Клас Птахи. Особливості будови

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Клас Птахи. Особливості будови

Тема 9. ПТАХИ

§ 43. Клас Птахи. Особливості будови

Про птахів чуємо змалечку. Пам’ятаєте, “Із землі й дитина підніме, а через огорожу й силач не перекине”? Одразу згадуєш, що це перо, відмітна риса птахів, завдяки якій їх іще називають пернатими.

Клас Птахи, або Пернаті

У сучасній фауні налічується понад 8600 тис. видів птахів. Птахи – це унікальні хребетні, в яких передні кінцівки в процесі еволюції перетворилися на крила. Тіло їхнє має постійну температуру

і вкрите пір’ям. Птахи живуть на всіх материках, освоїли життя в різних екологічних умовах. Будова тіла та життєдіяльність птахів пристосовані до польоту. Сучасні птахи поділяються на ряди.

Голуб – типовий представник класу Птахів

Тіло птаха складається з невеликої голови, рухомої і досить довгої шиї, компактного тулуба та кінцівок. Передні кінцівки перетворені на крила і вкриті пір’ям, задні – розташовані під тулубом. їхні цівки вкриті лусками, пальці закінчуються роговими кігтиками.

На голові розташовані досить великі очі, вушні отвори та дзьоб. Дзьоб складається з наддзьобка та піддзьобка. У

наддзьобку розташовані ніздрі. Форма та розмір дзьоба залежать від виду їжі та способу її добування. Зубів у птахів немає, що значно зменшує їх вагу.

Шкіра у птахів тонка та суха, вона не має залоз. Виняток – куприкова залоза, яка особливо добре розвинена у водоплавних птахів. Секрет цієї залози захищає пера від намокання (вода просто скочується з них, навіть якщо птах пірнає). Похідними шкіри є рогові утвори: рогові чохли на дзьобі, луски на нижніх кінцівках, пір’я. За хімічним складом вони схожі на роги, копита, шерсть ссавців, луски та щитки плазунів.

Розглянемо будову пір’я. За будовою та функціями пера можна розподілити на три групи: контурні, пухові та пух.

Клас Птахи. Особливості будови

Форма дзьоба у птахів відповідає типу їжі, якою вони живляться

Клас Птахи. Особливості будови

Контурне перо (а): 1 – опахало; 2 – стрижень; 3 – огин; 4 – борідки; пух (б); пухове перо (в)

Клас Птахи. Особливості будови

Махаючий політ

Контурне перо складається з порожнистого стрижня й опахала. Опахало – це тонка й легка пластинка. Якщо розглянути її під лупою, то можна побачити, що від стрижня відходять тонкі борідки першого порядку, від них – борідки другого порядку. Вони налягають одна на одну і з’єднані між собою гачечками.

Контурні пера несуть основне навантаження під час польоту, а пух і пухові пера, які розташовані під ними, слугують для збереження тепла. Пух складається із стрижня та борідок, які не з’єднані між собою. Пухові пера мають ознаки контурних і пуху. Періодично у птахів відбувається линька, старе пір’я випадає, а нове виростає.

Пересування птахів

Найдивовижнішим і надзвичайно швидким способом пересування птахів є політ. Він може бути махаючим і ширяючим. Ширяючий політ відбувається з мінімальними витратами енергії та подібний до ширяння на дельтаплані. При цьому крила птаха широко розкриті, але він не махає ними. Використовуються природні вертикальні потоки повітря.

Під час махаючого польоту птах підіймає і опускає крила, створюючи підйомну силу. Опускаючи і повертаючи крило, птах спирається на повітря і відштовхується від нього, просуваючись уперед. При цьому м’язи, що опускають крило, виконують більшу роботу, ніж м’язи, що піднімають крило. Птахи можуть долати тисячі кілометрів.

Страуси літати не можуть, проте бігають зі швидкістю до 70 км/год. Кожний птах, кинутий у воду, пливтиме, але водоплавні птахи досягли в цьому більше, ніж інші. Пригадайте пінгвінів – чудових плавців і нирців.

Опорно-рухова система

За рахунок того, що кістки у птахів тонкі та порожнисті (порожні всередині), скелет дуже легкий. Цікаво, що оперення птаха важить більше, ніж його кістки. У зв’язку з пристосуванням до польоту змінилася будова відділів скелета.

Череп невеликий, щелепи перетворені на дзьоб, зубів немає (полегшення ваги). Хребці грудного, поперекового, крижового, куприкового відділів зрощені, завдяки чому утворюється легкий і міцний каркас. Це важливо для польоту. У цьому випадку довга та рухома шия (від 11 до 25 хребців) забезпечує голові птаха рухливість для живлення та догляду за собою. Так, кут повороту голови у більшості птахів складає 180°, а у сов навіть – до 270°.

Клас Птахи. Особливості будови

Схема будови скелета птаха:

1 – череп

2 – шийний відділ хребта

3 – грудний відділ хребта

4 – зрослі крижовий та поперековий відділи хребта

5 – куприковий відділ хребта

6 – ключиці

7 – вилочка

8 – плече

9 – ліктьова кістка

10 – променева кістка

11 – кисть

12 – тазові кістки

13 – кістка стегна

14 – зрослі велика і мала гомілкові кістки

15 – цівка

16 – пальці стопи

17 – ребра

18 – грудина

19 – кіль

Грудна клітка утворена ребрами та грудиною. Грудні хребці несуть ребра, які рухомо сполучені з грудиною. У більшості птахів грудина має виріст – кіль. Саме до нього кріпляться найміцніші м’язи, які піднімають і опускають крила. У птахів, які не користуються крилами для польоту або плавання (страуси), кіля немає. Кожне ребро складається з двох рухомо сполучених частин, ребра з’єднані між собою відростками, утворюючи міцну конструкцію, що важливо під час польоту.

Пояс передніх кінцівок складається з трьох парних кісток: воронячих, лопаток і ключиць. Ключиці зростаються між собою і утворюють вилочку. Передні кінцівки перетворені на крила. Вони складаються з трьох відділів: плече (плечова кістка), передпліччя (ліктьова і променева кістки), кисть, яка дуже змінилася у зв’язку з пристосуванням до польоту. Пояс задніх кінцівок складається з тазових кісток, які зрослися з крижовим відділом хребта. Така жорстка конструкція необхідна для польоту.

Функції задніх кінцівок – забезпечувати приземлення, зліт і переміщення по землі, воді, деревах. Стегно утворене міцною стегновою кісткою, гомілка – зрощеними великою і малою гомілковими. Особливо слід сказати про стопу. Кістки передплесна та плесна зростаються в одну кістку – цівку, яка закінчується пальцями. Цівка забезпечує “м’яке приземлення” – амортизацію під час приземлення. Пальців може бути два, три, чотири.

Мускулатура у птахів розвинена краще, ніж у плазунів. Це пов’язано зі складнішими рухами птахів. Добре розвинені грудні м’язи, які піднімають і опускають крила. їхня маса досягає 30 % маси птаха.

Запам”ятайте найважливіше

Птахи – це унікальні хребетні, в яких передні кінцівки перетворені на крила. їхнє тіло має сталу температуру і вкрите пір’ям. Будова тіла птахів пристосована до польоту. Опорно-рухова система птахів у процесі еволюції зазнала значних змін у зв’язку з пристосуванням до польоту. Сучасні птахи мають велику кількість рядів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Клас Птахи. Особливості будови - Біологія