Умови виникнення й припинення горіння. Поширення та колообіг Оксигену в природі. Застосування кисню, його біологічна роль
ТЕМА 2. ПРОСТІ РЕЧОВИНИ МЕТАЛИ І НЕМЕТАЛИ
Урок 4. Умови виникнення й припинення горіння. Поширення та колообіг Оксигену в природі. Застосування кисню, його біологічна роль
Цілі: вивчити умови виникнення й припинення горіння, кругоообіг Оксигену в природі; формувати знання про реакції горіння на прикладах горіння складних речовин, про оксиди; з’ясувати галузі застосування кисню.
Обладнання: таблиці “Застосування кисню”, “Типи хімічних реакцій”, “Колообіг Оксигену в природі”.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Форми роботи: бесіда, робота в парах, інтелектуальна розминка, хімічна розминка, “Шпаргалка”, “Мікрофон”.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Оголошення теми й мети уроку
III. Актуалізація опорних знань
1. Інтелектуальна розминка
Учні формулюють основні поняття теми, учитель записує їх на дошці:
– Оксиген;
– кисень;
– реакція розкладу;
– реакція сполучення;
– реакція горіння;
– реакція окиснення;
– каталізатор;
– оксиди.
Після запису на дошці основних
2. Хімічна розминка (на два варіанти)
Варіант І | Варіант ІІ |
Складіть рівняння реакцій окиснення речовин | |
Натрію, магнію, сірки | Калію, алюмінію, фосфору |
Дайте назви утвореним оксидам |
На зворотному боці дошки записані відповіді, учні проводять взаємоперевірку.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Складання схеми горіння
![]()
2. Вивчення реакцій горіння складних речовин
Записуємо рівняння реакції горіння метану. Звертаємо увагу учнів на те, що метан – складна речовина, яка складається з атомів Карбону й Гідрогену. Отже, під час горіння метану будуть утворюватися два оксиди – карбон(IV) оксид і гідроген оксид, або вода.
![]()
Пропонуємо учням записати рівняння реакції горіння гідроген сульфіду (H2S).
Перед цим пропонуємо визначити, з яких хімічних елементів складається ця речовина і які оксиди з раніше вивчених можуть утворитися. Записуємо рівняння:
![]()
Висновок: під час горіння складних речовин утворюється стільки оксидів, скільки хімічних елементів входить до складу складної речовини.
3. Вивчення колообігу Оксигену в природі
Проводиться за схемою, наданою в підручнику (або можна скласти власну).
4. Вивчення галузей застосування кисню
Учні створюють за тестом підручника опорну схему-шпаргалку, за якою будують свою відповідь.
![]()
V. Закріплення вивченого матеріалу
“Мікрофон”
Учні передають одне одному уявний “мікрофон” і відповідають на запитання з вивченої теми. Можна використовувати основні поняття, які записані на дошці, а також схеми, складені на уроці.
VI. Домашнє завдання