Лісівництво
РОЗДІЛ 2. ПІДВИЩЕННЯ ПРОДУКТИВНОСТІ ЛІСІВ ЛІСІВНИЧИМИ МЕТОДАМИ
Лекція 8. ВЗАЄМОДІЯ ДЕРЕВНИХ ПОРІД У ЛІСОВИХ НАСАДЖЕННЯХ
8.4 Вплив домішку берези у сосняках на їх вітростійкість
До недавнього часу існувала думка, що мішані сосново-листяні і ялиново-листяні насадження більш стійкі до дії вітру, ніж чисті сосняки і ялинники. Дослідженнями вчених із Прибалтійських країн ще у 70-ті роки XX ст. було встановлено, що мішані ялиново-березово-осикові насадження менш стійкі до дії вітру, ніж чисті. Тобто, домішок листяних порід
знижує вітростійкість хвойних лісів. Було встановлено, що взаємодія між вітром і деревостаном визначається турбулентністю вітрового потоку. Для деревостану небезпечні пориви вітру, крупні завихрення, які здатні ламати і вивалювати дерева з коренем. Після листопаду групи і окремі дерева листяних порід пропускають через себе завихрення у хвойну частину деревостану, утворюючи ефект “кватирки”. Саме так утворюються осередки вітровалу. Чисті хвойні деревостани досить шершаві, але вони пропускають потоки повітря рівномірно, роздрібнюючи їх на менші потоки, від чого швидкість вітру знижується.
Влітку вітрильність
крони берези надто велика, а коренева система у неї поверхнева, тому при сильному вітрі у першу чергу вивалюються дерева берези. Прикладів вітровалу берези досить багато у Голосіївському лісі, де навіть окремо зростаючі серед інших порід (у тому числі і ялини) дерева берези у 2001 р. вивалювалися вітром влітку. Від дії літніх шквалів 1987 та 1988 рр. у лісах Боярської ЛДС у першу чергу вивалювалися дерева берези, які росли в оточенні сосни у віці проріджувань і прохідних рубок. Цей факт нами був зафіксований у кв. кв,14, 39, 40 Дзвінківського лісництва.