Природні зони: степи, пустелі та напівпустелі. Висотна поясність Анд

Розділ 2 МАТЕРИКИ

Тема 3. Південна Америка

§34 Природні зони: степи, пустелі та напівпустелі. Висотна поясність Анд

Пригадайте

За яких умов утворюється зона пустель?

Чому природні комплекси в горах змінюються з висотою?

Пампа. На південь від саван кількість опадів значно зменшується і з’являються трав’янисті степи – пампа (мал. 121), що мовою місце­вих індіанців означає “рівнина”. На червоних дуже родючих грунтах пампи поширені такі злаки, як ковила, пампасова трава, бородач, тонконіг. Унаслідок розорювання і

безсистемного випасання худоби природна рослинність пампи дуже змінена. З тварин цієї зони досить рідкісними є страус нанду, пампаський і білохвостий олень, гуанако (мал. 121). У річках пампи мешкає нутрія (мал. 121) – цінна хутрова тварина. Звідси вона була розселена по всьому світові.

Пустелі та напівпустелі. На півдні материка у помірному поясі сфор­мувалася не дуже характерна для таких широт природна зона напівпустель і пустель. Вона є єдиною у світі, що виходить до узбережжя океану в межах помірного поясу. За умов незначної кількості опадів (близько 200 мм за рік) на тонкому шарі сіроземних і бурих грунтів подекуди

зростають злаки, кактуси та подушкоподібні чагарники. Тва­ринний світ бідний, численними є тільки гризуни та плазуни.

Берегові пустелі та напівпустелі простягаються вузькою смугою (від 5° до 28° пд. ш.) і на західному узбережжі Південної Америки.

Природні зони: степи, пустелі та напівпустелі. Висотна поясність Анд

Мал. 121. Пампа та її мешканці

Близькість океану зумовлює тут високу вологість повітря, значну частину року береги оповиті туманами, а опадів із хмар випадає мало. Трапляється, що дощів не буває по 10-20 років. Причиною цього є не лише низхідні потоки повітря, а й холодна Перуанська течія.

Найсухіша частина природної зони – берегова пустеля Атакама (мал. 122). На її переважно піщаній поверхні зрідка трапляються по­одинокі посухостійкі рослини, зокрема кактуси. Атакама піднімається схилами Анд до 3000 м, де переходить у високогірну пустелю.

Природні зони: степи, пустелі та напівпустелі. Висотна поясність Анд

Мал. 122. Пустеля Атакама

На південь від берегових пустель на західному узбережжі материка і на острові Вогняна Земля розміщені ліси помірного поясу, де з’явля­ються хвойні дерева: чилійські кедри, кипариси та араукарії.

Висотна поясність. В Андах спостерігається велика кількість висот­них поясів (мал. 123). В екваторіальному поясі Анд підніжжя гір укриті вологими екваторіальними лісами – це так звана гірська гілея. Вище во­на переходить у гірські ліси, де з’являються хвойні породи. Теплолюбні види поступово зникають. У високогір’ях, де панують сильні холодні вітри, дерева утворюють криволісся, які з висотою поступаються гірським лукам. Типовою погодою тут є мряка, що часто переходить у сніг. Вище 5000 м сніг ніколи не тане, перетворюючись із часом на лід.

Практичне завдання

За малюнком 123 з’ясуйте, на яких висотах змінюються висотні пояси в Андах.

Факти сьогодення

Перлина заповідних Анд. Серед гірських національних парків світу, що належать до природної спадщини людства, вирізняється Уаскерон, розташований в Андах на висотах 2500-6768 м. Гірські відроги в нижніх ярусах національного парку вкриті вічнозеленими лісами, ярус між 3200-3900 м представлений чагарниками, окремі з них ви­ростають до шестиметрової висоти. Далі до снігової лінії розмістилася високогірна пустеля – пуна, вкрита переважно жорсткими травами. Тут росте 10-12-метрове дерево, яке 80-150 років не цвіте, а потім розвиває суцвіття завдовжки 6-8 м. Після визрівання плодів воно вмирає. Найвище на схили забираються подушкоподібні рослини. Цими рослинами живиться вікунья, маленька дика сестра лами. Вона трапляється в Андах на висоті до 5500 м. Мешкає тут і очковий ведмідь, що належить до найменших серед ведмедів. У його меню переважає рослинна їжа, тому його часто називають вегетаріанцем.

І навпаки, у пташиному світі парку багато велетнів, зокрема найбіль­ший на землі колібрі, якого вчені охрестили гігантським гномом.

Природні зони: степи, пустелі та напівпустелі. Висотна поясність Анд

Мал. 123. Висотна поясність Анд

Природні зони: степи, пустелі та напівпустелі. Висотна поясність Анд

Мал. 124. Прокладання Трансамазонсько’і магістралі

Зміна природних комплексів. Сучасні екологічні проблеми. При­рода материка значно змінена господарською діяльністю людей. Так, велике занепокоєння викликає нинішній стан лісів Амазонії, оскільки щорічно площа сельви скорочується на 1 % . Ліси знищують з метою розширення пасовищ для великої рогатої худоби та збільшен­ня території під плантації бавовника, цукрової тростини, кави тощо. Значної шкоди природі завдало і спорудження Трансамазонської автомагістралі, що перетнула Амазонію з заходу на схід більш як на 5000 км (мал. 124). Зменшення площі сельви пов’язане також з видо­буванням відкритих тут родовищ корисних копалин. Забруднення може стати останнім ударом, який не витримає сельва.

Савани Бразильського плоскогір’я людина перетворила на план­тації цукрової тростини, рису, олійної пальми, кавового дерева, ба­нанів, винограду. Великі площі охоплені пасовищами. Крім того, надзвичайно багате на мінеральні ресурси плоскогір’я всіяне кар’є­рами, шахтами, відвалами пустої породи. Усе це виснажило грунти, а подекуди перетворило колишні сільськогосподарські угіддя на безжиттєву поверхню.

Природна рослинність пампи збереглася тільки окремими невели­кими ділянками. Трав’яні простори на сході перетворені нині на лани пшениці, льону, кукурудзи, а на заході – на пасовища. Знищення первинної рослинності спричинило ерозію грунтів, зникнення чис­ленних тварин, що населяли колись пампу.

Людина змінила природу й гірської частини материка. У нижніх висотних поясах триває заготівля цінних порід дерев, дедалі вище в гори завозять сучасну гірничодобувну техніку.

ПІДСУМКИ

Зона напівпустель і пустель простягається вздовж узбережжя материка.

Для Анд характерна велика кількість висотних поясів.

Природні комплекси значно змінила людина.

Яка природна зона Південної Америки, на нашу думку, є найсприятливішою для життя людей?

Поясніть, чому лісовий пояс Анд розміщений на різній висоті на східних і західних схилах.

Які різновиди господарської діяльності призвели до змін природ­них комплексів материка? Наведіть конкретні приклади.

Які причини формування берегових пустель Південної Америки?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Природні зони: степи, пустелі та напівпустелі. Висотна поясність Анд - Географія