Загальні ознаки клімату Євразії

РОЗДІЛ IV МАТЕРИКИ ПІВНІЧНОЇ ПІВКУЛІ
ТЕМА 2. Євразія
& 44. Загальні ознаки клімату Євразії

Пригадайте:

1. Назвіть особливості географічного положення Євразії.

2. Які течії проходять біля її берегів?

Загальна характеристика клімату. Велика протяжність Євразії з півночі на південь зумовлює відмінності в отриманні сонячної радіації в різних її частинах. Тому на цьому материку є всі кліматичні пояси Північної півкулі – від арктичного на Крайній Півночі до екваторіального на півдні. Протяжність Євразії із заходу на

схід і віддаленість її середньої частини від океанів послаблюють пом’якшувальний вплив океанів на клімат і збільшують його континентальність. Унаслідок цього великі простори Євразії мають різко виражений континентальний клімат.

Вплив океанів на клімат Євразії. Вплив кожного з океанів на клімат проявляється по-різному, залежно від географічного положення території та її рельєфу. Основна частина Євразії розташована в помірному кліматичному поясі, де особливо яскраво виражене західне перенесення повітряних мас. Західні вітри (точніше – північно-західні влітку й південно-західні взимку) дмуть з Атлантичного

океану. Вони приносять у західну частину Євразії влітку дощі й прохолодну погоду, а взимку – мокрий сніг і відлигу. Завдяки цим вітрам з океану й теплій Північноатлантичній течії на більшій частині Західної Євразії (у Європі) зима набагато тепліша, ніж у Північній Америці на тій самій широті. Так, під упливом Атлантичного океану в західній і північно-західній частинах Євразії сформувалися клімати морський і перехідний до морського.

На клімат Південної та Східної Євразії дуже впливають мусони, які влітку дмуть з Індійського й Тихого океанів, а взимку – із суходолу. Величезні площі материка й сусідство з ним великих водних просторів океанів сприяють посиленому розвитку мусонів. Для Південної та Східної Євразії характерний мусонний клімат.

З Північного Льодовитого океану влітку на материк дмуть холодні вітри. Узимку, навпаки, переважають вітри, які дмуть із дуже охолодженого материка на океан.

Вплив рельєфу на клімат. На клімат материка впливає також рельєф. У Євразії його форми розподілені так, що сприяють значній зміні кліматичних умов. Гімалаї та інші гори заступають шлях мусонам усередину материка. Плоскогір’я та нагір’я Центральної Азії, захищені горами від упливу океанічних повітряних мас, вирізняються особливо сухим і різкоконтинентальним кліматом. Навпаки, на рівнинах Західної та Північної Євразії вологі маси повітря з Атлантичного океану й холодні повітряні маси з Північного Льодовитого океану вільно проникають у глиб материка. Тому на рівнинах чітко простежується широтна зональність клімату. У горах значно проявляється вертикальна кліматична поясність.

Температури. З просуванням у глиб материка зростає амплітуда температур і стає сухіше. Через великі площі Євразії її внутрішні області вирізняються особливо високим ступенем континентальності клімату. Континентальні клімати займають у Євразії значні території. Найбільший ступінь континентальності характерний для клімату внутрішніх частин помірного й субтропічного поясів.

На більшій частині Євразії зима холодна, із середніми температурами значно нижчими за 0 °С.

Тільки у вузькій смузі, прилеглій до Атлантичного океану й Середземного та Чорного морів, і в південній частині материка середні температури взимку вищі за 0 °С. На решті території зима морозна, причому морози поступово посилюються в напрямку на північний схід.

Найхолодніше місце в Євразії – Полюс холоду Північної півкулі – знаходиться на північному сході материка. Тут, у містах Оймяконі та Верхоянську, середня температура в січні знижується до -50 °С, а в окремі дні зафіксовані морози до -71 °С. Такі низькі зимові температури пояснюються тим, що в ясну безвітряну погоду, яка переважає тут узимку, поверхня землі дуже охолоджується й важке холодне повітря застоюється в западинах серед гір.

Улітку в ясну сонячну погоду суходіл дуже нагрівається, і літня температура в Євразії досить висока. Навіть на Полюсі холоду середня липнева температура вища за +15 °С, так що річна середня амплітуда становить тут більше 65 °С, а екстремальна досягає 102 °С. На півдні материка середні липневі температури в деяких місцях перевищують +32 °С, а в окремі дні спека досягає +52-53 °С (біля Перської затоки й на північ від Аравійського моря).

Опади. На території Євразії опади розподіляються дуже нерівномірно. На більшій частині материка їх випадає в середньому менше 500 мм на рік, а в деяких місцях Центральної Азії й у внутрішніх частинах півострова Аравія – навіть менше 50 мм. Багато й рівномірно протягом року випадають опади на заході Євразії в області морського клімату (до 1000 мм на рік). Значна кількість опадів в областях мусонного клімату, особливо на півдні Євразії. Здебільшого вони припадають на літню половину року.

Недалеко від Гімалаїв, біля селища Черапунджі, річна кількість опадів становить у середньому 11 000 мм, а в окремі роки перевищує 20 000 мм – це більше, ніж будь-де на земній кулі.

Порівняно рівномірно за порами року великі опади випадають біля екватора – на Великих Зондських островах (у середньому на рік майже 3000 мм), де цілий рік панують екваторіальні повітряні маси.

Запитання та завдання

1. Як упливає на формування клімату Євразії величина її території?

2. Де в Євразії річна амплітуда температур особливо велика та де вона незначна? Чому?

3. Поясніть, що впливає на розподілення опадів на території материка. Покажіть на карті найвологіше місце земної кулі.

4. Яка роль Північноатлантичної течії у формуванні клімату Євразії?

Працюємо з картою та атласом

Визначте на кліматичній карті Євразії річні амплітуди температур і середню кількість опадів на рік уздовж паралелі 50° пн. ш. через кожні 30° довготи.

Сторінка дослідника

Поясніть, як географічна широта, близькість або віддаленість від океанів, рельєф упливають на клімат вашої місцевості, використовуючи карти атласу й текст підручника.

Цікавий факт

У місті Оймяконі (у перекладі означає “Шалена холоднеча”) знаходиться Полюс холоду Північної півкулі. Найнижча температура опускається до -71 °С (мал. 116).

Тут проживає майже 500 осіб. Жителі займаються оленярством, полюванням і рибальством. Через аномально холодну погоду тут нічого не росте, основними продуктами харчування мешканців є оленина й конина.

Загальні ознаки клімату Євразії

Мал. 116. Місто Оймякон

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Загальні ознаки клімату Євразії - Географія