УТЕПЛЮВАЛЬНІ МАТЕРІАЛИ

Матеріалознавство швейного виробництва

АСОРТИМЕНТ ТЕКСТИЛЬНИХ МАТЕРІАЛІВ

УТЕПЛЮВАЛЬНІ МАТЕРІАЛИ

Для виготовлення утеплювальних прокладок в одязі використовують холсто-прошивні, трикотажні та голкопробивні ватини, голкопробивні та клеєні об’ємні та теплоізоляційні полотна, пух птиць, поролон та інші матеріали.

Ватини – це основний вид утеплювального матеріалу для виготовлення утеплювальних прокладок в одязі. За способом виготовлення ватини поділяються на холстопрошивні, трикотажні та голкопробивні.

Холстопрошивні

ватини виробляють холстопрошивним способом з настилу волокон. Головна їх особливість – це наявність на поверхні зігзагоподібних прошивних строчок з бавовняної пряжі. За волокнистим складом їх випускають вовняними та бавовняними. Вовняні ватини найбільш поширені і мають кращі теплозахисні якості, ніж бавовняні. Волокнистий холст вовняних ватинів може складатися з відходів вовняного виробництва, відновленої вовни та вовняних очосів, а також з суміші різних хімічних волокон. Зміст вовни – 30-85%. Вовняні ватини випускають шириною до 140 см, поверхневою щільністю 200-316 г/м2. Деякі ватини виробляють на каркасі
з марлі.

Бавовняні ватини містять в холсті волокна бавовни та бавовняні відходи (до 30%). Поверхнева щільність бавовняних ватинів 215-450 г/м2.

Трикотажні ватини виготовляють на трикотажних машинах, вони представляють собою ворсові трикотажні полотна з начосом. Для грунту полотна використовують бавовняну скручену пряжу середньої лінійної щільності. Уточна начісна нитка – чисто – або змішанововняна пряжа (зміст вовни – до 28%). Ватин, в якому начісна нитка чистововняна, вважається чистововняним. Поверхнева щільність чистововняних ватинів – 290 г/м2; змішанововняних – 260 г/м2. Трикотажні ватини мають найменшу товщину та високі теплозахисні якості, але вони значно більш дорожчі, ніж інші види ватинів.

Голкопробивні ватини можуть складатися зі скріпленого волокнистого холста або вироблятися на каркасі з тканини або нетканого полотна. Холст ватинів може складатися з суміші відновленої вовни (50%) та синтетичних волокон (50%), або з однорідних синтетичних волокон (лавсану або нітрону). Голкопробивні ватини легкі, пористі, мають добрі теплозахисні якості і використовуються при виготовленні верхнього одягу з тонких легких плащових тканин, курток, стьобаних виробів: халатів, комбінезонів і таке інше.

Теплоізоляційні матеріали нетканого виробництва виготовляють з штапельних хімічних волокон голкопробивним, валяним, клейовим та різними комбінованими способами. Асортимент теплоізоляційних матеріалів включає:

– об’ємні ватки з ПАН волокон, які виготовляють голкопробивним способом з наступною термічною обробкою;

– синтепони – полотна голкопробивні різної товщини та щільності з волокон лавсану або нітрону;

– клейові об’ємні полотна з волокон лавсану або суміші нітронових та лавсанових волокон, які склеєні ПВА емульсіями;

– утеплювачі в’язально-прошивні (типу ватинів) з суміші волокон лавсану та нітрону та інші.

Синтетичні теплоізоляційні матеріали використовують при виготовленні курток, пальт, халатів, покривал, ковдр і таке інше.

В останній час широке використання знайшли вітчизняні та імпортні неткані об’ємні клеєні та в’язальнопрошивні утеплювальні полотна.

Поролон – це м’який, пористий, легкий та пружний матеріал, який має високі теплозахисні якості але низьку гігієнічність. Крім того, під дією кисню повітря поролон старіє, втрачає еластичність та гнучкість, жовтіє та починає кришитися. Поролон має низьку температуру плавлення – 175-180°С і виділяє при цьому токсичні речовини. Використовують поролон при виготовленні утеплювальних прокладок для одягу обмежено.

Пух птиць – це найбільш легкий та теплий матеріал для утеплювальних прокладок в одязі. За своїми властивостями пух нагадує волокна вовни. Використання пуху надає виробам об’ємність та високі теплозахисні якості, але потребує особливих технологічних методів обробки.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


УТЕПЛЮВАЛЬНІ МАТЕРІАЛИ - Матеріалознавство