Контрольна робота “Закони динаміки”
ДИНАМІКА
Урок № 10
Тема. Контрольна робота “Закони динаміки”
Мета: з’ясувати рівень освітньої підготовки учнів, провести контроль та оцінювання навчальних досягнень учнів з тем; розвивати вміння письмово висловлювати думки, відповідати на різнорівневі запитання; виховувати самостійність, старанність, відповідальність за виконувану роботу.
Обладнання: картки для тематичного оцінювання.
Тип уроку: урок контролю та оцінювання навчальних досягнень учнів.
ХІД УРОКУ
I. Організація роботи
II. Повідомлення
Учитель повідомляє тему і завдання уроку.
III. Перевірка знань учнів
Виконання учнями різнорівневих завдань контрольної роботи.
Варіант 1
Початковий рівень
1. Установіть відповідність між назвами сили та аналітичним записом (формулою)
1. Сила тертя ковзання
2. Сила Архімеда
3. Сила пружності
4. Сила гравітації між Сонцем і Землею
![]()
2. Як визначається одиниця сили 1 Н через основні одиниці СІ?
![]()
3. Модуль сили взаємодії між Землею та Місяцем:
А) прямо пропорційний добутку мас Землі і Місяця та відстані
Б) прямо пропорційний добутку мас Землі і Місяця та обернено пропорційний відстані між ними;
В) прямо пропорційний добутку мас Землі і Місяця та обернено пропорційний квадратові відстані між ними;
Г) прямо пропорційний квадратові відстані між Землею і Місяцем та обернено пропорційний добутку їх мас.
Середній рівень
1. Швидкісний ліфт починає рух вгору зі стану спокою з прискоренням 1,2 м/с2. Визначити вагу пасажира масою 80 кг під час руху (g = 9,8 м/с2).
А) 720 Н; б) 800 Н; в) 880 Н; г) 960 Н;
2. Тіло перебуває у стані невагомості, якщо:
А) рівнодійна всіх сил, що діють на тіло, дорівнює нулю;
Б) сили тяжіння зрівноважена іншою силою;
В) на тіло діє тільки сила тяжіння;
Г) його прискорення дорівнює нулю.
3. Укажіть, у якому з перелічених нижче випадків спостерігається явище інерції.
А) Камінь вільно падає.
Б) Супутник рухається по орбіті.
В) Автомобіль рухається рівномірно прямолінійно.
Г) У момент старту ракети космонавт відчуває перевантаження.
Достатній рівень
1. Дві сили величиною 2 Н і 3 Н прикладені до однієї точки тіла. Кут між векторами цих сил дорівнює 90°. Якого прискорення набуває тіло масою 720 г?
2. Автомобіль масою 4 т рухається зі швидкістю 72 км/год. Гальмуючи, шофер вимкнув зчеплення і приклав гальмівну силу 16 кН. Визначити шлях і час гальмування.
Високий рівень
1. Дві пружини жорсткістю 200 Н/м і 400 Н/м складені паралельно. Яку силу треба прикласти до системи пружин, щоб розтягнути її на 2 см?
2. Супутник запущено у площині екватора Землі по коловій орбіті так, що він весь час перебуває над тією самою точкою екватора. Визначити радіус орбіти та орбітальну швидкість супутника. Маса Землі 6-1024 кг, а її радіус 6400 км.
Варіант 2
Початковий рівень
1. Вага – це:
А) міра інертності тіла;
Б) міра гравітаційної взаємодії тіла із Землею;
В) сила, з якою Земля діє на тіло біля її поверхні;
Г) сили, з якою тіло діє на опору або підвіс внаслідок притягання до Землі.
2. Установіть відповідність між фізичним законом і формулою, що його описує.
1. Закон збереження імпульсу
2. Другий закон динаміки Ньютона
3. Третій закон динаміки Ньютона
4. Закон всесвітнього тяжіння
![]()
3. Яку горизонтальну швидкість необхідно надати тілу біля поверхні Землі, щоб воно рухалось по коловій орбіті навколо Землі?
А) Приблизно 7,9 км/с;
Б) приблизно 1 км/с;
В) приблизно 11,2 км/с;
Г) приблизно.
Середній рівень
1. Космічна ракета під час старту з поверхні Землі рухається вертикально з прискоренням 20 м/с2. Визначити вагу космонавта в кабіні, якщо його маса 80 кг (g = 10 м/с2).
А) 0,9 кН;
Б) 1,6 кН;
В) 2 кН;
Г) 2,4 кН.
2. Прискорення вільного падіння біля поверхні Землі:
А) всюди однакове;
Б) на полюсі менше, ніж на екваторі;
В) на полюсі більше, ніж на екваторі;
Г) залежить від географічної довготи.
3. Закони класичної механіки не можна застосувати:
А) для обчислення першої космічної швидкості;
Б) під час розгляду руху тіл зі швидкостями, наближеними до швидкості світла;
В) для обчислення гальмівного шляху автомобіля;
Г) під час розгляду сил, що діють на пілота, який виводить літак із пікірування.
Достатній рівень
1. Чи можуть сили 4 Н і 6 Н, прикладені в одній точці до тіла, дати рівнодійну, що дорівнює: 1 Н; 2 Н; 4 Н; 10 Н; 15 Н? Яке найбільше прискорення вони можуть надати тілу масою 5 кг?
2. Тепловоз на горизонтальній ділянці шляху розвиває силу тяги 147 кН. Маса поїзда 1000 т, а опір рухові 80 кН. На якому шляху швидкість поїзда зросте від 54 км/год. до 72 км/год?
Високий рівень
1. Дві пружини жорсткістю 200 Н/м і 800 Н/м з’єднані послідовно. Яка жорсткість системи цих пружин? Яку силу треба прикласти до цієї системи пружин, щоб розтягнути її на 2 см?
2. З якою середньою швидкістю рухається Місяць навколо Землі, якщо середня відстань від Землі до Місяця 3,8-108 м, маса Землі 6-1026 кг?
IV. Підсумки уроку
Інтерактивна вправа “Бліц-інтерв’ю”
Діти відповідають на запитання:
– Які завдання були найцікавіші, найлегші, найскладніші?
– Чи задоволений я своєю роботою?
V. Домашнє завдання
Обмінятись картками та виконати завдання іншого варіанта.