Порівняння сторін і кутів трикутника
Урок № 37
Тема. Порівняння сторін і кутів трикутника
Мета: перевірити рівень засвоєння навчального матеріалу теми “Прямокутні трикутники”; домогтися засвоєння учнями змісту та схеми доведення теореми про співвідношення між сторонами і кутами трикутника; сформувати вміння відтворювати формулювання теореми про співвідношення між сторонами і кутами трикутника та використовувати це співвідношення під час розв’язування задач.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь та навичок.
Наочність і обладнання: набір демонстраційного
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
Зібрати зошити з домашнім завданням та виконаною самостійною роботою.
Самостійна робота
Варіант 1
Початковий рівень
1. Знайдіть
(рис. 1).
![]()
Достатній рівень
2. Дано:CD = 6 см. Знайдіть AB (рис. 2).
![]()
Високий рівень
3. Дано: AD – бісектриса кута BAC. Доведіть, що BD = CD (рис. 3).
![]()
4. Кути 1, 2 і 3 – зовнішні кути трикутника ABC,
Варіант 2
Початковий рівень
1. Знайдіть
(рис. 4).
![]()
Достатній рівень
2. Дано: AB =14 см. Знайдіть CD (рис. 5).
![]()
Високий рівень
3. Дано: AB||CD.
Доведіть, що BC = AD (рис. 6).
![]()
4. Кути 1, 2 і 3 – зовнішні кути трикутника ABC, причому
Порівняйте кути A, B і C, якщо ![]()
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Формулювання мети уроку
Для того щоб учні усвідомили необхідність вивчення питання уроку, можна запропонувати до розв’язання задачу.
Задача. У прямокутному трикутнику найбільша сторона дорівнює 10 см. Знайдіть найменшу сторону, якщо гострі кути цього трикутника відносяться як 1 : 2.
Аналізуючи умову задачі, учні доходять висновку, що в задачі мова йде про прямокутний трикутник з гострими кутами 30° і 60° (властивість якого було вивчено на попередньому уроці). Проблемою цієї задачі є питання: яка зі сторін прямокутного трикутника (з гострими кутами 30° і 60°) є найбільшою, а яка найменшою?
Розв’язання проблеми (тобто встановлення співвідношення між сторонами й кутами будь_яких трикутників) і є, по суті, основною дидактичною метою уроку.
IV. Актуалізація опорних знань
Виконання усних вправ
1. На промені AX відкладено точки B і D так, що AB > AD. Яка з точок A, B, D лежить між двома іншими?
2. З точки C проведено промені CA, CD, CB так, що промінь CD проходить між променями CA і CB. Порівняйте кути ACD і ACB.
3. Кут 1 є зовнішнім при вершині D трикутника ADC. Порівняйте
Чи можна порівняти
Чому?
4. Що можна сказати про кути 1 і 4, якщо ![]()
5. У трикутнику ABC: AB = 4 см, BC = 3 см, AC = 4 см. Що можна сказати про
Чому?
V. Засвоєння нових знань
1°. Формулювання і доведення теореми про співвідношення між сторонами й кутами трикутника.
2°. Формулювання наслідків 1, 2 з теореми про співвідношення між сторонами й кутами трикутника (доведення усно).
3°. Приклади застосування теореми та її наслідків.
Методичний коментар
Тема “Співвідношення між сторонами й кутами трикутника” традиційно вивчалася в 8-9 класах (§ 12 п. 111, 9 клас; § 7 п. 66, 8 клас за підручником О. В. Погорєлова “Геометрія 7-9”). За програмою дванадцятирічної школи ця тема вивчається вже в 7 класі, тому доведення теореми базується на навчальному матеріалі 7 класу, а саме: на аксіомах відкладання та вимірювання відрізків та кутів, властивості кутів рівнобедреного трикутника і зовнішнього кута трикутника. У доведенні застосовується властивість транзитивності числових нерівностей, яку ще не вивчали, але неважко домогтися розуміння учнями цієї властивості на інтуїтивному рівні під час виконання усної вправи № 4.
Доведена теорема про співвідношення між сторонами та кутами в трикутнику дає можливість уже в 7 класі сформулювати важливий наслідок: гіпотенуза більша за катет (тобто в трикутнику гіпотенуза є найбільшою стороною).
Як приклад застосування доведеної теореми та наслідків з неї можна розглянути задачу, запропоновану учням на етапі мотивації навчальної діяльності.
З метою свідомого засвоєння змісту доведених тверджень використовуємо таблицю (до якої звертаємось упродовж уроку).
Таблиця
![]()
VІ. Первинне усвідомлення нового матеріалу
Виконання усних вправ
1. Назвіть:
А) найбільшу сторону трикутника DEF, якщо ![]()
Б) найменший кут трикутника MNK, якщо MK>NK>MN.
2. З однієї вершини трикутника проведено медіану, бісектрису й висоту,
Причому жодні два з цих відрізків не збігаються. Який із даних відрізків є найменшим?
3. У трикутнику ABC сторона AC найменша. Чи може кут B бути прямим або тупим? Відповідь обгрунтуйте.
4. Учень сказав: “У цьому трикутнику найбільша сторона лежить проти кута 50°”. Доведіть, що він помилився.
5. Доведіть, що твердження: “У цьому трикутнику найменша сторона лежить проти кута 65°” є неправильним.
Виконання письмових вправ
Рівень А
1. Накресліть трикутник ABC, у якому ![]()
А) Назвіть найбільшу сторону трикутника й перевірте свою відповідь за допомогою вимірювань.
Б) Виміряйте всі сторони трикутника й перевірте, чи виконується нерівність трикутника для сторін трикутника ABC.
В) Користуючись результатами вимірювань, назвіть найменший кут трикутника.
2. У трикутнику
Назвіть найбільший кут трикутника.
3. У трикутнику
Назвіть найменший кут трикутника.
Рівень Б
У рівнобедреному трикутнику
Назвіть основу трикутника.
Рівень В
У прямокутному трикутнику ABC відрізок CD – бісектриса, проведена з вершини прямого кута. Назвіть найменшу сторону трикутника, якщо кут CDA тупий.
VІІ. Підсумки уроку
Знайдіть помилку на рисунку 7.
![]()
VІІІ. Домашнє завдання
Вивчити теоретичний матеріал.
Повторити означення та властивості рівнобедреного трикутника.
Розв’язати задачі.
1. У прямокутному трикутнику
Назвіть гіпотенузу трикутника.
2. У трикутнику
Назвіть найменший кут трикутника, якщо AC < ab.
3. У прямокутному трикутнику ABC до гіпотенузи проведено висоту CD. Назвіть найменший кут трикутника, якщо AD < bd.
Джерела:
1. Уроки геометрії. 7 клас./ С. П. Бабенко – Х.: Вид. група “Основа”, 2007.- 208 с.