Поняття про перетворення фігур
УРОК № 32
Тема. Поняття про перетворення фігур
Мета уроку: дати уявлення учням про перетворення фігур на площині.
Тип уроку: комбінований.
Наочність і обладнання: таблиця “Перетворення фігур. Рухи” [13].
Вимоги до рівня підготовки учнів: пояснює, що таке перетворення.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Перевірити наявність виконаного домашнього завдання та відповісти на запитання, які виникли в учнів при його виконанні.
II. Сприйняття й усвідомлення нового матеріалу
У курсі алгебри ви вивчали
Функція – це відповідність (залежність) між двома множинами, при якій кожному значенню змінної х з першої множини відповідає єдине значення у з другої множини.
Аналогом функції в геометрії є поняття геометричного перетворення фігур.
Розглянемо приклади.
Приклад 1. Нехай АВ і CD – два відрізки, причому AC
CD і BD
CD (рис. 146). Будемо вважати, що кожній точці першого відрізка відповідає та точка Х1 другого відрізка, яка є основою перпендикуляра Х1Х. Наприклад, точці А відповідає точка С, точці В відповідає точка D. Отже, кожній точці
![]()
Приклад 2. Нехай F і F1 – два кола зі спільним центром О (рис. 147). Будемо вважати, що кожній точці X кола F відповідає та точка X1 кола F1, яка лежить на промені ОХ. Наприклад, точці А відповідає точка С, точці В відповідає точка D.
![]()
Отже, кожній точці X кола F відповідає одна точка Х1 кола F1. При цьому кожна точка Х1 кола F1 поставлена у відповідність деякій точці кола F. Ми отримали перетворення кола F на коло F1.
Перетворенням фігури F на фігуру Ft називається така відповідність, при якій:
А) кожній точці фігури F відповідає єдина точка фігури F1;
Б) кожній точці фігури F1 відповідає деяка точка F;
В) різним точкам фігури F відповідають різні точки фігури F1.
При цьому фігуру F1 називають образом фігури F для даного перетворення.
Розв’язування вправ
1) На рис. 148 задано перетворення дуги АВ кола з центром О на відрізок CD: кожній точці X дуги відповідає та точка Х1 відрізка CD, яка лежить на промені ОХ. Дайте відповіді на такі запитання.
А) Яка точка є образом точки А? точки X? точки М?
Б) Яка точка кола відображається на точку D? на точку N? на точку С?
В) Образом якої точки є точка F? X1?
Г) Чому ця відповідність є перетворенням дуги на відрізок?
![]()
2) Розглядається відповідність між півколом з центром О і діаметром АВ (рис. 149), при якій кожній точці X півкола відповідає точка Х1 – основа перпендикуляра, опущеного з точки X на діаметр АВ. Дайте відповідь на такі запитання.
А) Яка точка є образом точки С? точки N? точки А?
Б) Яка точка півкола відображається на точку К? на точку В?
В) Чому ця відповідність є перетворенням півкола на відрізок?
![]()
III. Закріплення й осмислення нового матеріалу
1. Розглядається відповідність між колом з центром О і діаметром АВ (рис. 150), при якій кожній точці X кола відповідає точка Х1 – основа перпендикуляра, опущеного з точки X на діаметр АВ. Дайте відповіді на такі запитання.
А) Яка точка є образом точки С? точки А?
Б) Яка точка кола відображається на точку В? на точку L?
В) Чи є ця відповідність перетворенням кола на відрізок? Чому?
![]()
2. Побудуйте образи точок А, В, С при перетворенні:
А) відрізка MN на відрізок KL, якщо відповідні точки відрізків лежать на променях з початком D (рис. 151);
![]()
Б) променя ON на промінь ОМ (рис. 152), якщо відповідні точки цих променів лежать на колі з центром О і О переходить в О.
![]()
3. Задайте (виконавши рисунок) перетворення:
А) відрізка АВ на відрізок CD;
Б) відрізка на півколо;
В) трикутника на коло;
Г) кола на трикутник.
4. На координатній площині задано відрізок АВ (рис. 153). Кожній точці Р(х; у) поставлена у відповідність точка: а) Р1(2х; 2у); б) Р1(-х; -2у). Побудуйте образи відрізка при цьому перетворенні.
![]()
IV. Домашнє завдання
1. Навчитися пояснювати, що таке перетворення фігури, та розв’язати задачу. 2. На координатній площині задано трикутник ABC (рис. 154). Кожній точці Р(х; у) трикутника поставлена у відповідність точка:
А) Р1(-х; у); б) P1(x; – у); в) Р1(-х; – у).
Побудуйте образи трикутника при цьому перетворенні.
![]()
V. Підбиття підсумків уроку
Запитання до класу
1. Що таке перетворення фігури F на фігуру F1? 2. Наведіть приклади перетворення фігур.