Лексикологія. Групи слів за значенням

Фонетика. Орфоепія. Орфографія

Урок № 111

Тема. Лексикологія. Групи слів за значенням

Мета:

– навчальна: повторити матеріал із теми “Лексикологія”, поглибити знання учнів про групи слів за значенням, закріпити навички розпізнавання, визначення і використання у мовленні омонімів, синонімів, антонімів, удосконалювати вміння учнів відрізняти омоніми від багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні;

– розвивальна: розвивати логічне мислення учнів, довготривалу образну пам’ять, уміння визначати суттєве,

глибоко, вдумливо аналізувати виконувану роботу, розвивати уяву, активізувати пізнавальну діяльність учнів; збагачувати словниковий запас, підвищувати мовну й мовленнєву культуру п’ятикласників;

– виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативно-дидактичного матеріалу виховувати любов до рідного слова, до Батьківщини; виховувати бажання вчитися.

Внутрішньопредметні зв’язки: культура мовлення і стилістика, текст (риторичний аспект), граматика.

Міжпредметні зв’язки: художня література.

Обладнання: підручник, картки, м’яч, предметні малюнки.

Тип уроку: урок повторення.

ХІД УРОКУ

I.

ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ

Словесна розминка

У народі кажуть: “Слова щирого вітання дорожчі частування”. Діти, привітайте одне одного. Усміхніться, і до вас прийде радісний настрій. Хочу, щоб ви були впевнені у собі й задоволені собою. А людина лише тоді може бути задоволена, коли досягає певних успіхів, долаючи перешкоди, коли говорить: “Мені це вдалося”. Пропоную вам сьогодні на уроці розкрити свої здібності.

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ

Учитель. Ми підсумуємо й повторимо на уроці вивчений матеріал.

На уроці ви повинні довести, що знаєте групи слів за значенням та вмієте добирати синоніми, омоніми, антоніми до слів; аналізувати групи слів за значенням, порівнювати їх між собою й робити висновки; використовувати вивчені лексичні мовні засоби в мовленнєвих ситуаціях, удосконалюючи мовне оформлення висловлювання; уживати слова відповідно до їхніх значень.

Метод “Мікрофон”

> Скажіть, чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Бесіда

– Що вивчає лексикологія? (Розділ науки про мову, що вивчає всі наявні в мові слова.)

– Про що ви вже дізналися на уроках лексикології? (Лексика української мови надзвичайно багата; слова є однозначні та багатозначні; багатозначні можуть вживатися в прямому та переносному значеннях.)

– А що ми називаємо лексикою? (Усі слова, що вживаються в мові, становлять її лексику.)

– Яке значення слова називається лексичним?

– Що допоможе дізнатися лексичне значення слова? (Лексичне значення слова пояснено в тлумачному словнику.)

– А які ще словники вам відомі? (Словник синонімів української мови, словник антонімів української мови, етимологічний словник української мови.)

– Які слова називаються однозначними, які – багатозначними? Наведіть приклади,

– Яке значення слів пряме, а яке переносне? Поясніть на прикладах,

– Синонімами називаються…

– Антонімами називаються…

– Омонімами називаються…

IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Відгадування загадок

> Відгадайте загадки, визначте антоніми. Запишіть загадку, яка найбільше сподобається.

1. Ходить колом стук та дзень, переводить ніч і день. (Годинник) 2. Всім розкаже всі пригоди, А саме мовчить із роду. (Книга) 3. Білий зайчик стрибає по чорному полю. (Крейда і дошка) 4. Стоїть дім. Увійдеш у нього сліпим, а вийдеш зрячим. (Школа) 5. Біле поле, чорне насіння, хто його сіє, той розуміє. (Книга) 6. Сильніша сонця, слабша вітру, ніг не має, а йде, очей не має, а плаче. (Хмара) 7. Прив’яжи – підуть, відв’яжи – залишаться. (Лижі) 8. Як живе – лежить, як помре – побіжить. (Сніг)

Індивідуальна робота

Картка 1

> До вказаних слів доберіть антоніми. Із парою антонімів складіть речення.

Товариш. Рідко. Сухий. Невдача.

Картка 2

> До пропонованих слів доберіть синоніми. Складіть речення з одним синонімічним рядом.

Приятель. Гарний. Давній. Праця.

Картка 3

> 3 кожним омонімом складіть два речення:

Ключ. Ласка.

Творчий диктант зі стилістичним завданням

> Доберіть антоніми до багатозначних слів у вказаних словосполученнях.

Сухий одяг. Суха погода. Сухий хліб. Суха мова. Сухе літо. Сухі квіти. Чисті руки. Чиста совість. Чисте небо. Чистий сніг. Чиста ріка.

Вибірковий диктант

> Послухайте поетичні рядки. Випишіть омоніми.

Варіант 1

Думи мої, думи мої,

Квіти, мої діти.

Виростав вас, доглядав вас.

Де ж мені вас діти?

Т. Шевченко

Варіант 2

Поезії ясне світило.

З тобою жить, тебе любить!

Понад сто років ти світило,

І будеш вічно з нами жить.

Т. Шевченко

“Проба пера”

Слово вчителя. Сьогодні на уроці ми спробуємо відредагувати поетичні рядки. Автору було, мабуть, складно дібрати потрібне слово. Тому він залишив цю роботу вам. Адже серед вас є учні, які шанують поезію, люблять вірші, а я сподіваюсь, що ви всі впораєтесь із завданням.

> Доберіть такі слова, щоб вони у вірші римувалися. Спишіть, розкриваючи дужки.

Як виросту, збудую (дім, хату, будиночок),

На хаті колесо (прикріплю, приладнаю, приб’ю),

А там я поселю (крилату, летючу),

Лелечу, клекітну (пару, сім’ю, родину).

Нехай розводиться, (селиться, гніздиться).

По всіх деревах і (будинках, хатах, оселях),

Нехай мені щоночі (здається, сниться, вживається),

Що я літаю наче (птиця, птах).

Пошукова робота (біля дошки)

> До пропонованих словосполучень доберіть антонімічні. Зробіть висновок і дайте відповідь на проблемне питання: чи можуть в одного й того самого слова бути різні антоніми? (Багатозначне слово може мати кілька антонімів на кожне значення.)

Старий зошит – новий зошит;

Старий дуб – молодий дуб;

Тиха погода – вітряна погода;

Тиха вулиця – гомінка вулиця;

Зелений плід – стиглий плід;

Зелений юнак – досвідчений юнак.

Фізкультхвилинка “М’яч зі словами”

> Назвіть слово і киньте м’яча сусідові по парті,

Іншому – зловити м’яч, назвати антонім до слова, передати наступній парі учнів по своєму ряду.

Білий – чорний; жар – холод; швидко – повільно; радісно – сумно; сміливий – боягуз; м’який – твердий; війна – мир; купувати – продавати; сильний – слабкий.

Робота в групах. Гра “Третій зайвий”

> Визначте, яке слово зайве. Чому? Доберіть до слова, що є третім зайвим, антонім. Складіть речення із парою антонімів.

Картка 1

День, ніч, ранок.

Веселий, швидкий, сумний.

Казати, мовчати, стояти.

Картка 2

Любити, ненавидіти, радіти.

Чужий, рідний, близький.

Добро, зло, радість.

Картка 3

Працьовитий, ледачий, корисний.

Радість, печаль, щастя.

Байдикувати, працювати, говорити.

Картка 4

Темний, світлий, корисний.

Купувати, продавати, любити.

Світло, темрява, друг.

Творча робота (Метод “Графіті”)

Слово вчителя. Щодня ви дорослішаєте! Дізнаєтесь дедалі більше нового. Вірю, що ви станете справжніми патріотами своєї Батьківщини. А хто такі патріоти? Це ті, хто любить свою Батьківщину. А ви будете продовжувати справу своїх батьків, займатиметесь улюбленою справою, примножуватимете багатства рідного краю. Одним словом, робитимете все для того, щоб наша Батьківщина стала ще кращою, будете творити. Сьогодні ваше завдання – гарно вчитися. Країні потрібні освічені люди. Ви всі талановиті. Серед вас є поети та прозаїки. Ось вам різнорівневі завдання.

Тема: “Моя Україна”.

> На 12 балів – скласти поезію;

> На 9 балів – скласти зв’язний текст (3-4 речення);

> На 6 балів – скласти одне речення.

Гра “Хто більше”

> До вказаних словосполучень доберіть синоніми та антоніми і заповніть таблицю:

Свіжий хліб

М’який

Черствий

Свіжа газета

Сьогоднішня

Вчорашня, давня

Свіжа риба

Жива

Морожена

Свіжі огірки

Зелені

Солоні

Свіжа сорочка

Чиста

Брудна

Свіже обличчя

Бадьоре

Заморене

Лінгвістична задача

“Якось на засіданні гуртка образотворчого мистецтва вчитель загадав дітям намалювати з пам’яті предмети: учням І ряду – лисичку; II – косу; а третього – лавку. Стежачи за роботою, учитель виявив, що діти малюють різні предмети. Чому таке трапилося? Скільки було членів гуртка, якщо кожен із них малював своє? Що, зрештою, вони намалювали?”

> Які предмети були намальовані?

Ось перелік намальованого:

Лисичка – тварина, лисичка – гриб;

Лавка – магазин, лавка – меблі;

Коса – дівоча, коса – піщана коса, коса – знаряддя праці.

Відповідь: 7 учнів було на засіданні гуртка.

Робота над прислів’ями

> Випишіть із прислів’їв антоніми, поясніть значення прислів’їв.

1. Вчення світ, а невчення – тьма. 2. Як є початок, то буде й кінець. 3. Правда кривду переважить. 4. Взимку сонце так сміється, що вікна плачуть. 5. М’яко стелить, та твердо спати.

Індивідуальна робота

Картка 1

> У якому рядку вказані слова становлять синонімічний ряд?

Високо, низько, височина, низина, рівнина.

Височина, вишина, висота, височінь, вись.

Високий, височенький, високість, високогірний, високогір’я.

Висотний, висотник, верховина, верхівка, верхів’я.

Вишитий, вишивка, вишивання, вишиванка, вишиваний.

Картка 2

> Доберіть до підкреслених слів синоніми:

Віють вітри, віють буйні,

Аж дерева гнуться,

Ой як болить моє серце,

А сльози не ллються.

Картка 3

> Доберіть до підкреслених слів антоніми:

Верба усохне, і спиляють грушу.

Зелене море зроблять із Дніпра.

Ще брат живий, та він глухий.

Є братова, але вона стара.

Гра “Хто швидше”

> До вказаних слів доберіть антоніми. Прочитайте ключове слово. Гра на швидкість і правильність. (Повинно вийти слово “антонім”.)

Пасивний – активний

День – ніч

Голосно – тихо

Песиміст – оптиміст

Вчений – неук

Колективний – індивідуальний

Багато – мало

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Театр перед мікрофоном

> Учні читають напам’ять вірші, однокласники називають, про що (антоніми, синоніми, омоніми).

Три брати жили на світі,

Був один з них працьовитий,

Ну, а другий хвальковитий,

Третій був ледачий дуже.

Слухай казку про них, друже.

День і ніч брати сварились

І ніколи не мирились.

Все, що перший будував,

Другий миттю руйнував.

Той мовчить, а той кричить,

Той хоробрий і правдивий,

Той брехливий, полохливий.

Дуже горді й незалежні,

Абсолютно протилежні.

У мові вони живуть,

Їх… (антонімами) звуть.

Хто порівнятися може зі мною:

Я і прекрасний, чарівний, казковий,

Роблю все скоро, швидко, раптово.

Є в мене хата, будинок і дім

І звуть мене… (синонім).

Розрізняти нас не кожен може –

Звуки всі і наголос в нас той же,

А приглянься: як поміж братами,

Є відмінність і між нами. (Омоніми)

Рефлексія

На уроці я:

– Повторив та узагальнив…

– Зрозумів…

– Я не знав, а тепер знаю…

– Я забув, а тепер пригадав і засвоїв…

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)

> Доберіть прислів’я, приказки, загадки, де були б використані групи слів за значенням.

> Напишіть казку про роль синонімів, антонімів, омонімів у мові.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Лексикологія. Групи слів за значенням - Плани-конспекти уроків по українській мові