Основи конституційного права
Частина третя ОСНОВИ ПУБЛІЧНОГО ПРАВА УКРАЇНИ
§ 12. Конституційне право України
1. Основи конституційного права.
Однією з найважливіших галузей права будь-якої держави є конституційне право. Конституційне право – галузь, яка є сукупністю норм, що закріплюють основи конституційного ладу в Україні, правовий статус людини й громадянина, регулюють суспільні відносини, пов’язані з формуванням і діяльністю органів державної влади, місцевого самоврядування.
Норми конституційного права визначають порядок обрання, призначення
Конституційне право мас певні особливості порівняно з іншими галузями права. Так, його норми, закріплені в Конституції України, мають найвищу юридичну силу, тобто мають перевагу перед нормами інших галузей права. Як видно з переліку відносин, які регулюються цією галуззю права, це найважливіші суспільні відносини.
Пригадайте, які елементи, крім галузей, містить система права.
До складу конституційного права, як і будь-якої іншої галузі, належать правові інститути. Серед правових інститутів конституційного права – інститути виборчою права, громадянства, окремі інститути регулюють правовий статус громадян, їхні права та обов’язки, визначають порядок діяльності кожного з органів державної влади, місцевого самоврядування, судів тощо.
Конституційне право має свої джерела.
Основним джерелом конституційного права України є Конституція – Основний Закон України.
З курсу правознавства 9 класу пригадайте. які особливості має Конституція України як Основний Закон держави.
Джерелами конституційного права є також Конституція Автономної Республіки Крим, закони України, нормативні акти Верховної Ради України, Президента України тощо. Джерелом конституційного права є також чинні міжнародні договори, укладені відповідно до законодавства України.