ПАСТЕРНАК

Сад і город (енциклопедія)

ТЕХНОЛОГІЯ ВИРОЩУВАННЯ ОКРЕМИХ

ГОРОДНІХ КУЛЬТУР

ПАСТЕРНАК

Цю городню культуру вирощують для одержання коренеплодів, які використовують як приправу до супів, гарніру, м’ясних страв. Пастернак відомий з кінця XII століття, коли його вже використовували як культурну овочеву й кормову рослину в Європі та Середній Азії. Масову популярність він завоював у XVIII столітті. У коренеплодах пастернаку містяться а30тисті речовини, цукор, жир, білок, вітамін С, вітаміни В1 і В2, мінеральні солі й ефірні олії. Коренеплід

має приємний аромат і тонкий смак. Використовується також як лікарський засіб при набряках, галюцинаціях, депресії, добре відомим є позитивний вплив пастернаку на потенцію.

Пастернак – це дворічна рослина родини 30нтичних. У перший рік життя дає коренеплоди, на другий рік життя одержують насіння. З усіх коренеплідних рослин це найбільш холодостійка культура. Може зимувати у відкритому грунті, хоча в районах із дуже сильними морозами грунт із залишеними в ньому коренеплодами пастернаку бажано прикривати шаром торфу, тирси, соломи.

Для того, щоб одержати високий урожай і гарні смакові якості культури, її

потрібно вирощувати на торф’янистих, суглинних, супіщаних грунтах і чорноземах. Грунт повинен мати непогану структуру, утримувати вологу, містити достатню кількість поживних речовин. Хоча пастернак переносить короткочасну посуху, відсутність вологи погано позначається на врожайності та якості коренеплодів. Однак перезволоження грунту також призводить до гальмування росту й розвитку пастернаку, тому вологість слід підтримувати помірну. Пастернак погано росте на кислих грунтах, їх потрібно попередньо вапнувати.

Найкраще розміщувати пастернак на тих ділянках, де росли помідори, цибуля й картопля на третій рік після внесення свіжого гною. Перед основним обробітком грунту вносять такі добрива: 15-20 г сульфату амонію, 20-30 г суперфосфату, 15-20 г хлористого калію та 2-3 кг перегною на 1 м2. Пастернак розмножується насінням, яке перед посівом необхідно яровизувати. Для цього його замочують у чистій воді при температурі 20-25 °С на 1-2 год, потім розсипають на вологій тканині шаром 3-5 см і накривають такою ж вологою тканиною. У цих умовах насіння витримують, регулярно перемішуючи, 2-3 дні, після чого поміщають у холодне місце при температурі 0…+3 °С і зберігають до посіву, регулярно зволожуючи. Перед посівом насіння просушують.

Інший спосіб яровизації – стратифікація насіння. Спочатку його замочують у воді так само, як і в першому способі, потім змішують із вологим чистим піском у співвідношенні 1:3 і залишають при кімнатній температурі на 2-3 дні для набубнявіння. Після цього його зберігають до посіву при температурі +2.. .+3 °С, а перед посівом підсушують.

Висівають пастернак напровесні, щойно тільки прогріється й ледь підсохне грунт. Сіють рядками з відстанню між ними 45 см із розрахунку 10 г на 1 м2. Глибина закладення насіння 3-4 см. Через 2-3 тижні пастернак дає сходи, а у фазі перших 2-3 справжніх листочків рослину проріджують. Після проріджування відстань у рядах між рослинами повинна становити 7-10 см, щоб на 1 м2 розміщалося не більше 40-50 рослин.

Догляд за пастернаком такий самий, як і за морквою. Головне – регулярно розпушувати міжряддя, знищувати бур’яни, підтримувати помірну вологість грунту. Працювати на ділянках, засіяних пастернаком, потрібно вранці або ввечері, тому що в спеку під сонячними променями листя виділяє пекучу ефірну олію, яка може викликати алергію шкіри й навіть опіки.

Збирають коренеплоди пастернаку восени. Листя зрізують над голівками коренеплодів, коренеплоди просушують і зберігають у прохолодному приміщенні, пересипаними землею чи піском. Коренеплоди можна залишати на зимівлю в грунті. У такому випадку обрізають бадилля, пастернак підсапують і мульчують грунт шаром 10-15 см. Навесні коренеплоди, які таким чином перезимували, викопують і використовують у їжу.

Для одержання насіння коренеплоди залишають перезимувати в грунті, а навесні, коли вони проростають, проводять проривання, залишаючи рослини в рядах на відстані 25-30 см. У період вегетації та цвітіння грунт двічі розпушують, регулярно знищуються бур’яни. Насіння збирають у міру дозрівання, спочатку верхні 30нтики, а потім проводять суцільне збирання. Дозріле насіння швидко обсипається, тому зі збиранням спізнюватися не можна.

Рекомендовані сорти: Круглий ранній, Студент.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ПАСТЕРНАК - Рослинництво