МУЗИКА МАНДРУЄ СВІТОМ

МИСТЕЦТВО БЕЗ МЕЖ І КОРДОНІВ

МУЗИКА МАНДРУЄ СВІТОМ

Розглянь ілюстрації. Пригадай за табличками, хто з митців використав ці твори у своїй музиці.

МУЗИКА МАНДРУЄ СВІТОМ

Угорський фольклор

МУЗИКА МАНДРУЄ СВІТОМ

Український фольклор

МУЗИКА МАНДРУЄ СВІТОМ

Іспанський фольклор

МУЗИКА МАНДРУЄ СВІТОМ

Дагестанський фольклор

МУЗИКА МАНДРУЄ СВІТОМ

Подумай, чому композитори зверталися до музики інших народів. Чи свідчить це про те, що музика різних країн не має кордонів?

Прочитай текст.

Розглянь старовинне фото. Уяви, яка музика може “намалювати” таку картину.

Музика – безцінний скарб кожного народу. Але цей скарб особливий: чим щедріше ним ділитися, тим багатшим і розмаїтним він стає. Тому музика різних народів “мандрує” і поширюється у світі. Неабияку роль у цих “подорожах” відіграють композитори.

МУЗИКА МАНДРУЄ СВІТОМ

Венеція. Фото XIX століття

Італійське місто Венеція стоїть на воді. Його вуличками-каналами неквапливо пливуть човни – барки. їх веслярі славляться особливими піснями – баркаролами, співучі мелодії яких ніби гойдаються на м’яких хвилях заколисуючого

супроводу.

Ніжна чарівність баркароли полюбилася митцям різних країн. Надихнула вона й українського композитора Миколу Лисенка, що відтворив риси цієї пісні в інструментальному творі. Так італійський фольклор “перетнув” кордони й потрапив до української класичної музики.

Послухай “Баркаролу” М. Лисенка. Якими засобами передано риси народної пісні в п’єсі?

Чи зрозумілі тобі її характер, музична мова?

Михайло Глинка. “Арагонська хота”

Яскраве розмаїття фольклорних творів подарувала митцям народна музика Іспанії: гнучкі та виразні мелодії, полум’яні танцювальні ритми.

Засновник російської класичної музики Михайло Глинка провів в Іспанії кілька років. Щоб краще пізнати звичаї та мистецтво цієї країни, він вивчив іспанську мову. А результатом мандрівки стали симфонічні твори, де звучать інтонації іспанського фольклору.

Один з них – “Іспанська увертюра № 1” – відтворює найпопулярніший іспанський танець хоту: звучання гітари, веселий стук кастаньєт, стрімкий рух пристрасного танцю… Цей симфонічний твір більш відомий під назвою “Арагонська хота”.

МУЗИКА МАНДРУЄ СВІТОМ

О. Брусилов. Арагонська хота

Послухай твір. Порівняй характер музики та картини художника Олександра Брусилова. Поміркуй, чи передано у творі М. Глинки колорит іспанського фольклору. Якими засобами?

Розглянь малюнки. Поміркуй, як ці зображення пов’язані з музикою.

МУЗИКА МАНДРУЄ СВІТОМ

Скульптура “Скрипаль на даху”, м. Харків

МУЗИКА МАНДРУЄ СВІТОМ

Пам’ятник М. Лисенку, м. Київ

МУЗИКА МАНДРУЄ СВІТОМ

“Бременські музики”, м. Бремен (Німеччина)

Музика – мистецтво звуків. Мовою звуків вона розповідає нам історії, малює пейзажі й портрети, захоплює та вражає розмаїттям і глибиною людських почуттів…

Але музика нерозривно пов’язана з іншими видами мистецтв. Наприклад, пісня – це поєднання музики і поезії, опера – єдність музики, літератури, хореографії, образотворчого і театрального мистецтв…

Музика зробила чимало щедрих “дарунків” іншим мистецтвам. Музичні сюжети “живуть” у казках і оповіданнях, живописних полотнах і скульптурних композиціях… А мистецтва хореографії, театру, цирку і кіно неможливо уявити без музичного оформлення.

Отже, музика впевнено мандрує світом мистецтв.

І вона не просто живе і розвивається поруч з іншими видами мистецтв, а й живить і збагачує їх.

Знайди у тексті назви різних видів мистецтв.

Поясни, як вони пов’язані з музикою.

Послухай пісню. Визнач основну ідею цього твору. Розучи пісню та виконай її з ритмічним супроводом.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


МУЗИКА МАНДРУЄ СВІТОМ - Музика