ПИСЬМОВЕ ДІЛЕННЯ З ОСТАЧЕЮ. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ РІВНЯНЬ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМИХ ЗА ДВОМА РІЗНИЦЯМИ
Мета: розглянути табличні випадки ділення з остачею; повторити алгоритм письмового ділення на одноцифрове число; розвивати логічне мислення, обчислювальні навички; формувати компетентність уміння вчитися; виховувати пізнавальні інтереси.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. КОНТРОЛЬ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
– Укажіть стрілкою маршрут від найменшої відповіді до найбільшої.
![]()
– З’єднайте стрілками вирази з однаковими відповідями.
3. Математичний диктант
– Скільки становить 2/6 години? 3/4 хв? 3/100 кг? 5/100 ц?
– В Олі є 1 грн. На g – вона купила 4 однакові гумки. Скільки коштує 1 гумка?
– 3 якою швидкістю повз равлик, якщо за 2 години він проповз 8 метрів?
4. Робота в групах
Завдання 3 (с. 24)
1) 217; 237; 257; 277; 297.
2) 175; 150; 125; 100; 75; 50.
3) 8; 7; 9; 6; 10; 5; 11; 4; 12; 3; 13; 214; 1.
5. Аналіз самостійної роботи
Аналіз помилок, допущених учнями під час виконання самостійної роботи з метою запобігання цих помилок на контрольній роботі.
6. Зарядка для очей
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча вправа (завдання
2. Пояснення вчителя (завдання 147)
Учитель пояснює алгоритм письмового ділення з остачею на одноцифрове число.
3. Первинне закріплення нового матеріалу
Завдання 148 (фронтально)
![]()
4. Фізкультхвилинка
IV. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Розв’язування задач
Завдання 149(1)
Учні ознайомлюються із задачею за текстом підручника. Фронтально складають план розв’язання задачі. Розв’язання кожен учень записує самостійно з наступною взаємоперевіркою в парах. Сильніші учні розв’язують задачу виразом, решта – по діях.
1) 218 + 436 = 654 (кг) – фруктів продали;
2) 700 – 654 = 46 (кг) – фруктів залишилося;
700 – (218 + 436) = 46 (кг)
Завдання 149(2)
1) 218 – 2 = 436 (кг) – продали після обіду;
2) 218 + 436 = 654 (кг) – фруктів продали за день;
3) 700 – 654 = 46 (кг) – фруктів залишилося;
700 – (218 + 218 – 2) = 46 (кг)
2. Практична робота. Робота в групах (завдання 151)
Учні будують коло з діаметром 4 см, позначають центр кола. Будують відрізок ОС, так, щоб точка С не належала кругу.
3. Колективне розв’язування рівнянь (завдання 150)
Перш ніж розв’язувати рівняння, учні пригадують, як знаходити невідомі доданок, зменшуване, ділене, дільник, множник.
Х = 200, х = 620, х = 25 600, х = 70, х = 41
4. Завдання для допитливих “Банк математичних цікавинок”
Завдання 152 (усно)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Завдання 153; 154 (с. 23).
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
– Що нового дізналися на уроці?
– Що ви очікували від уроку?
– Чи виправдалися ваші очікування?