Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Використання поліетилену

Тема 3

НАЙВАЖЛИВІШІ ОРГАНІЧНІ СПОЛУКИ

Урок 39

Тема уроку. Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Використання поліетилену

Цілі уроку: розширити знання учнів про реакції приєднання на прикладі реакції полімеризації; розвивати навички складання рівнянь реакцій на прикладі реакції полімеризації етилену; показати на практиці хімічні властивості полімерів, переваги й недоліки окремих видів полімерів; пояснити причини широкого використання полімерів у народному господарстві; обговорити проблеми утилізації відходів полімерних

матеріалів.

Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань, умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.

Форми роботи: фронтальна робота, лабораторний експеримент.

Обладнання: таблиці “Характеристика найпоширеніших полімерів”, “Сучасні полімерні матеріали”, “Склад і галузі застосування пластичних мас”.

Демонстрація 13 “Визначення властивостей поліетилену: реакція на нагрівання, реакції з розчинами кислот, лугів, калій перманганатом.

Лабораторний дослід 7 “Ознайомлення зі зразками виробів з поліетилену”.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу

II. Перевірка

домашнього завдання. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

Фронтальна робота

Напишіть рівняння реакцій, з допомогою яких можна здійснити перетворення:

Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Використання поліетилену

ІІІ. Вивчення нового матеріалу. реакції полімеризації. Поліетилен

1. Розповідь учителя

Молекули, що містять кратні зв’язки, такі, як алкени, здатні з’єднуватися між собою з утворенням довгих ланцюгів з атомів Карбону – полімеру.

Реакція утворення полімерів називається полімеризацією. Розглянемо полімеризацію на прикладі етилену:

Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Використання поліетилену

CH2 = CH2 – мономер, вихідна речовина – вуглеводень, з якого синтезується полімер.

(-CH2 – CH2 -)n – полімер – молекула, що утворюється в результаті полімеризації.

(-CH2 – CH2 -) – елементарна ланка – повторювана частина молекули полімеру.

N – ступінь полімеризації – кількість елементарних ланок у молекулі полімеру, що дорівнює числу молекул мономеру.

2. Лабораторний дослід 7. Ознайомлення зі зразками виробів з поліетилену та інших пластмас

Перед початком роботи проводимо інструктаж з техніки безпеки.

Розглянемо колекцію виробів з різних полімерних матеріалів, звернемо увагу на маркування на деяких готових виробах, що пояснює склад і властивості полімерів (поліетилен низького й високого тиску), зі зразками поліетиленової плівки проведемо експеримент. Дослідження властивостей поліетилену

1. Визначення густини поліетилену за водою, його розчинність у воді.

2. Зразок поліетилену, закріпленого в щипцях, занурюємо в гарячу воду.

3. Реакція з розчином калій перманганату.

4. Реакція з розчинами сульфатної кислоти й натрій гідроксиду. За кожним пунктом плану робимо висновки про фізичні й хімічні властивості поліетилену й записуємо їх у зошит.

3. Склад поліпропілену, полівінілхлориду та інших полімерів. Використання полімерів на їхній основі

На столах учнів – таблиці для самостійної роботи й підготовки повідомлень “Характеристика найпоширеніших полімерів”, “Сучасні полімерні матеріали”, “Склад і галузі застосування пластичних мас” (Хімія навколо нас. – Х.: Вид. група “Основа”, 2003.- Вип. 5.- (Бібліотека журналу “Хімія”)).

Знайомимо з таблицею розпізнавання пластмас (за Чертковим). Напишемо рівняння одержання й коротко охарактеризуємо властивості полімерів.

– Поліпропілен:

Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Використання поліетилену

– Полівінілхлорид:

Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Використання поліетилену

– Полістирол:

Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Використання поліетилену

IV. Підбиття підсумків уроку

– Поясніть, яка будова карбонового ланцюга має бути в мономера? (Наявність кратного зв’язку)

– Наведіть приклади використання полімерів. Зверніть увагу, які властивості цих полімерів використовуються.

(Заслуховуємо повідомлення учнів про використання полімерів.)

– Назвіть природні полімери, відомі вам з курсу біології. Оцінювання роботи учнів на уроці.

V. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал параграфа, відповісти на запитання до нього, виконати вправи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Поняття про полімери на прикладі поліетилену. Використання поліетилену - Плани-конспекти уроків по хімії