Розв’язування задач за допомогою рівнянь

Урок № 104

Тема. Розв’язування задач за допомогою рівнянь

Мета: вдосконалити вміння розв’язувати задачі складанням рівняння; відпрацювати навички розв’язування лінійних рівнянь з однією зміною та виконання арифметичних дій з раціональними числами.

Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

@ Часто-густо учні, особливо на початку вивчення теми припускаються певних помилок під час складання таблиць, рівнянь та запису пояснень до них,

тому на етапі перевірки домашнього завдання бажано, щоб учні мали змогу побачити правильне розв’язання. Вчитель заздалегідь записує на дошці розв’язання (у вигляді таблиць) і рівняння. Учні порівнюють свої записи із записами на дошці і виправляють можливі помилки. Окрім цього, можна запропонувати учням усно (за таблицею) прокоментувати складання рівняння.

Також хотілося б звернути увагу на можливі різні варіанти складання рівняння (коли за невідоме число беруть не меншу, а більшу величину). Слід пояснити учням, що з двох варіантів складання рівняння зазвичай обирають той, в якому за х позначено меншу з величин.

III.

Відтворення знань

Усні вправи

1. Обчисліть:

А)

Розвязування задач за допомогою рівнянь

Б)

Розвязування задач за допомогою рівнянь

В)

Розвязування задач за допомогою рівнянь

2. За рисунком складіть задачу, щоб її розв’язання привело до рівняння 2х + 6х = 32. Розв’яжіть задачу:

Розвязування задач за допомогою рівнянь

3. Дано 2 числа а і b. Запишіть у вигляді рівності:

А) що сума цих чисел 12;

Б) різниця цих чисел 3;

В) число а на 2 більше від числа b;

Г) число а на 3 менше від числа b;

Д) подвоєне число а дорівнює потроєному числу b.

IV. Вдосконалення вмінь

@ Останній урок розділу “Розв’язування задач за допомогою рівнянь” присвячений розв’язуванню задач, які умовно можна назвати так: “Було, змінилось, стало”.

Автор пропонує розв’язання таких задач також починати зі складання таблиці. Звертаємо увагу на те, що традиційно складним для учнів є розуміння того, як скласти рівність за умови, що один вираз у а разів більший (менший) від іншого.

Задача 1. У великому бідоні втричі більше молока, ніж у малому. Коли у великий бідон долили 6 л молока, а в малий – 7 л, то у великому бідоні молока стало вдвічі більше, ніж у малому. Скільки молока було в кожному бідоні спочатку?

Задача 2. В одному баку 400 л бензину, а у другому – 900 л. Кожну годину з першого бака виливають 20 л бензину, а з другого – 10 л. Через скільки годин у першому баку залишиться бензину в 4 рази менше, ніж у другому?

Задача 3. У Василька з Марічкою було порівну грошей. Коли Василько купив книжку за 14 гривень, а Марічка ляльку за 6 гривень, то в дівчинки залишилось грошей у 3 рази більше, ніж у хлопчика. Скільки грошей було в кожного з них спочатку?

Задача 4. В одному ящику було в 7 разів більше апельсинів, ніж у другому. Коли з першого ящика взяли 38 апельсинів, а з другого – 14, то в другому залишилося на 87 апельсинів менше, ніж у першому. Скільки апельсинів було в кожному ящику спочатку?

Додаткова вправа

Розв’яжіть рівняння:

А) 0,3(6 – 3у) = 4,5 – 0,8(у – 9);

Б) Розвязування задач за допомогою рівнянь.

V. Підсумки уроку

Яке з рівнянь відповідає умові задачі: “У першій шафі було у 4 рази менше книжок, ніж у другій. Коли в першу шафу поклали 17 книжок, а з другої взяли 25, то в обох шафах книжок стало порівну. Скільки книжок було в кожній шафі спочатку?”

(За х позначимо початкову кількість книжок у першій шафі.)

А) х + 25 = 4х – 17; б) х + 17 = 4х – 25; в) х + 17 = х – 25; г) 4х + 17 = х – 25.

VI. Домашнє завдання

1. У двох кошиках було порівну яблук. Після того, як із першого кошика взяли 50 яблук, а з другого – 90, у першому яблук стало втричі більше, ніж у другому. Скільки яблук було в кожному кошику спочатку?

2. У книжковій шафі було в 6 разів більше книжок, ніж на етажерці. Після того як з шафи взяли 46 книжок, а з етажерки – 18, на етажерці залишилось на 97 книжок менше, ніж у шафі. Скільки книжок було спочатку у шафі та скільки на етажерці?

3. Обчисліть: Розвязування задач за допомогою рівнянь.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Розв’язування задач за допомогою рівнянь - Плани-конспекти уроків по математиці