Подорожі португальців. Відкриття Америки

РОЗДІЛ 1 ГЕОГРАФІЧНЕ ПІЗНАННЯ ЗЕМЛІ

Тема 2. Епоха Великих географічних відкриттів

Географічні відкриття, що заслуговують визнання “великі”, відбувалися в усі історичні епохи і трапляються навіть тепер. Але епохою Великих географічних відкриттів прийнято називати лише чітко означений історичний період – це кінець XV – середина XVII ст. Жодна з інших епох не була настільки насиченою географічними відкриттями і не мала такого значення для долі Європи і всього світу, як ця. Зусиллями кількох поколінь мореплавців і землепрохідців

людина розширила свої знання про світ.

§ 5. Подорожі португальців. Відкриття Америки

Пригадайте

Які країни змагалися за завоювання нових земель? (Див. § 4.)

Португальські походи до берегів Індії. Прагнення до пошуку невідомих земель, намагання поширити християнство, потреба поповнити скарби європейських держав дорогоцінними металами, прянощами, жадоба до збагачення спонукали людей до тривалих подорожей.

Значних успіхів у відкритті нових земель досягли португальці. Так, принц Португалії Генріх Мореплавець фінансував подорожі вздовж західного узбережжя Африки. У 1444-1448 роках майже 40 португальських

кораблів побувало біля африканських берегів.

Португалець Бартоломеу Діаш 1487 року вирушив у плавання з метою відкрити морський шлях до Індії. Він обігнув Африку з півдня і побував на її крайній південній точці – мисі Бур, який пізніше назвали мисом Доброї Надії (мал. 11).

На основі звітів Діаша Васко да Гама розробив маршрут свого плавання до Індії. Ця подорож розпочалася 1497 року і тривала понад два роки. Із 170 осіб команди додому повернулося тільки 44. Васко да Гама досягнув жаданих берегів Індії, хоча плавання було Дуже складним. Зустрічна Бенгельська течія відхилила мореплавців на захід, проте вони повернули знову на схід і попрямували до Індії (мал. 11).

Як Христофор Колумб “шукав” шлях до Індії. Колумб запропонував португальському королю маршрут західного шляху до Індії. Через великий ризик його спочатку не прийняли. Але пізніше іспанська королева Ізабелла підтримала цю пропозицію. Улітку 1492 року У складі трьох каравел – “Санта-Марія”, “Нінья” і “Пінта” – експедиція вирушила на пошуки нового шляху до казково багатої Індії (мал. 12). Плавання було надзвичайно тяжким і напруженим. Серед команди наростало невдоволення, багато хто вимагав повернутися назад. І ось 12 жовтня 1492 року один з матросів “Пінти” побачив берег. Колумб вважав відкриті землі Індією, але то не була очікувана казкова земля. Він досяг Багамських островів, повернув на південь і відкрив острови Куба та Гаїті. У 1493 році експедиція повернулася до Іспанії. Так було здійснене одне з найбільших географічних відкриттів.

Подорожі португальців. Відкриття Америки

Мал. 11. Подорожі Бартоломеу Діаша і Васко да Гами

У вересні 1493 року Христофор Колумб очолив другу експедицію, яка тривала майже три роки. Були відкриті Малі Антильські острови, здійснені завойовницькі походи у внутрішні райони Гаїті.

Під час третьої подорожі 1498 року Колумб відкрив острів Трінідад і наблизився до узбережжя Південної Америки. У 1502-1504 роках він здійснив четверту подорож до берегів Америки. У листопаді 1504 року хворий мореплавець повернувся до Іспанії. До самої смерті Колумб був переконаний у тому, що відкрив шлях до Індії.

У 1502-1504 роках експедиція під керівництвом португальця Амеріго Веспуччі вирушила до Південної Америки. Вона обстежила східне узбережжя материка. Саме тоді стало зрозумілим, що Колумб і Веспуччі відкрили нові континенти, які назвали Новим Світом.

Подорожі португальців. Відкриття Америки

Мал. 12. Подорожі Христофора Колумба

Географія культури

Колумби Старого і Нового Світу. Монументи іспанському адміралу Колумбу можна побачити не тільки у Генуї – рідному місті славетного мореплавця. Споруджені вони й у країні, завдяки якій великий мандрівник зміг здійснити свої відкриття – в Іспанії (у Мадриді і Барселоні). Крім того, є пам’ятник Колумбу й у Мехіко, а також у Гавані.

ПІДСУМКИ

– Епоха Великих географічних відкриттів тривала впродовж XV-XVII століть.

– Португальці першими обігнули Африку з півдня.

– Новий Світ відкрив Христофор Колумб 12 жовтня 1492 року.

Запитання і завдання для самоперевірки

За фізичною картою світу відшукайте назви географічних об’єктів, пов’язані з іменами мореплавців епохи Великих географічних відкриттів.

За картою маршрутів Христофора Колумба схарактеризуйте його шлях до “Індії”.

Яке значення подорожей Христофора Колумба? Хто з португальців обігнув Африку і досяг берегів Індії?

Який період і чому називають епохою Великих географічних відкриттів?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Подорожі португальців. Відкриття Америки - Географія