ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ АТЛАНТИЧНОГО ОКЕАНУ

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ

§ 20. ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ АТЛАНТИЧНОГО ОКЕАНУ

– Що ви знаєте про Атлантичний океан?

Атлантичний океан – друга за величиною, після Тихого, частина Світового океану. Його назва походить від назви міфічної країни Атлантиди.

1. Знайдіть і покажіть на фізичній карті півкуль (форзац 1) Атлантичний океан. 2. Визначте, по яку сторону від екватора та в яких півкулях він розташований. 3. Назвіть материки, які він омиває.

Більша частина Атлантичного океану розташована в Західній півкулі. Він простягнувся

до полюсів по обидві сторони від екватора. Атлантичний океан омиває береги Північної та Південної Америки, Євразії, Африки та Антарктиди. Атлантичний океан глибокий, хоча дещо поступається Тихому океану. Його середня глибина майже 3600 м, а найбільша – 8742 м.

– Як змінюється температура поверхневих вод в Атлантичному океані, які нагріваються сонячними променями?

Оскільки Атлантичний океан, так само, як і Тихий, простягається по обидві сторони від екватора до полюсів, то температура поверхневих вод змінюється від +27 °С поблизу екватора до 0 °С і нижче біля полюсів.

Над Атлантичним океаном часто вирують урагани.

Чи багатий та різноманітний рослинний і тваринний світ Атлантичного океану?

Рослинний і тваринний світ Атлантичного океану надзвичайно різноманітний. Температура води в ньому неоднакова, тому тут є умови для життя різноманітних організмів.

Рослинний світ Атлантичного океану представлений різноманітними водоростями.

Водорості, які живуть на великих глибинах (до 200 м), мають темно-червоне забарвлення (мал. 60).

Серед тварин Атлантичного океану є види, які живуть лише на півночі в холодних та помірних водах і зовсім не водяться в теплих водах поблизу екватора. Це передусім великі морські звірі: кити, тюлені, морські котики та такі риби, як оселедець, тріска, камбала, палтус, морський окунь.

Біля берегів Антарктиди живуть птахи: пінгвіни, альбатроси, фрегати.

ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ АТЛАНТИЧНОГО ОКЕАНУ

Мал. 60. Червоні водорості

– Розгляньте тварин, які живуть у теплих водах Атлантичного океану, прочитайте їхні назви (мал. 61).

ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ АТЛАНТИЧНОГО ОКЕАНУ

Морський їжак Зелена черепаха Летюча риба

Мал. 61. Тварини теплих вод Атлантичного океану

ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ АТЛАНТИЧНОГО ОКЕАНУ

Мал. 62. Ламантин африканський

У теплих водах Атлантичного океану живуть також медузи, краби, лангусти, креветки, акули, тунець, дельфіни, риби-папуги, кальмари, восьминоги. У прибережних водах атлантичного узбережжя Африки водиться великий водний звір – ламантин африканський. Живиться він різноманітною водною рослинністю, за що отримав назву “морська корова” (мал. 62).

Атлантичний океан – другий за величиною та глибиною океан планети. Майже весь він розташований у Західній півкулі по обидві сторони від екватора. В Атлантичному океані різноманітний рослинний і тваринний світ.

– 1. Покажіть на фізичній карті півкуль Атлантичний океан і розкажіть, де він розташований. 2. Назвіть материки, які він омиває. 3. Які природні умови в Атлантичному океані? 4. Які рослини ростуть в Атлантичному океані? 5. Які тварини живуть у холодних і помірних водах Атлантичного океану? 6. Які тварини живуть у теплих водах Атлантичного океану? 7. Знайдіть інформацію і підготуйте повідомлення про тварину, яка живе в Атлантичному океані.

Біля берегів Північної Америки в Атлантичному океані є Саргасове море, яке не має берегів. Море нагадує “величезну луку” посеред океану. Тут суцільні зарості утворюють саргасові водорості, які ще називають “морським виноградом” через наявність повітряних бульбашок.

ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ АТЛАНТИЧНОГО ОКЕАНУ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ОСОБЛИВОСТІ ПРИРОДИ АТЛАНТИЧНОГО ОКЕАНУ - Натурологія