Географічне положення. Історія відкриття та освоєння

Розділ 2 МАТЕРИКИ

Тема 5. Північна Америка

Географія Північної Америки не менш цікава, ніж гео­графія інших континентів. Ви познайомитеся з тим, де роз­ташований цей материк, відкриєте на карті континенту чимало імен людей, які досліджували для європейців Новий Світ. Шляхами перших поселенців пройдете неозорими рівнинами материка, здолаєте одну з найпотужніших гірських систем Землі. Ви розкриєте чергові таємниці клімату й зрозумієте, як утворилася найбільша за площею прісноводна водойма. Ви дізнаєтеся про один із найглибших гірських

каньйонів та один із найкрасивіших водоспадів планети. Відкриєте для себе гейзери, які викликають по­див, здивування та захоплення мільйонів відвідувачів найстарішого парку планети. Ви дізнаєтеся також про європейське минуле багатьох сучасних американців.

§39 Географічне положення. Історія відкриття та освоєння

Пригадайте

Про що ми дізнаємося, визначивши правильно географічне поло­ження материка?

Які основні етапи формування рельефу Землі?

Географічне положення. За своєю площею – 20,4 млн км2, а з ост­ровами 24,4 млн км2 – Північна Америка посідає третє місце серед континентів планети. На відміну

від материків, які ви вже вивчали, Північна Америка розміщена повністю в Північній півкулі, в усіх її географічних поясах, крім екваторіального (мал. 142).

Найпівнічніша точка континенту перебуває в арктичному поясі. Це – мис Мерчісон на півострові Бутія. Його географічна широта 71° 50 пн. ш. Крайня ж південна точка Північної Америки розташо­вана в субекваторіальному поясі. Це – мис Мар’ято. Його географічна широта 7° 12′ пн. ш. Північну окраїну материка омивають холодні води Північного Льодовитого океану. А південній окраїні цього континенту не відомі ані сніг, ані крига.

Географічне положення. Історія відкриття та освоєння

Північна Америка за формою нагадує трикутник, адже її південна частина вужча, ніж північна. Тут, на півночі, материк має найбільшу протяжність із заходу на схід – близько 6000 км. А на крайньому півдні вона становить менше 100 км. Крайня західна точка материка – мис Принца Уельського, що на півострові Сьюард (168° зх. д.). Край­ня східна точка материка – мис Сент-Чарльз, який розташований на найбільшому в Північній Америці півострові Лабрадор (55° 40′ зх. д.).

Більша частина материка перебуває у полярних і помірних широ­тах. Південну вузьку частину материка, що розміщена у тропічних широтах, називають Центральною Америкою. До її складу входять також Центральноамериканські острови, або Вест-Індія: Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка) та Малі Антильські.

На півночі материка розташований найбільший у світі острів – Гренландія, на захід від нього – велика група островів, це Канадський Арктичний архіпелаг, що є одним із найбільших на планеті.

З півночі та півдня материка утворилися дві великі затоки. Одну з них, Гудзонову, іноді називають “льодовим мішком”, оскільки вона більшу частину року вкрита кригою. Води другої – Мексиканської затоки, навпаки, цілорічно дуже теплі. Обидві затоки сприяють про­никненню далеко в глиб континенту з півночі арктичних, а з півдня – тропічних водних і повітряних мас. Ще одна велика затока – Аляска, що на північному заході материка.

Крім заток, береги материка мають численні великі півострови – Каліфорнія, Аляска в Тихому океані, а також Флорида і Юкатан, що в Атлантичному океані.

Істотно впливають на природу Північної Америки й морські течії, що омивають її береги.

Практичне завдання

Знайдіть на карті (мал. 142) найбільші морські течії, що омивають береги континенту. Визначте, які з них теплі, а які холодні.

Порізаність берегів Північної Америки сприяла виникненню тут численних морських портів. Особливо важливе значення для морського судноплавства має Панамський канал, який відокремлює материк від Південної Америки.

Факти сьогодення

Водний шлях через Америку. Панамський канал прокла­дено в найвужчій частині Центральної Америки – Панамському перешийку. Найменша відстань між двома океанами – Тихим і Атлан­тичним – становить тут 48 км. Але довжина каналу, який прорито через низовинну частину перешийку, сягає майже 82 км, найвужча частина його – 150 м. Канал “працює” з 1920 року. Щорічно через нього проходить понад 14 тис. суден.

Берингова протока відділяє Північну Америку від Євразії, з наро­дами якої тісно пов’язана історія відкриття та освоєння материка.

Історія відкриття та освоєння. Історія відкриття Америки розпо­чалася з плавань норманів. А активно освоювати Новий Світ європейці розпочали тільки після плавань Христофора Колумба (мал. 143).

Географічне положення. Історія відкриття та освоєння

Мал. 143. Зображення X. Колумба на грошових банкнотах Іспанії (1), Багамсъких островів (2), Сан-Сальвадору (3)

Після Колумба до Америки рушили численні експедиції з різних європейських країн. Наприкінці XV ст. італієць Джон Кабот відкрив острів Ньюфаундленд. У середині XVI ст. французька експедиція досягла затоки Святого Лаврентія і ввійшла в гирло річки з такою самою назвою. На узбережжі було засноване поселення, яке назвали Канадою. Англійці Джон Девіс (XVI ст.), Генрі Гудзон, Вільям Баффін (XVII ст.), Олександр Маккензі (XVIII ст.), датчанин за походженням Вітус Беринг і наш співвітчизник Олексій Чириков (XVIII ст.) та інші продовжили дослідження північної частини материка.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 8 (продовження)

Позначення на контурній карті основних географічних об’єктів материка

Позначте на контурній карті миси: Мерчісон, Мар’ято, Принца Уельського, Сент Чарльз; затоки: Гудзонову, Мексиканську, Аляска; острови: Гренландія, Ньюфаундленд, Великі Антильські (Куба, Гаїті, Ямайка), Малі Антильські; Канадський Арктичний архіпелаг; півострови: Лабрадор, Флорида, Каліфорнія, Аляска, Юкатан.

ПІДСУМКИ

Північна Америка розташована майже в усіх географічних поя­сах Північної півкулі, а більша частина – у помірних та полярних широтах.

Європейці вперше досягли берегів Північної Америки в кінці X ст., проте активно освоювати материк почали тільки після плавань Христофора Колумба.

Запитання і завдання для самоперевірки

Зважаючи на напрямок руху морських течій навколо мате­рика, поясніть, чому: а) західне узбережжя помірного поясу омивається теплою течією, а східне – холодною; б) західне узбережжя тропічного поясу омивається холодною течією, а східне – теплою.

Завдяки яким особливостям географічного положення при­родні умови Північної Америки різноманітніші порівняно з – природою Південної Америки?

Поясніть, завдяки чому повітряні й водні маси проникають далеко в глиб Північноамериканського континенту.

Грошові банкноти деяких країн містять такі символи: портрет людини, каравела з хрестом на вітрилах і дата – 1492 (див. малюнок 143). Розшифруйте ці символи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Географічне положення. Історія відкриття та освоєння - Географія