Основні властивості пряжі та ниток
Матеріалознавство швейного виробництва
ОСНОВИ ТЕХНОЛОГІЇ ТЕКСТИЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВА
ПРЯЖА ТА ТЕКСТИЛЬНІ НИТКИ
Основні властивості пряжі та ниток
Пряжа та нитки характеризуються такими властивостями:
– лінійна щільність;
– розривне навантаження (міцність);
– розривне видовження;
– скручування;
– нерівномірність ниток по цих характеристиках. Лінійна щільність скрученої пряжі та комплексних ниток визначається як номінально-розрахункова величина за формулою: Тр = (Т1 + Т2 + Т3…. + Тn) n, Де: Т1, Т2, Тз,
Лінійну щільність однониткової пряжі та монониток визначають за допомогою вагового текстильного квадранту або технічних терезів з наступним розрахунком за формулою:
T= 1000 * £m/Ln
Де: £m – сума мас відрізків ниток, г;
1 – довжина відрізку нитки (пряжі), м;
1000 – коефіцієнт для переводу довжини ниток в кілометри; n – число відрізків ниток.
Розривне навантаження (міцність) – це найважливішій показник якості пряжі та ниток. Міцність визначається якістю волокнистої сировини, ступенем
Розривне видовження показує приріст довжини нитки в момент її розриву, визначається видовження видом сировини та структурою ниток. Вимірюється в % від початкової довжини або в мм.
Скручування визначається числом обертів нитки навколо власної осі на 1 метр її довжини. Ступень скручування визначається лінійною щільністю та призначенням пряжі та ниток, а також залежить від виду та якості волокон. Ступень скручування впливає на міцність пряжі: при збільшенні скручування міцність зростає, зростає також і пружність. Визначають ступень скручування за допомогою спеціального приладу – круткоміру.