Асортимент матеріалів для оздоблення одягу

Матеріалознавство швейного виробництва

АСОРТИМЕНТ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ОЗДОБЛЕННЯ ОДЯГУ ТА ФУРНІТУРА

Асортимент матеріалів для оздоблення одягу

Асортимент матеріалів для оздоблення одягу дуже різноманітний: стрічки, тасьми, шнури, мереживо, гіпюр, шитво, бісер, стеклярус, блискітки та інші. Для оздоблення різноманітних за призначенням виробів можуть використовуватися тканини, які відрізняються від основного матеріалу фактурою, кольором та забарвленням, оздобленням; трикотажні полотна; штучна та натуральна

шкіра і замша; хутро; різноманітна фурнітура; вишивальні нитки; металеві та металізовані нитки.

Матеріали для оздоблення повинні мати сучасне оформлення, високі показники якості (міцність, гнучкість, стійкість фарбування, достатню формостійкість та довговічність), відповідати за оформленням та властивостями основному матеріалу, надавати виробу закінчену сталеву виразність та красивий зовнішній вид.

Стрічки – це тонкі ткані смужки різної ширини, які виробляють на стрічкоткацьких верстатах полотняним, саржевим, атласним, ворсовим та різними дрібно – та великовізерунчастими переплетеннями. За волокнистим

складом стрічки можуть бути однорідними (бавовняними, лляними, віскозними, капроновими, ацетатними) та неоднорідними. Для оздоблювальних стрічок можуть використовуватися металеві нитки. Еластичні стрічки виготовлюють з застосуванням гумових жилок або ниток спандексу. Поверхня стрічок може бути гладкою або рельєфною. Об’ємність та рельєфність надають стрічкам текстуровані нитки та рельєфні переплетення; гумові жилки та нитки спандексу, які стягують стрічку, надають їй ефект гофре. Капронові стрічки можуть мати ворсові малюнки, нанесені флокіруванням. За забарвленням стрічки поділяються на однокольорові, строкаті, та з кольоровими малюнками, які отримують флокіруванням.

За призначенням стрічки поділяються на прикладні, декоративно-прикладні та декоративні.

До прикладних стрічок відносяться: напівлляні полотняні бортові стрічки – пружки; брючні капронові, напівкапронові та бавовняні стрічки саржевого переплетення з випуклим бортиком, які застосовують для зміцнення нижніх країв брюк; суворі та гладкофарбовані бавовняні та напівшовкові корсажні стрічки для поясів; бавовняні та шовкові саржеві та переплетенням в “ялинку” суворі, відбілені та гладкофарбовані кіперні стрічки для зав’язування білизни та інших виробів, для оздоблення головних уборів; суворі бавовняні та відбілені віскозні еластичні з гумовими жилками стрічки для продержи.

До декоративно-прикладних стрічок відносяться: напівшовкові, віскозні, капронові, еластичні стрічки різних переплетень; стійкі до скручування стрічки до бретелей; декоративні еластичні однокольорові та смугасті вузькі (7-15 мм) та широкі (25-30 мм) стрічки з гумовими жилками або нитками спандексу, які використовують для білизняних виробів, поясів плавок, купальників, спортивних костюмів; стрічки для окантовки різного волокнистого складу.

До декоративних стрічок відносяться різні за складом, переплетеннями, оздобленнями, шириною та щільністю стрічки для оздоблення одягу: бейка білизняна, стрічки: шляпні, національна з жакардовим малюнком, лаке, бархатка, ажурні, стрічки – емблеми та інші.

Тасьми – це плоскі смужки різної ширини, волокнистого складу, забарвлення та будови, які виготовляють в’язанням або плетінням з однієї системи ниток і які переплітаються косо (під кутом 40-50°). Завдяки такій структурі тасьми розтягуються в ширину і можуть бути укладені по кругу, овально або за іншим малюнком без зморшок та складок. За структурою тасьми можуть бути щільними з гладкою або рельєфною поверхнею; ажурними; щільними з ажурним краєм або з волокнистими краями. Використовують тасьми як прикладні, так і оздоблювальні.

Найбільш поширені види тасьм: в’юнчик (щільна плетена хвилєвидної форми), бахрома (в’язана ажурна з бахромою у вигляді петель), фасонна (вузька плетена віскозна з дрібними петельками з двох сторін) та інші.

Шнури – це круглі плетені, виті або в’язані вироби, які виготовляють з бавовняної або штапельної пряжі, з віскозних та капронових ниток, з використанням гумових жилок або без них. Використовують шнури як прикладні матеріали і як матеріали для оздоблювання. Асортимент шнурів включає сутаж, синель, петельний, бортовий, еластичний та інші.

Сутаж – подвійний оздоблювальний шнур з віскозною опліткою та заглибленням в центрі для прокладання строчки.

Синель – пушистий ворсовий шнур діаметром 4 мм з коротких віскозних волокон, які скріплені в центрі бавовняною пряжею.

Петельний шнур – гладкий шнур діаметром 4 мм, який оплетений віскозними або капроновими нитками.

Бортовий шнур – прикладний бавовняний шнур діаметром 2 мм.

Еластичний шнур – шнур діаметром 2 мм з гумових жилок, оплетений віскозними нитками.

Мереживо – сітчасті, прозорі, ажурні вироби ручної або машинної роботи, які виготовляють плетінням, в’язанням або вишиванням. їх виготовляють з бавовняної пряжі, капронових та віскозних ниток, текстурованих ниток у вигляді стрічок різної ширини з заробленими краями або у вигляді полотен і використовують переважно для оздоблення білизняних виробів.

Гіпюр – важке масивне мереживне полотно з капронових або текстурованих ниток, яке використовується для виготовлення вставок, комірів, манжет та інших оздоблювальних деталей одягу.

Шитво – це вишиті технікою “Рішелье” смужки бавовняних тканин (типу батисту, ситцю, міткалю) різної ширини, які використовуються для виготовлення оздоблювальних деталей одягу, для оздоблення білизни, для корсетних виробів. Ширина шитва – 25-125 мм.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Асортимент матеріалів для оздоблення одягу - Матеріалознавство