Сюжетна витинанка “Дерево життя”

УРОК 4. Сюжетна витинанка “Дерево життя”

Мета: удосконалити знання про витинанку та художні особливості витинанки; учити дітей виготовляти витинанку; розвивати уяву, фантазію; виховувати старанність, охайність.

Обладнання: кольоровий папір, ножиці, клей, пензлик.

ХІД УРОКУ

I. Організація уроку

Психологічне налаштування

На дошці прикріплено модель дерева.

– У кожного з вас на парті лежать маленькі листочки (жовті, червоні, зелені, коричневі). Ми будемо всі разом складати з них крону “дерева сподівань”.

Діти

розповідають, чого вони очікують від уроку, і прикріплюють на “дерево” свої листочки.

– Діти, я теж хочу прикріпити свій листочок. Сподіваюся, що ви будете на уроці старанними, активними, уважними й працьовитими.

II. Актуалізація і корекція опорних знань, умінь і навичок

1. Бесіда

– Що називають витинанкою?

– З якого матеріалу було виготовлено перші витинанки? (Зі шкіри).

– У якій країні з’явилися перші витинанки? (У Китаї).

2. Інтерактивна вправа “Стріляй влучно”. Робота в групах

За кольорами листочків (які прикріплювали на “дерево

Сподівань”) діти об’єднуються

в групи.

– З’єднайте стрілочками назви художніх особливостей витинанки з їхнім поясненням.

Ажурні

Зображення виступає силуетом

Силуетні

Зображення міститься в прорізах

Одинарні

Композиційним центром витинанки є дзеркальна симетрія частин рослин у поєднанні з тваринами

Складні

Виготовлені з кількох аркушів паперу

Сюжетні

Виготовлені з одного аркуша паперу

III. Мотивація навчальної діяльності

– Отже, сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над витинанкою – виготовимо сюжетну витинанку “Дерево життя”.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя або перегляд мультимедійної презентації

Народне мистецтво витинанок – одна з яскравих і самобутніх сторінок українського декоративного мистецтва. Витинанки різних місцевостей подібні між собою, але водночас мають властиві тільки їм мотиви, кольори й сюжети. Одним із популярних сюжетів витинанки є “Дерево життя”. Воно символізує безсмертя, нескінченність та різноманітність життя. Дерево стоїть понад часом, об’єднуючи сучасне, минуле та майбутнє, та поділяється на три частини (“світи”): коріння – підземний світ, стовбур – земний світ, крона й верховіття – небесний світ. (Існує інше пояснення. Дерево життя складається з трьох частин: верхня символізує сферу богів, середня – життя людей і всього живого, а нижня – це коріння, основа і початок світу).

2. Робота з підручником (с. 29, 31)

3. Робота з посібником “А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас” (с. 8). Обговорення роботи В. Співак “Дерево життя”

– До якої групи витинанок належить витинанка “Дерево життя”? (Сюжетні).

– Зі скількох частин складається дерево? (Із трьох).

4. Правила безпечної поведінки

– Перед початком роботи повторимо правила безпечної роботи з ножицями.

5. Інтерактивна вправа “Крісло автора”

Автором є ножиці. Один з учнів сідає на стілець і відповідає від імені ножиць, усі решта ставлять запитання, що стосуються дотримання правил безпечної поведінки з ножицями.

Фізкультхвилинка

V. Демонстрування та аналіз зразка

Пояснення послідовності виконання роботи

VI. Практична робота за посібником “А. В. Бровченко. Альбом з трудового навчання. 4 клас” (с. 8-11)

Учні виконують роботу за інструктивною карткою альбому самостійно. Учитель за потреби надає допомогу.

VII. Підсумок уроку

– Діти, чи справдилися ваші очікування від уроку?

– Про що цікаве дізналися на уроці?

– Що сподобалося на уроці?

1. Виставка та оцінювання робіт учнів

2. Прибирання робочого місця

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Сюжетна витинанка “Дерево життя” - Плани-конспекти уроків по праці