МЕЛАНОЗ

МЕЛАНОЗ – інфекційна хвороба бджолиних сімей, патогенна для маток, трутнів і робочих бджіл. Вік матки не робить великого впливу на розвиток хвороби.

Збудник М. – гриб. Він не має високої стійкості проти дезінфікуючих засобів.

Шляхи поширення хвороби. Умови поширення хвороби не вивчені. Спостерігається інфікування бджіл при погіршенні умов утримання, споживанні ними падевого меду, при механічному ушкодженні зовнішніх покривів. Збудник хвороби потрапляє в кишечник бджоли через заражений корм, викликаючи некроз тканин уже через

добу після зараження. У матки некрози зазвичай утворюються в яєчниках. Омертвілі тканини утворюють чорні грудочки різної щільності, у яких знаходяться збудники хвороби.

Перебіг хвороби. Хвороба виникає частіше в другій половині літа. На її розвиток великий вплив має різка зміна погодних умов, через що матка різко скорочує яйцекладку. Збір великих кількостей падевого меду і його споживання викликають порушення травлення робочих бджіл, личинок і маток.

У більшості випадків хвороба протікає в прихованій формі. Захворювання й загибель матки не викликає яких-небудь підозр, а загибель бджіл не має масового характеру,

тому таким не явним симптомам хвороби не приділяють належної уваги.

Симптоми хвороби. На початку хвороби матка скорочує, а потім повністю припиняє яйцекладку. Вона стає малорухомою та млявою. У гнізді відсутні молоді личинки. Матка тривалий час перебуває в заціпенілому стані, руху її скуті, вона легко зривається зі стільника й падає на дно вулика. У хворої матки товщає й подовжується черевце, воно опущене, торкається поверхні. З анального отвору виступає калова пробка.

Робочі бджоли, не очікуючи загибелі матки, яка зірвалася зі стільника, викидають її з вулика. Хвору матку можна знайти недалеко від вулика з 5-10 робочими бджолами. Скільки б не було в матки спроб повернутися до вулика, сім’я її не прийме.

М. – одна з причин трутневості сім’ї, тому що з часу припинення Яйцекладки матки й викидання її з вулика проходить не менше тижня й у сім’ї відсутній молодий розплід, з якого б бджоли могли вивести собі нову матку. Робочі бджоли також піддаються хворобі й гинуть від М.

Діагноз хвороби ставлять при огляді сімей. Відсутність засіву й відкритого розплоду, збільшене черевце в матки з каловою пробкою, що виступає з анального отвору, скутість рухів і малорухомість дають підстави підозрювати М. Виявлення темних плям у яєчниках і виділення з них збудника хвороби дає підтвердження попередньому діагнозу.

Профілактика. Заходи запобігання хворобі не розроблені. Бджолярам рекомендується при штучному заплідненні маток використовувати мікрошприци для кожної матки індивідуально, після запліднення інструменти треба продезінфікувати. Як профілактику необхідно проводити штучну зміну маток, забезпечувати бджолосім’ї повноцінними кормами.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


МЕЛАНОЗ - Бджільництво