Основні властивості пряжі та ниток

Матеріалознавство швейного виробництва

ОСНОВИ ТЕХНОЛОГІЇ ТЕКСТИЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА

ПРЯЖА ТА ТЕКСТИЛЬНІ НИТКИ

Основні властивості пряжі та ниток

Пряжа та нитки характеризуються такими властивостями:

– лінійна щільність;

– розривне навантаження (міцність);

– розривне видовження;

– скручування;

– нерівномірність ниток по цих характеристиках. Лінійна щільність скрученої пряжі та комплексних ниток визначається як номінально-розрахункова величина за формулою: Тр = (Т1 + Т2 + Т3…. + Тn) n, Де: Т1, Т2, Тз,

Тn – це лінійна щільність ниток (однониткової пряжі), які скручені між собою, n – коефіцієнт скручування.

Лінійну щільність однониткової пряжі та монониток визначають за допомогою вагового текстильного квадранту або технічних терезів з наступним розрахунком за формулою:

T= 1000 * £m/Ln

Де: £m – сума мас відрізків ниток, г;

1 – довжина відрізку нитки (пряжі), м;

1000 – коефіцієнт для переводу довжини ниток в кілометри; n – число відрізків ниток.

Розривне навантаження (міцність) – це найважливішій показник якості пряжі та ниток. Міцність визначається якістю волокнистої сировини, ступенем

скручування пряжі (нитки), її лінійною щільністю та характером оздоблення. Визначають міцність за допомогою розривних машин і вимірюють в сН/текс.

Розривне видовження показує приріст довжини нитки в момент її розриву, визначається видовження видом сировини та структурою ниток. Вимірюється в % від початкової довжини або в мм.

Скручування визначається числом обертів нитки навколо власної осі на 1 метр її довжини. Ступень скручування визначається лінійною щільністю та призначенням пряжі та ниток, а також залежить від виду та якості волокон. Ступень скручування впливає на міцність пряжі: при збільшенні скручування міцність зростає, зростає також і пружність. Визначають ступень скручування за допомогою спеціального приладу – круткоміру.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Основні властивості пряжі та ниток - Матеріалознавство