УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 23. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ЗВІТ ПРО ВИКОНАНУ РОБОТУ
СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ
Урок № 61
УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 23. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. ЗВІТ ПРО ВИКОНАНУ РОБОТУ
Мета: розвивати навички аналізу ділової документації, поглиблювати знання про офіційно-діловий стиль мовлення, навчити складати звіт (усний і письмовий) про виконану роботу, оформлений у вигляді зв’язного тексту; сприяти збагаченню словникового запасу, удосконалювати грамотність учнів; розвивати навички роботи у колективі, виховувати культуру ділового мовлення.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь.
ПЕРЕБІГ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення десятикласників із темою, метою і завданнями уроку
III. Уведення учнів у поняттєво-термінологічний простір уроку
Вибіркова робота
> Виберіть із наведених характеристик стилів те, що стосується офіційно-ділового стилю і складіть монологічне висловлювання про офіційно-діловий стиль мовлення.
Чітке дотримання усталених у суспільстві форм; використання багатозначності слова; уникнення розмовних, просторічних, емоційно забарвлених слів і висловів; використання засобів стилістичного синтаксису (риторичні питання й оклики, інверсія тощо);
Лексична робота
> Перекладіть українською мовні кліше, що вживаються в офіційно-діловому мовленні.
ГІользуясь случаем – маючи нагоду, за предельї организа – ции – за межі підприємства, ученая степень – науковий ступінь, заверить подписью – засвідчити підписом, соблюдать закон – дотримуватися закону.
IV. Виконання системи практичних завдань, спрямованих на розвиток комунікативних умінь
Бесіда за питаннями
> Спираіючись на власний досвід і знайомство з діловою документацією, спробуйте відповісти на питання:
1. Що таке звіт?
2. У яких випадках він складається?
3. 3 якою метою?
Коментар учителя. Звіт – де документ, в якому в письмовій формі подається повідомлення про виконання якоїсь роботи. Звіти бувають статистичні (цифрові) й текстові, разові та періодичні. Періодичні затверджуються керівником, який підписав план подання звітів; разові адресуються посадовим особам, від яких одержано завдання. Матеріал звіту може бути поділений на частини, які нумеруються арабськими цифрами.
Колективна робота
> Порівняйте зразки звітів. Складіть орієнтовний план звіту.
ЗВІТ
Про відрядження експертної комісії
З 12 по 24 червня 2013 року експертна комісія у складі: Павлюченко І. В., Ружицька Л. А., Сусь О. П., Молодчина О. О.- знаходилася у відрядженні в м. Херсоні для ознайомлення зі станом зберігання архітектурних пам’яток.
Ми дослідили стан таких пам’яток:
1) Очаківська південна брама фортеці, пам’ятка архітектури кінець XVIII ст.
2) Свято-Єкатерининський собор, пам’ятка архітектури 1782-1787 pp.
3) Арсенал, пам’ятка архітектури, 1784 р.
Вважаємо необхідним зазначити наступне:
1. Старовинні будівлі знаходяться в основному у задовільному стані.
2. У дуже гарному стані знаходиться Свято-Єкатерининський собор, пам’ятка архітектури 1782-1787 pp., де встановлено спеціальне обладнання, що слідкує за кондиціонуванням повітря.
3. Будівля Арсеналу використовується під місцеву телевізійну студію і знаходиться у гарному стані.
4. На окремі випадки недбалого ставлення до зберігання історичних пам’яток складені акти.
25.06.2013 р. Підписи усіх членів експертної комісії
ЗВІТ
Старости 10-А класу Перебийніс Л.
Про стан зберігання підручників
Учнями 10-А класу школи № 2 м. Нової Каховки
З 1 по 15 січня 2013 року були перевірені підручники 10-А класу.
Мета перевірки: визначити стан зберігання підручників учнями 10-А класу.
Перевіркою встановлено, що більшість учнів зберігають підручники у гарному стані. Підручники обгорнуті, немає ніяких поміток. Краще за всіх зберігають підручники учні: Мартиник Т., Іванова Т., Уманець Н.
Перевіркою зафіксовані також факти неохайного використання підручників: м’яті сторінки підручників Петрової Р, Скариніної В., зроблені позначки в підручниках Жгуна О., Зайцевої А.
Пропозиції:
1. Не видавати підручники учням, які несумлінно ставляться до їх зберігання.
2. Розробити систему стягнень за названня підручників.
15 січня 2013 р. Підпис
ЗВІТ
Класного керівника 10-Б класу Мельниченко О. В.
Про екскурсію учнів школи до краєзнавчого музею міста
20 березня 2013 р. учні 10-Б класу (25 осіб) перебували на екскурсії у краєзнавчому музеї міста.
Мета проведення екскурсії – прослухати лекцію “Наше місто у роки Великої Вітчизняної війни”, переглянути виставкові зали.
Лекція для учнів була змістовною, цікавою. Діти мали змогу протягом двох годин роздивитися всі експонати виставкового залу, присвяченого Великій Вітчизняній війні.
Пропозиції:
1. На уроках історії провести бесіду з учнями, перевірити засвоєння матеріалу.
2. На уроці української мови скласти письмовий звіт про екскурсію.
20 березня 2013 р. Підпис
Методичний коментар. План звіту може мати такий вигляд:
1. Назва документа.
2. Назва закладу, організації, посади особи або осіб, які звітують.
3. Визначення терміну, за який проводиться звіт.
4. Текст звіту (висвітлюються позитивні й негативні сторони роботи, наводяться факти, пояснюються причини невиконання, робляться висновки і вносяться пропозиції).
5. Дата складання звіту.
6. Підпис особи, яка складала звіт.
Самостійна робота
> За поданим початком складіть звіт, який відображав би якість проведення запланованих заходів із зазначенням позитивних і негативних прикладів; зробіть висновки і внесіть пропозиції.
ЗВІТ
Класного керівника 10-В класу…
Про участь учнів 10-В класу у шкільному конкурсі…
V. Підсумок уроку
> Перевірка виконаних робіт.
VI. Домашнє завдання
> Складіть письмовий звіт за вибором: про виконання якогось громадського доручення, про проведення культпоходів тощо.