Географічне положення, берегова лінія та дослідження Південної Америки
Розділ ІІ. Материки тропічних широт
Тема 2. Південна Америка
Площа материка – 17,8 млн км?.
Населення – 410 млн осіб.
Довжина берегової лінії – 26 тис. км.
Найвища точка над рівнем моря – гора Аконкагуа (6959 м).
Найнижча точка від рівня моря – півострів Вальдес (-40 м).
Середня висота над рівнем моря – 580 м.
Найдовша річка – Амазонка (з Укаялі-понад 6400 км).
Найбільше за площею озеро – Маракайбо (14,3 тис. км2).
Найбільший острів – Вогняна Земля (48 тис. км2).
Анонсування
На географічній карті Південна Америка нагадує величезний трикутник, більша частина якого знаходиться в Південній півкулі. Це найвологіший материк Землі, який має свої особливості й водночас багато спільного з Африкою та Австралією.
Південна Америка – материк рекордів. Тут розташовані: найвищі у світі вулкан і водоспад, найповноводніша річка, найбільше за площею високогірне озеро, найдовше гірське пасмо Землі. У західній частині материка щороку трапляється понад 1000 землетрусів, а в східній не знають, що це таке. Тільки тут водяться прісноводний дельфін і американський безгорбий верблюд – лама, велетенський
Це материк, який подарував світові кукурудзу, картоплю, томати, ананаси, какао, гарбузи, квасолю, хінне й каучукове дерева.
Це материк, де поряд із сучасними містами-гігантами можна знайти ділянки незайманої природи, де живуть племена, не знайомі зі здобутками цивілізації.
У європейців Південна Америка асоціюється з бразильськими карнавалами й футбольними командами, кавою та каучуком, піраньями й ягуарами. Але цього замало для освіченої людини. Тож спробуємо розширити свої знання про цей загадковий материк.
& 19. Географічне положення, берегова лінія та дослідження Південної Америки
Пригадайте: 1. Чим відрізняються поняття материк і частина світу? 2. Яку площу займає материк Південна Америка? Порівняйте її з площами інших материків. 3. Які особливості має географічне положення Африки? 4. Кого вважають першовідкривачем Америки?
Географічне положення. Південна й Північна Америка разом утворюють єдину частину світу, яка дістала назву “Америка”.
Південну Америку, як і Африку, перетинає екватор, тому вона розташована одночасно і в Північній, і в Південній півкулях
(мал. 38). Але, на відміну від Африки, більша частина материка розташована на південь від екватора. Майже на всій території Південної Америки (окрім півночі) пори року змінюються не так, як в Україні: у січні тут середина літа, у липні – зима.
– За фізичною картою світу охарактеризуйте положення Південної Америки відносно екватора, початкового меридіана, ліній тропіків. Порівняйте з Африкою.
Мал. 38. Географічне положення Південної Америки
Відносно початкового меридіана Південна Америка знаходиться в Західній півкулі. Коли в Україні день, в Америці – глибока ніч. Південну Америку перетинає Південний тропік, який проходить майже через середину материка. Тому її, разом з Африкою та Австралією, відносять до материків тропічних широт. Тут також тепло впродовж року, проте значно вологіше. Лише крайній південь материка досягає помірних широт, де взимку на рівнинах температура повітря знижується мало не до 0 °С.
Береги Південної Америки омивають два океани: на заході – Тихий океан, на сході – Атлантичний. Північне узбережжя материка виходить до Карибського моря, відомого в минулому завдяки численним піратським базам. Саме тут знаходився легендарний острів Скарбів. Океанічні течії істотно впливають на природу узбереж материка.
Найпотужнішою біля західних берегів материка є холодна Перуанська течія в Тихому океані. Завдяки їй на території найвологішого материка світу утворилася найпосушливіша берегова пустеля Атакама. Опади тут бувають лише у вигляді роси. На окремих ділянках їх кількість не перевищує 1 мм на рік. Уздовж південно-східного узбережжя рухається холодна Фолклендська течія, що також зменшує зволоження материка. Натомість потужні Бразильська та Гвіанська теплі течії сприяють випаданню значної кількості опадів на його східному березі.
Південна Америка ізольована від інших материків. Із Північною Америкою її сполучає тільки вузький Панамський перешийок. Цей сухопутний зв’язок виник лише після останнього горотворення. У 1920 р. через перешийок був відкритий рух кораблів каналом, який сполучив два океани. Саме Панамський канал нині вважають межею між двома Америками. На півдні Південну Америку відокремлює від Антарктиди найширша на Землі протока Дрейка (1120 км). Віддаленість від інших материків зумовлює унікальність природних умов Південної Америки, неповторність видів рослин і тварин.
Крайніми точками Південної Америки є: на півночі – мис Гальїнас, на півдні – мис Фроуерд, на заході – мис Паріньяс, на сході – мис Кабу-Бранку.
Берегова лінія. Південна Америка, так само як Африка, має мало розчленовану берегову лінію. Тут немає жодної великої затоки. Лише на південному сході широке гирло річки Парани затоплене морем. У південній частині материка спостерігається більша розчленованість берегів.
– Визначте географічні координати крайніх точок Південної Америки.
Тут виникло декілька островів материкового походження, на одному з них знаходиться найпівденніша точка Америки (частини світу) – мис Горн. Найбільшим з-поміж островів є острів Вогняна Земля, відокремлений від материка вузькою Магеллановою протокою. Біля південно-східного узбережжя материка розташовані Фолклендські острови.
Історія відкриття та дослідження материка. Шукаючи морський шлях до Індії, генуезький моряк Христофор Колумб за згодою іспанського короля, вирушив у 1492 р. на трьох кораблях Атлантичним океаном на захід. На 70-й день моряки Колумба побачили землю. Так була відкрита Америка. Після першого плавання Колумб здійснив ще три. До кінця життя він уважав, що відкрив Індію. Думку про те, що Христофор Колумб відкрив нову частину світу, висловив італієць Америго Веспуччі, який брав участь у декількох іспанських і португальських експедиціях до нових земель. На його честь нову частину світу назвали Америкою.
Продовженням відкриття Південної Америки можна вважати й першу навколосвітню подорож португальського мореплавця Фернана Магеллана в 1519 р. Він першим проплив протокою, що відокремлює материк від острова Вогняна Земля, і потрапив з Атлантичного океану в Тихий.
Звістка про нові землі, легенди про надзвичайно багату країну Ельдорадо спонукали іспанців до мандрів. Одним із них був керівник іспанської військової експедиції Франсіско Пісарро. Він дістався Тихоокеанського узбережжя Південної Америки, де заснував опорні фортеці. У 1532 р. його загін за кілька місяців знищив стародавню імперію інків. Почалась епоха кровопролитних воєн за захоплення території материка.
Перші наукові дослідження на материку провів на початку XIX ст. німецький географ Александр Гумбольдт. Разом із французьким ботаніком Еме Бопланом він вивчав внутрішні території материка. Потрапляючи в нове місце, А. Гумбольдт не тільки спостерігав за природою й описував незвичні явища, а й намагався пояснити їх, установити причинно-наслідкові зв’язки між компонентами природи, прагнув зрозуміти взаємозалежності, що існують у ній.
Христофор Колумб
Америго Веспуччі
Александр Гумбольдт
Ще на початку подорожі А. Гумбольдт звернув увагу на те, що рослинність Південної Америки відрізняється від звичної європейської. До того ж рослинність ще змінювалася залежно від висоти: унизу – квітучі тропічні рослини, поблизу гірських вершин – лишайники й мохи, подібні до тих, що ростуть у горах Європи. Отже, німецький географ першим обгрунтував явище висотної поясності.
Членів експедиції дуже вразив землетрус у місті Кіто. Після нього А. Гумбольдт багато часу присвятив вивченню землетрусів і вулканів приекваторіальних Анд, здійснив сходження на гірські вершини.
Експедиція А. Гумбольдта відкрила понад 3 тис. видів рослин і майже 1 тис. видів тварин. Її результати мали величезне значення для науки, німецького географа почали називати “другим Колумбом”, а його наукові відкриття – другим відкриттям Америки.
Осередки походження культурних рослин у світі, зокрема й у Південній Америці, вивчав також український і російський учений-ботанік і генетик Микола Вавилов. У 1923-1933 pp. під час експедицій на материк він знайшов тут давні осередки землеробства. Учений з’ясував, що Південна Америка є батьківщиною багатьох культурних рослин: картоплі, томатів, квасолі, гевеї (гумового дерева), ананаса, арахісу, бавовнику, кукурудзи, хінного дерева (лікує тропічну пропасницю). Експедиції під керівництвом М. Вавилова виявили на материку нові види дикої і культурної картоплі, які згодом було використано для одержання нових високоврожайних сортів.
Коротко про головне!
-_ Материки Південна й Північна Америка утворюють єдину частину світу. Північну частину Південної Америки перетинає екватор, середню – Південний тропік, а південна частина материка досягає 54° пд. ш., заходячи в помірні широти.
– Частина світу Америка була відкрита Христофором Колумбом у 1492 р. Назва нової частини світу походить від імені мореплавця Америго Веспуччі, який довів, що відкриті землі – новий континент.
– Відкриття й колонізація Південної Америки здійснювались іспанцями та португальцями. Унаслідок загарбницьких воєн було знищено стародавню культуру інків і утворено колонії Іспанії та Португалії.
– Наукові дослідження природи материка почалися наприкінці XVIII ст. й тривали в XIX ст. Найвизначнішими були дослідження АлександраГумбольота та Миколи Вавилова.
1. Які особливості географічного положення Південної Америки істотно впливають на формування її природи?
2. Покажіть на карті найбільші географічні об’єкти берегової лінії Південної Америки.
3. Назвіть імена європейських мандрівників, які відкрили й досліджували Південну Америку.
4. Порівняйте географічне положення Південної Америки й Африки.
5. Обчисліть протяжність Південної Америки в градусах і кілометрах з півночі на південь за 70° зх. д.
6. Обчисліть протяжність Південної Америки в градусах і кілометрах із заходу на схід: а) за 5° пд. ш., якщо довжина дуги паралелі в 1° становить 100,5 км; б) за 50° пд. ш., якщо довжина дуги паралелі в 1° становить приблизно 71,7 км. Порівняйте відстань між західним і східним берегами материка в найширшому та найвужчому місцях. Як впливає така відмінність на формування природи в різних частинах материка?