Поняття про рубки лісу. Класифікація рубок

Лісівництво

РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН

Лекція 4. ЗАСТОСУВАННЯ РУБОК У НАСАДЖЕННЯХ СТИГЛОГО ВІКУ

4.1 Поняття про рубки лісу. Класифікація рубок

При веденні організованого господарства в лісі доводиться з якою-небудь метою зрубувати дерева. Це здійснюється різними інструмен­тами – сокирою, пилкою або спеціальними механізмами – бензопилкою, кущорізом тощо. Обов’язковим вважається видалення зрубаних дерев до шляхів транспорту. Цей процес іменується рубкою лісу. В переважній більшості рубка лісу

ведеться заради отримання деревини, тобто здійснюється заготівля деревини. Це відбувається при головному користуванні лісом, а рубка іменується головною або рубкою головного користування. Така рубка проводиться в стиглих або перестійних деревостанах. Головна мета її – отримання технічно стиглої деревини. Іноді при головній рубці вирішується питання про заміну старих, часто розладнаних лісостанів більш господарськоцінними або з кращими захисними властивостями.

Крім головних рубок, при лісовирощуванні застосовують так звані рубки, пов’язані з веденням лісового господарства та інші рубки догляду за лісом.

Ці рубки мають виховне значення, оскільки вони спрямовані на забезпечення кращих умов росту головних порід у насадженнях і проводяться майже протягом усього періоду життя лісостанів від молодого до пристигаючого віку. В процесі рубок догляду отримують деревину, кількість якої в Україні становить близько 40% від загальної кількості.

Широко практикуються санітарні рубки, в процесі яких вирубуються уражені хворобами, засохлі дерева, деревина яких не втратила технічних якостей.

В ряді випадків доводиться застосовувати так звані інші рубки, наприклад, при розчищенні від деревної рослинності сіножатей, розширенні просік, прорубуванні трас для будівництва доріг, ліній електропередачі, газо – та нафтопроводів тощо.

При виправленні малоцінних молодняків та невдалих лісових культур застосовують реконструктивні рубки. Вони, як правило, супроводжуються лісокультурними заходами – введенням цінних та швидкорослих порід, після чого вдається покращити стан і породний склад насадження. Врешті реконструктивні рубки підвищують повноту і цінність деревостану.

В лісах рекреаційного призначення, окрім перелічених рубок, проводяться рубки формування ландшафтів або ландшафтні рубки. Їх мета – поліпшення лісових ландшафтів та підвищення стійкості до рекреаційного навантаження при масовому відвідуванні лісу людьми з метою відпочинку.

В окремих об’єктах – парках, скверах ведуться рубки, які забезпе­чують їх стійкість і естетику.

З рубками лісу пов’язані певні терміни. Так, якщо в рубку відведена якась ділянка лісу, то її називають лісосікою. Вона в натурі відме­жовується від сусідніх насаджень візирами. Якщо рубка суцільна, тобто при ній зрубуються усі дерева на лісосіці, то зрубана ділянка називається вирубкою або зрубом. В тому випадку, коли на лісосіці зрубують лише частину дерев, після проведення рубки вважають, що насадження пройдене рубкою.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Поняття про рубки лісу. Класифікація рубок - Довідник з природознавства