Хімічні властивості алканів
Тема 3
НАЙВАЖЛИВІШІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ
Урок 36
Тема уроку. Хімічні властивості алканів
Цілі уроку: формувати знання учнів про хімічні властивості алканів; розкрити хімічні властивості алканів, їх реакцію з розчинами кислот, лугів, калій перманганату; показати значення реакцій горіння, повного й часткового окиснення для алканів; розвивати навички й уміння складання рівнянь хімічних реакцій на прикладі хімічних властивостей алканів.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форми роботи: самостійна робота, розповідь учителя,
Обладнання: моделі молекул вуглеводнів.
Демонстрація 8. Горіння парафінів, визначення якісного складу за продуктами горіння.
Демонстрація 11. Реакція насичених вуглеводнів з розчинами кислот, лугів, калій перманганату.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Мотивація навчальної діяльності
1. Самостійна робота
Варіант І
1. Дайте назви сполукам:
![]()
2. Напишіть структурні формули вуглеводнів:
А) 2-метил-2-пентен;
Б) 2,2,5,5-тетраметил-3-гептин.
Варіант ІІ
1.
![]()
2. Напишіть структурні формули таких вуглеводнів:
А) 2,2,3-триметил-3-гексен;
Б) 2-метил-3-гексин.
2. Перевірка домашнього завдання
1. Запишіть рівняння горіння етану, етену, етину.
![]()
2. Обчисліть і порівняйте об’єми кисню, необхідні для спалювання 5 л етану, етену й етину.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Визначення якісного складу вуглеводнів
Демонстрація 8. Горіння парафінів, визначення якісного складу вуглеводнів за продуктами горіння
1) Окиснення парафіну в присутності купрум(ІІ) оксиду.
2) Як можна довести наявність у продуктах окиснення вуглекислого газу? (Реакція з вапняною водою, яка каламутніє)
3) Як можна довести наявність у продуктах окиснення води? (Безводний купрум(ІІ) сульфат у результаті утворення кристалогідрату змінює забарвлення з білого на блакитний)
4) Запишіть рівняння реакції:
![]()
За продуктами горіння можна визначити і якісний, і кількісний склад сполук. Розгляньмо це на прикладі інших вуглеводнів.
2. Хімічні властивості алканів
Складаємо загальну схему, що характеризує хімічні властивості алканів.
1) Горіння:
![]()
2) Галогенування:
![]()
3) Дегідрування (відщеплення H2):
![]()
Демонстрація 11. Реакція насичених вуглеводнів з розчинами кислот, лугів, калій перманганату.
1) Одержимо метан з натрій ацетату:
CH3COONa + NaOH
CH4 + Na2CO3
2) Одержаний метан пропустимо крізь розчини хлоридної кислоти, натрій гідроксиду, калій перманганату. Що відбувається?
Висновок: насичені вуглеводні не взаємодіють із розчинами кислот, лугів, калій перманганату.
Одержання алканів
1) Природні джерела (нафта, газ, вугілля)
![]()
3) Синтез Вюрца (подовження ланцюга)
![]()
V. Первинне застосування одержаних знань
Тренувальні вправи
1. Використовуючи схеми, що характеризують хімічні властивості алканів, запишіть рівняння реакцій, які характеризують хімічні властивості:
А) етану:
![]()
Б) пропану.
2. Алгоритм визначення молекулярної формули (на картці)
1) Визначити молекулярну масу за однією з формул:
![]()
2) Якщо зазначено приналежність до гомологічного ряду:
– записати загальну формулу СnН2n+2;
– M = 12n + 2n + 2;
– обчислити n за відомою М.
3) Якщо дано масові частки елементів у складі речовини, обчислити за формулою масової частки кількість атомів кожного елемента:
![]()
4) За продуктами згоряння із загального рівняння хімічної реакції горіння вуглеводнів:
![]()
3. Практика на прикладах
Учні виконують два-три індивідуальні завдання в зошиті, учитель консультує.
– Відносна молекулярна маса алкану – 58. Визначте його формулу.
M = 14n + 2 = 58;
N = 4.
C4H10 – бутан.
– 1 л алкану має масу 1,965 г. Визначте його формулу.
M = 22,4 – 1,965 = 44 (г/моль).
14n + 2 = 44;
N = 3.
C3H8 – пропан.
– M(CxHy) = 100.
![]()
– DH2(CxHy) = 39.
![]()
– DH2(CxHy) = 15.
![]()
– Dповітря(CxHy) = 4,41 г.
![]()
– m(CxHy) = 11,2 г.
![]()
– V (CxHy) = 11,2 л.
![]()
VI. Підбиття підсумків уроку
Який висновок можна зробити про властивості насичених вуглеводнів?
Яке значення має реакція горіння насичених вуглеводнів?
Оцінювання роботи учнів на уроці, оцінювання творчих завдань про застосування етену й етину.
VII. Домашнє завдання
Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.