не тоне у воді.
Осадові породи утворились під дією температури повітря, води, живих організмів та інших процесів на поверхні Землі. Вони поділяються на уламкові, хімічні, органічні.
Робота з підручником
Як утворюється кожна з цих груп гірських порід?
Робота з колекцією гірських порід і мінералів
Вапняк – гірська порода; колір білий, жовтуватий, твердість незначна, складається з кальциту. Якщо на нього капнути трохи оцту, то на місці попадання краплини він укривається пухирцями і чути шипіння. Вапняк використовується в будівництві. Його вносять у грунт для підвищення родючості.
Глина. З водою утворює в’язку речовину. Це будівельний вогнетривкий матеріал, сировина для виготовлення фарфору, гончарних виробів.
Гіпс утворюється в результаті хімічного надходження в осолоне – них водних басейнах. Використовується в будівництві, для виробництва сірчаної кислоти.
Сіль – мінерал; колір білий, твердість незначна, крихкий, на смак солоний, розчинний у воді. Калійна сіль використовується для виробництва добрив, кам’яна – продукт харчування.
Під впливом різних процесів у глибинах земної кори осадові й магматичні породи і мінерали дуже нагріваються і стискаються. Внаслідок цього вони змінюються і набувають нових властивостей, перетворюючись на інші породи і мінерали.
Вапняк > мармур.
Граніт > гнейс.
Вугілля > графіт.
Пісковик > кварцит.
За високих температур породи змінюються і набувають інших властивостей. Так, якщо глину нагріти до + 1 500 °С, дістанемо масу, що нагадує цеглу. Вона вже не буде пластичною, скільки б часу її не тримали у воді.
Робота зі словником. Гірські породи, які зазнали змін на глибині, називаються метаморфічними (метаморфоза – від грец. “перетворення”).
Робота з колекцією гірських порід і мінералів
Мармур – гірська порода; колір білий, сірий, рожевий, зеленуватий, синій, твердість значна. Це один з найкращих облицювальних і декоративних матеріалів, гарно полірується. Це скульптурний камінь, електроізолятор.
Сланець – мінерал темно-зеленого, світло-зеленого кольору, блискучий. Характеризується сланцюватістю, тобто під час удару він легко розколюється з утвореннями рівних поверхонь. Деякі види сланцю в разі нагрівання горять. Горючі сланці – цінна сировина для хімічної промисловості.
Робота зі словником. Усі мінерали і гірські породи, які використовуються людиною, називаються корисними копалинами.
Питання. Скажіть, чи можна назвати всі гірські породи корисними копалинами?
В залежності від господарського призначення корисні копалини умовно діляться на групи (робота з колекцією “Корисні копалини”, умовними знаками корисних копалин, малюнками).
Паливні – вугілля, нафта, газ – використовують як паливо. Вони мають осадове походження, а значить, зустрічаються серед осадових порід.
Рудні – з них виплавляють руди чорних і кольорових металів. Це залізні, марганцеві, алюмінієві руди. Вони залягають здебільшого серед магматичних, метаморфічних порід.
Нерудні – сировина для одержання мінеральних добрив, кислот, будівельних матеріалів.
V. Закріплення нових знань, умінь, навичок
1. Бесіда
– За фізичною картою України визначити, якою сировиною забезпечена Україна.
– Де є паливні ресурси і які?
– Де видобувають руди?
2. Завдання. Назва одного з обласних центрів України складається з початкових букв і перших складів назв умовних знаків корисних копалин. Яке місто зашифроване?
![]()
Полтава
3. Що це?
Земна кора? Гідросфера?
Літосфера? Біосфера?
Мантія? Атмосфера?
Астеносфера? Корисні копалини?
Ядро? Мінерали?
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
– Опрацювати відповідний параграф у підручнику.
– Вчити позначки корисних копалин.
– На закінчення уроку всі учні класу одержують пелюстку ромашки, на якій написано їх знак зодіаку, і камінь-талісман. Діти мають підготувати письмову розповідь про цей талісман:
Січень – гранат; лютий – аметист;
Березень – аквамарин; квітень – алмаз;
Травень – смарагд; червень – перли;
Липень – рубін; серпень – хризоліт;
Вересень – сапфір; жовтень – опал;
Листопад – топаз; грудень – бірюза.