Різноманітність і значення найпростіших

Розділ 2. РІЗНОМАНІТНІСТЬ ТВАРИН

Тема 1. НАЙПРОСТІШІ

§11. Різноманітність і значення найпростіших

У світі існує близько 5 тисяч ссавців, і ви легко назвете не менше 20 з них. Водночас із 40 тисяч найпростіших ви ледве зможете пригадати назвати 3-4. Чому? Якби ми могли стати такими ж маленькими, як найпростіші, та побачити їх так само добре, як ми бачимо один одного, природа стала б для нас ближчою і ріднішою. А може, спробуємо?

Тип Саркоджгутикові. Клас Корененіжки, або Саркодові

Форамініфери – це морські корененіжки, тіло яких захищене

черепашками різної форми, розміру (від десятих часток міліметра до кількох сантиметрів) і різного хімічного складу (органічні речовини, солі кремнію або кальцію). Черепашка може мати декілька камер. З устя отворів черепашки форамініфери виставляють свої корененіжки – псевдоподії. З черепашок форамініфер утворилися осадові породи (крейда, вапняк), їх використовують для визначення геологічного віку гірських порід, а також як індикатори для пошуку корисних копалин.

Різноманітність і значення найпростіших

Форма черепашок фораменіфер може бути різною: круглою, спіральною, конічною

Різноманітність і значення найпростіших

Через

отвори особливої оболонки променяка в усі боки виходять ниткоподібні псевдоподії. Основна їхня функція – здобування їжі

Різноманітність і значення найпростіших

Дизентерійна амеба заковтує червоні кров’яні клітини еритроцити, пошкоджує стінки кишечника

Більшість радіолярій і променяків мають внутрішній скелет із кремнезему або солей стронцію, кулясту форму. Голки та несправжні ніжки цих тварин радіально розходяться в різні боки. Радіолярії – організми неймовірної симетричності та краси. Вони ширяють у воді, здатні занурюватися та підійматися, подорожують за волею течії. За мільйони років скелети крихітних радіолярій утворили багатокілометрові поклади, які згодом стали горами.

Існує декілька видів амеб, що паразитують у тілі людини та тварин. Один з видів – це дизентерійна амеба. Вона може тривалий час жити в товстому кишечнику людини, але в разі переохолодження, авітамінозу тощо починає укорінюватися в стінки кишечника і спричиняє тяжке захворювання – амебну дизентерію. Людину мучить пронос, на стінках кишечника утворюються виразки. З потоком крові паразити можуть потрапити в печінку й інші органи, де спричиняють нагноєння. Захворювання може призвести до тяжких наслідків і навіть смерті. Щоб не заразитися, необхідно ретельно мити овочі, фрукти кип’яченою водою; вживати тільки знезаражену або кип’ячену воду, мити руки перед вживанням їжі і після відвідування туалету, боротися з мухами та тарганами.

Різноманітність і значення найпростіших

Під мікроскопом скелети радіолярій схожі на чарівні прикраси

Різноманітність і значення найпростіших

Одноклітинний живий організм (променяк) має радіальну симетрію

Тип Саркоджгутикові. Клас Джгутикові

Джгутикові є ланками харчових ланцюгів. Деякі, живучи в шлунку та кишечнику травоїдних ссавців, термітів, тарганів, допомагають їм перетравлювати целюлозу. Є паразитичні джгутикові, які спричиняють тяжкі захворювання людини і тварин.

Так, у Західній Африці лютувала сонна хвороба, збудником якої є джгутикове найпростіше трипаносома. Зараження відбувалося через укуси мухи це-це і неминуче призводило до загибелі людини. У наш час люди навчилися лікувати це захворювання.

Тип Споровики

Усі представники цього типу ведуть виключно паразитичний спосіб життя. Малярійні плазмодії спричиняють захворювання на малярію, від якої раніше страждало і вмирало безліч людей. Вважали, що захворювання виникало через болотяні випаровування. Насправді переносником цього паразита є комар-анофелес, личинки якого розвиваються в прісній воді стоячих водойм.

Малярійний плазмодій розвивається в двох організмах – людини та комара-анофелеса. Це найпростіше паразитує в червоних кров’яних тільцях людини та розмножується там нестатевим шляхом множинним поділом. Усе це супроводжується високою температурою, ломотою в тілі, схудненням, а без лікування призводить до смерті. Комар, живлячись кров’ю зараженої людини, заражається сам, а потім може заразити здорову людину. У тілі комара відбувається статеве розмноження плазмодія. Таким чином, комар є переносником цього захворювання. У Європі практично перемогли малярію, осушуючи болота, борючись із комарами, але ще можливе завезення захворювання з Азії та Африки.

Тип Інфузорії

Інфузорії живуть у морській і прісній воді, грунті, є симбіотичні та паразитичні види. Інфузорії можуть бути вільноплаваючими, а можуть прикріплюватися до субстрату тоненькою ніжкою, відомі колоніальні інфузорії. Це найбільш високоорганізовані найпростіші.

Різноманітність і значення найпростіших

Характерною ознакою комара – анофелеса є те, що він піднімає вгору черевце

Різноманітність і значення найпростіших

Трипаносоми пересуваються завдяки хвилеподібним рухам джгутика

Різноманітність і значення найпростіших

Лейшманії спричиняють серйозне захворювання, поширене в Азії та Північній Африці

Різноманітність і значення найпростіших

Інфузорії живуть у воді та грунті. Серед них є хижаки і паразити

Найпростіші грунту

У грунті живуть представники різних типів і класів найпростіших. Вони мають колосальне значення для утворення грунту. Живуть вони в грунтових капілярах, у воді, що обволікає частинки грунту. Живляться бактеріями, водоростями, органічними речовинами найрізноманітнішого походження.

Запам’ятайте найважливіше

Найпростіші – дуже маленькі організми, але завдяки величезній кількості і величезному поширенню відіграють важливу роль як у природі, так і для людини. Найпростіші є ланками харчових ланцюгів, беручи участь у колообігу речовин і енергії. Вони беруть участь в утворенні осадових порід і грунту, є симбіонтами й паразитами інших організмів. Найпростіші спричиняють захворювання людини і тварин. Крім того, вони є індикаторами геологічного віку та покладів корисних копалин.

Різноманітність і значення найпростіших

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Різноманітність і значення найпростіших - Біологія