Квітка – Органи рослин

Біологія
Ботаніка

Органи рослин

Квітка

Квітка – генеративний орган покритонасінних рослин.
Осьовою частиною квітки є квітколоже, на якому розташована решта компонентів квітки – оцвітина, тичинки, маточки. Міжвузля під квіткою називається квітконіжкою. Квітки, що не мають квітконіжки, називають сидячими.
Квітка   Органи рослин
Оцвітина – це листочки, що оточують тичинки і маточки. Листочки оцвітини виконують дві основні функції: захищають тичинки і маточки квітки, що не розкрилася, і приваблюють

запилювачів. Оцвітина буває простою і подвійною. Подвійна оцвітина складається з чашечки і віночка. Чашечка утворює зовнішнє коло оцвітини. Листочки чашечки – чашолистки – зазвичай мають невеликі розміри й зелене забарвлення. Чашечка буває вільнолистою (чашолистки вільні) і зрослолистою (чашолистки зростаються, утворюючи трубку із зубцями). У деяких рослин чашечка зредукована або видозмінена (парашутик кульбаби). Віночок – внутрішня частина подвійної оцвітини, його листочки називаються пелюстками. Вони, як правило, добре розвинені і мають яскраве забарвлення.
Квітка   Органи рослин
Сукупність
тичинок квітки називається Андроцеєм. Число тичинок може коливатися від однієї до декількох сотень, вони можуть зростатися або бути вільними, відрізнятися довжиною або бути однаковими. Тичинка продукує пилок, усередині якого утворюються спермії. Складається тичинка з тичинкової нитки й пиляка. Пиляки складаються з двох половинок, усередині кожної з яких утворюються порошинки.
Гінецей – сукупність плодолистиків у квітці, що утворюють одну або декілька маточок. У маточці розрізняють зав’язь – нижню розширену частину, що містить насіннєві зачатки, приймочку – верхівку, що вловлює пилок, і Стовпчик – перехід від зав’язі до приймочки.
Залежно від положення відносно решти частин квітки зав’язь буває верхньою або нижньою. Верхня зав’язь розташовується на квітколожі вільно, усі інші частини квітки розташовані нижче. Нижня зав’язь розташована під оцвітиною і тичинками.
Переважна більшість рослин має двостатеві квіти. Проте існують види, в яких одні особини утворюють тільки чоловічі квітки, а інші – тільки жіночі. Такі рослини називають дводомними. Рослини, в яких є двостатеві квітки або ж різностатеві квітки розташовані на одному організмі, називають Однодомними.
Суцвіття – спеціалізована для утворення квіток частина пагона.
Квітка   Органи рослин
Залежно від ступеня галуження суцвіття поділяють на прості та складні. У Простих суцвіть галуження не перевищує двох порядків, тобто на головній осі квітки розташовуються поодиноко. У Складних суцвіть Галуження може досягати трьох, чотирьох і більше порядків. До простих суцвіть відносять китицю, щиток, колос, початок, зонтик, головку, кошик. До складних суцвіть відносять подвійну китицю, складний зонтик і складний колос. У цих суцвіть на головній осі розташовуються прості суцвіття.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Квітка – Органи рослин - Довідник з біології