Сучасні та традиційні види художньої праці. Створення орнаментів для вишивок, перенесення малюнків на тканину
УРОК 31-32
Тема. Сучасні та традиційні види художньої праці. Створення орнаментів для вишивок, перенесення малюнків на тканину
Мета: ознайомити з видами художньої праці; вчити створювати орнаменти для вишивок; удосконалювати вміння та навички роботи з голкою, тканиною; розвивати творче мислення, охайність, самостійність, художній смак; виховувати любов до українських традицій.
Обладнання: українські рушники, скатертини, ілюстрації з вишиванками, нитки, тканина, ножиці, голки, наперсток.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
1.
2. Перевірка готовності до уроку.
3. Упорядкування робочого місця.
II. Новий матеріал
1. Оголошення теми та мети уроку.
– Подивіться, як гарно прикрашений наш клас. Ви принесли багато рушників, скатертин. Мабуть, хтось із вашої родини – бабуся чи матуся – вишивали деякі самі. Сьогодні темою нашого уроку є українська вишивка.
2. Вступна бесіда.
– Українська народна вишивка – один із найпоширеніших і найдоступніших видів народної художньої творчості. Вишиванка удосконалювалась протягом багатьох років і прийшла до нас у вигляді чудових, різноманітних орнаментів. Вони виконані
Створюючи орнамент для вишиванки, художники в усі часи зверталися до природи. Але вони не просто копіювали її, а відбирали головне, дещо спрощували.
У народній вишиванці найпоширенішими є геометричні та рослинні орнаменти. Здавна кружечки, квадратики, хрестики символізували явища природи і живих істот. Наприклад:
![]()
Рослинні орнаменти створюють зі стилізованих квітів, листя, стебелинок. У великих виробах (скатертинах, панно) вишивають стилізованих звірів, птахів.
Існує така легенда. Був час, коли від незнайомої хвороби вмирали діти, а матері, щоб захистити їх від лиха, почали вишивати на рукавах, на пазусі сорочок хрестики чорного та червоного кольорів, щоб здалеку бачити свою дитину і тим самим захистити її.
III. Демонстрація та аналіз зразка
Учитель демонструє зразки орнаментів і пропонує дітям на папері зробити орнаменти за власним задумом. Потім на спеціальній сітчастій тканині учні починають вишивати хрестиком. Спочатку шиють стібки, що нахилені в один бік, а потім, дійшовши до краю, – стібки, що нахилені в інший бік, утворюючи хрестики. За допомогою хрестиків можна створювати різні візерунки та орнаменти. (Можна купити набір зі зразками орнаментів і вишивати за ними.)
IV. Фізкультхвилинка
Станемо, діти, чітко в ряд,
Вирушимо у сад.
Руки вгору піднімаєм,
Наче яблука зриваєм.
Назбираємо багато,
Щоб узимку ласувати.
V. Практична робота учнів
– Які орнаменти можна створити?
– Двічі родився,
У школі не вчився,
А години знає. (Півень)
![]()
– Що за гість?
Ніжок має шість,
Аж чотири крильця має,
По квіточках собі літає,
Не бджола, не джмелик.
Зветься він… (метелик).
![]()
– Не сани, не віз, а їде без коліс. (Човен)
![]()
2. Самостійна робота учнів.
VI. Виставка та оцінювання робіт
Виготовлення вишиванки розраховане на два уроки. На першому уроці діти створюють орнамент на папері, переносять його на тканину, а на другому – вишивають. Тому доцільно провести виставку та оцінювання робіт на другому уроці.
VII. Підсумок уроку
– Чого навчилися на уроці?
– Що таке вишиванка?
– Які орнаменти створювали українські жінки?