СПОКІЙ БДЖІЛ

СПОКІЙ БДЖІЛ – фізіологічний стан, при якому значно знижені основні процеси життєдіяльності організму бджіл – дихання, обміну речовин, загальмовані реакції на зовнішні подразники. Зовні спокій бджіл виявляється в уповільнених рухах або повній їхній відсутності. Необхідно розрізняти короткочасний і тривалий (зимовий) С. б.

Короткочасний С. б. можна спостерігати в окремих бджіл або в цілої групи у весняно-літній період. Причиною його може служити відпочинок або сон бджіл. Під час відпочинку бджоли нерухомо сидять на стільниках або

заповзають в чарунки. С. б. може тривати до ЗО хвилин, після чого вони знову беруться до роботи. Сплять бджоли з настанням темряви та значно довше, ніж відпочивають.

Тривалий, зимовий, С. б. спостерігається в зимовому клубі бджіл. Настає він поступово. Восени, коли в природі закінчується узяток, сім’ї припиняють вирощувати розплід. Це призводить до зниження температури в гнізді, зниження споживання кормів. При зниженні температури до 8-10 °С бджоли організують клуб, що оптимально забезпечує С. б. Бджоли щільно сидять на стільниках у середині гнізда й обігрівають одна одну. Періодично крайні бджоли переміщаються в центр

клубу, а з центру – на край. При зниженні температури повітря поза вуликом клуб бджіл стає ще щільнішим, при підвищенні – він розширюється. У клубі бджіл постійно відбувається терморегуляція, що забезпечує зимовий С. б.

Негативно впливають на С. б. у зимовому клубі підвищення температури й вологості повітря, недоброякісні корми, сторонні шуми й запахи, світло.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


СПОКІЙ БДЖІЛ - Бджільництво