Урок розвитку комунікативних умінь № 14. Твір-опис окремих предметів у художньому стилі
Фонетика. Орфоепія. Орфографія
Урок № 63
Тема. Урок розвитку комунікативних умінь № 14. Твір-опис окремих предметів у художньому стилі
Мета:
– навчальна: ознайомити учнів з особливостями художнього опису, удосконалювати вміння аналізувати тексти-описи, складати монологічне висловлювання;
– розвивальна: розвивати вміння викладати матеріал послідовно, логічно; збагачувати словниковий запас мовлення учнів засобами оцінки, розширювати кругозір учнів;
– виховна: виховувати шанобливе ставлення до рідної мови.
Внутрішньопредметні
Міжпредметні зв’язки: мова, художня література, географія.
Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Бесіда
> Як поділяються тексти за типом мовлення?
> Яка мета текстів кожного типу мовлення?
> Які частини мови переважають у текстах різних типів мовлення?
> Чим відрізняється будова текстів різних типів мовлення?
> Чим відрізняється тема твору від його основної думки?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ, МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
IV.
Формулювання вимог до написання твору
> Доповніть речення відповідно до вимог щодо створення тексту.
1. Зміст твору повинен відповідати… (темі й основній думці).
2. Не писати… (зайвого).
3. Стежити за порядком… (викладу думок).
4. Використовувати засоби зв’язку між… (реченнями).
5. Зробити досконалим… (мовне оформлення).
Творче спостереження на основі зіставлення
> Прослухайте тексти. Визначте їхній стиль і тип мовлення. Відповідь обгрунтуйте.
Текст 1
Красен Дніпро під ясну погоду, коли вільно та рівно несе крізь ліси і гори, і степи повнії води свої. Дивишся й не знаєш, стала чи пливе його величава ширина. Нічого немає у світі, що б могло вкрити Дніпро, такий він величний і могутній. Синій, синій, пливе він рівним потоком і серед ночі, як серед дня, мріє в таку далину, скільки сягнути може людське око (За М. Гоголем).
Текст 2
Найбільшою водною артерією України є Дніпро – третя за величиною річка Європи. Загальна довжина Дніпра становить 2201 км, у межах України – 981 км. Річка бере початок на північному заході Росії – на Валдайській височині, де витікає невеликим струмком. На березі Дніпра лежить багато великих міст України – Київ, Черкаси, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Херсон. Дніпро є найбільшою судноплавною річкою, основним джерелом водопостачання (3 підручника).
> Визначте тип мовлення текстів. Чи можна стверджувати, що висловлювання належать до одного типу мовлення?
> Проаналізуйте художній і науковий опис. Назвіть відмінні ознаки текстів-описів художнього й наукового стилів.
> У якому тексті створено образ річки, передано певне ставлення, а в якому запропонована точна інформація про довжину, розташування, особливості річки?
Кубування
> Проаналізуйте, як опис предмета відбито в тексті за вказаним алгоритмом.
Алгоритм
Розгляньте предмет різнобічно (із позицій шести граней куба) за такими вказівками:
1. Опишіть це.
2. Порівняйте це.
3. Установіть асоціації.
4. Проаналізуйте це.
5. Знайдіть застосування цьому.
6. Запропонуйте аргументи “за” і “проти”.
Ця проста та нехитра квіточка росте всюди: у садочках та палісадниках, у парках та на городі. Навіть інколи зненацька з’явиться посеред шумної міської вулиці, нагадавши перехожим про красу природи. А справжній дім та родина ромашки – у великому різнотрав’ї українського поля.
Маленька ромашка не впадає в око великими розмірами, не має пишних “вогняних” пелюсток. Її не одразу помітиш серед пишних лілей, троянд, жоржин та орхідей. Але проста, скромна краса ромашки все одно незрівнянна. Недарма в літературі ця квітка є символом доброти, юності та скромності.
Кругла серединка квіточки радує око яскраво-жовтим кольором. А прямі пелюстки, які оточують її по колу, біленькі та ніжні-ніжні. Ромашка, неначе маленьке сонечко, вбране у білі шати, усміхається до всіх навкруги.
А яка ромашка пахуча! Вийдеш влітку в український степ та обов’язково знайдеш місце, густо заросле ромашками. Тут метушаться мурахи, співають цвіркуни. Зануришся в букет та отримаєш неймовірну насолоду від його медвяного запаху. Ромашка пахне неначе самим життям та самою родючою землею Батьківщини.
Є багато різних видів цієї квітки: ромашка лікарська, садова, польова, пахуча та інші. Іноді – це маленька самотня квіточка на тонкій стеблині, іноді – ціле поле!
Скромна ромашка є щедрою. Вона лікує людей від багатьох хвороб, дарує солодкий нектар, годує мурашок та комах-“сонечок”. А також наповнює навколишній світ красою і радістю життя! (З журналу)
> Знайдіть слова, словосполучення, які дозволять визначити стильову приналежність тексту.
V. САМОСТІЙНЕ СКЛАДАННЯ ПИСЬМОВОГО ТВОРУ-ОПИСУ ПРЕДМЕТА В ХУДОЖНЬОМУ СТИЛІ
Ситуативне завдання на основі спеціально створеної мовленнєвої ситуації
> Уявіть ситуацію: на день народження вам подарували троянди. Складіть художній опис цієї квітки, скориставшись запропонованим алгоритмом. Зверніть увагу на висоту, стебла, колір і форму пелюсток і листочків, призначення рослини.
Колективна робота
> Доберіть слова, за допомогою яких можна скласти твір-опис квітки саме в художньому стилі
Написання твору-опису
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
Зачитування 2-3 творів-описів учнів
Рефлексія
> Які завдання викликали у вас труднощі?
> Яке завдання сподобалося найбільше?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
> Творче завдання: напишіть опис троянди в науковому стилі.
> Вивчіть скоромовку: Летіла лелека, заклекотіла до лелеченят.
Скоромовки
Летів горобець, сів на хлівець,
А як вийшов стрілець, то утік горобець.
Летів горобець через безверхий хлівець.
Ніс четверик гороху, без червотоку,
Без червоточини, без почервоточини.
На возі коза, під возом лоза.