ЗАГАЛЬНІ ОЗНАКИ І КЛАСИФІКАЦІЯ КВІТКОВИХ – КВІТКОВІ РОСЛИНИ

Біологія – універсальний довідник

БІОРОЗМАЇТТЯ

КВІТКОВІ РОСЛИНИ

ЗАГАЛЬНІ ОЗНАКИ І КЛАСИФІКАЦІЯ КВІТКОВИХ

Загальні ознаки. Найважливіші ознаки квіткових такі: 1) подвійне запліднення; 2) покритонасінність, тобто утворення насінних зачатків всередині зав’язі; згодом зав’язь перетворюється у плід, а насінні зачатки – в насіння, у неквіткових рослин плодів не буває; 3) наявність квіток. Є й інші ознаки, наприклад, наявність судин, правда, вони властиві не всім квітковим рослинам і можуть зустрічатися у деяких неквіткових.

Класифікація. Покритонасінні діляться на два класи: однодольні і дводольні. Вони розрізняються за такими ознаками. Дводольні: у зародка дві сім’ядолі; коренева система стрижнева; кількість частин квітки у кожному колі кратна п’яти або чотирьом; жилкування листків сітчасте. Однодольні: у зародка одна сім’ядоля; коренева система мичкувата; кількість частин квітки у кожному колі кратна трьом; жилкування листків дугове або паралельне. За одною ознакою не можна розпізнати, дводольна рослина чи однодольна. Необхідно враховувати й інші ознаки. Так, у жовтецю мичкувата коренева система, але це дводольна рослина; у воронячого ока вісім листочків оцвітини, однак це однодольна рослина.

Дводольних приблизно у 4 рази більше, ніж однодольних. Серед дводольних виділяють три підкласи:

Роздільнопелюсткові – віночок роздільнопелюстковий, із вільними пелюстками (розоцвіті, хрестоцвіті, бобові);

Зрослопелюсткові – віночок зросло-пелюстковий, пелюстки зрослись у трубочку (пасльонові, складноцвіті, губоцвіті);

Однопокривні – оцвітина непоказна, тому квітки малопомітні, зазвичай вітрозапильні (кропив’яні, березові).

Підкласи діляться на порядки і родини. Родин дуже багато, не менше 250. Представники далеко не всіх родин зустрічаються в нашій країні, а деякі ростуть тільки у тропічних країнах, наприклад, пальми. За числом видів і родів родини дуже сильно відрізняються. € такі, що складаються із десятків тисяч видів, але є родини, що складаються з одного-єдиного виду.

Найбільші родини квіткових рослин

Родина

Кількість родів

Кількість видів

Складноцвітні

1000

22 000

Орхідні

650

20 000

Бобові

400

9 000

Злаки

700

8 000

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)

ЗАГАЛЬНІ ОЗНАКИ І КЛАСИФІКАЦІЯ КВІТКОВИХ – КВІТКОВІ РОСЛИНИ - Довідник з біології