Природа Євразії: ліси

ПРИРОДА МАТЕРИКІВ І ОКЕАНІВ
&25. Природа Євразії: ліси

Пригадай! Які дерева називають хвойними, а які – листяними?

Розглянь карту природних зон Євразії. Знайди і назви лісові зони.

На південь від зони тундри простягається смуга хвойних лісів – зона тайги. Хвойні дерева – ялина, сосна, модрина – менш вибагливі до тепла. Вони добре ростуть на грунтах, що містять мало перегною.

Літо в тайзі тепліше, ніж у тундрі, але зими дуже холодні й морозні. Тут живе чимало звірів: лосі, росомахи, бурі ведмеді, білки, зайці, соболі,

рисі, бурундуки; багато птахів: глушці, орябки, шишкарі, дятли.

Тварини добре пристосовані до життя в тайзі. У багатьох звірів на зиму відростає густе, тепле хутро. Орябки і глушці в сильні морози зариваються в сніг. У зайця-біляка й рисі широкі лапи, на яких узимку відростають довгі жорсткі волосини. Це дозволяє звірам ходити по глибокому снігу, не провалюючись.

Улітку кормом для багатьох тайгових тварин є гриби та ягоди, а взимку – насіння хвойних дерев, особливо кедрові горішки. їх їдять птахи, білки, бурундуки.

Природа Євразії: ліси

Мал. 52. Сосна сибірська

Природа Євразії: ліси

Росомаха

Бурундук Глушці

Мал. 53. Тварини тайги

На південь від тайги тягнеться зона мішаних лісів. Тут на бурих лісових грунтах серед хвойних дерев ростуть і листяні. Зима в зоні мішаних лісів сніжна, коротша і не така сувора, як у тайзі, а літо – довше, тепліше й вологіше.

Ще далі на південь мішані ліси змінюються широколистяними, які утворені теплолюбними деревами з широкими, великими листками. Це дуб, липа, клен, ясен.

У цих лісових зонах поширені лось, олень благородний, козуля, кабан, кіт лісовий.

На південному сході Азії розташована зона перемінно-вологих лісів. Зима тут суха і прохолодна, а літо – вологе. На жовтоземах і червоноземах ростуть вічнозелені дерева: магнолії, пальми, кипариси, а також сосна, ялина, дуб, бук, клен, горіх. Живуть у цих місцях тигр, бамбуковий ведмідь панда, мавпи, фазани, папуги.

Природа Євразії: ліси

Тигр Макака Панда

Мал. 54. Тварини зони перемінно-вологих лісів

На півдні материка й островах простяглася зона вологих екваторіальних лісів. Погода в цій зоні жарка й волога, цілий рік панує літо. На червоно-жовтих грунтах ростуть манго, хлібне дерево, бамбук, орхідеї. Тут живуть носороги й слони, тигри й мавпи. Є змії, крокодили, багато папуг, павичів із яскравим оперенням.

Обговоріть! Як людина своєю діяльністю впливає на природу лісових зон?

У результаті господарської діяльності людини значно скоротилися площі лісів, багато видів рослин і тварин стали рідкісними. Неодноразово на межі повного винищення опинялися зубри. Нині вони перебувають під охороною в заповідно-мисливському господарстві “Біловезька Пуща” (Білорусь). З метою збереження природи на материку створені заповідники, заказники та національні парки – великі природоохоронні території, де поряд з науковою діяльністю має місце й туризм. Унікальна природа тайги охороняється в Уссурійському заповіднику (Росія), а рослинний і тваринний світ вологих екваторіальних лісів – в одному з найстаріших національних парків Індії Канха.

Поміркуйте! Порівняйте природу лісових зон із природою тундри. Назвіть спільні та відмінні риси.

Тайга, мішані ліси, широколистяні ліси, перемінно-вологі ліси, вологі екваторіальні ліси.

Перевір свої знання

1. Які природні умови сприяють росту дерев у лісових зонах?

2. Чим відрізняється рослинний світ тайги і зони мішаних лісів?

3. Як тварини тайги пристосувалися до життя в цій зоні?

4. Які рослини ростуть у зоні вологих екваторіальних лісів? Які тварини там водяться?

5. Допоможи Наталочці навести приклади рослин і тварин зони перемінно-вологих лісів.

Підсумуємо разом

Лісові зони розташовані на південь від тундри і займають значну територію материка Євразія. Найбільшими за площею є зона тайги та зона мішаних і широколистяних лісів. Є на материку й зона вологих екваторіальних лісів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Природа Євразії: ліси - Натурологія