ПРАВОПИС І ВЖИВАННЯ ЧИСЛІВНИКІВ ТА ЗАЙМЕННИКІВ
Мета:
– навчальна: повторити найважливіші теоретичні відомості з морфології та орфографії; удосконалити вміння й навички семикласників правильно писати слова на вивчені орфограми в числівниках і займенниках;
– розвивальна: розвивати творчі вміння доречно й правильно використовувати числівники й займенники в монологічному та діалогічному мовленні;
– виховна: за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати почуття відповідальності за братів наших менших; знайомити з представниками тваринного
Соціокультурна лінія: історія України.
Внутрішньопредметні зв’язки:
– Культура мовлення і стилістика: правильне вживання кількісних числівників з іменниками у всіх відмінках; уживання числівників для позначення дат.
– Текст (риторичний аспект): використання числівників з метою надання текстові переконливості, точності.
Міжпредметні зв’язки: правильне використання форм числівників під час читання й усного пояснення прикладів; використання числівників у відповідях на уроках.
Тип уроку: урок повторення набутих знань.
Перебіг уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
III.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДЫЛЬЯНОСТІ
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАННЯ УРОКУ
> Сформулюйте мету уроку (3-4 позиції) відповідно до теми.
IV. ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Опрацювання теоретичного матеріалу про складні випадки правопису числівників та займенників
Правопис складних числівників
Разом пишуться
1) складні кількісні числівники: одинадцять, п’ятдесят, триста (трьохсот, трьомстам);
2) складні порядкові числівники й схожі з ними прикметники, останнім компонентом яких є – сотий, – тисячний, – мільйонний: дев’ятисотий, тридцятисемитисячний, п’ятсоттридцятитисячний, двохсотий, шістдесятип’ятимільйонний, багатотисячний, кількамільйонний.
Окремо пишуться
1) складені кількісні та порядкові числівники: тисяча п’ятсот тридцять вісім, тисяча дев’ятсот вісімдесят восьмий;
2) порядкові числівники, до складу яких входять слова з половиною й под., теж пишуться окремо: три з половиною тисячний загін.
Через дефіс пишуться
1) порядкові числівники, написані цифрами й літерами: 7-й, 10-ї, 11-го, 35-мільйонний, 3-тисячний;
2) складні займенники з компонентами – будь, – небудь, казна-, хтозна-: хтозна – скільки, скільки-небудь тощо.
IV. ВИКОНАННЯ СИСТЕМИ ТВОРЧИХ ЗАВДАНЬ НА ОСНОВІ ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО
> Випишіть числівники словами, розподіливши їх на групи: прості, складні, складені.
На Русі існувала система літочислення від “Сотворення світу”, а еру від “Різдва Христового” запроваджено в Україні, як і в Російській імперії, після Указу Петра I – лише 1699 р. Це за давньоукраїнським літочисленням був 7208 р. Отже, різниця між цими календарями становить 5508 років. Складність розрахунків історичних дат для України полягає ще й у тому, що з 988 р. Новий рік починався в березні, а з 1492 р.- з 1 вересня. Ці дві системи існували паралельно. Лише 1582 р. почали Новий рік вважати тільки з 1 вересня… Після християнізації Русь-Україна взяла календар з Візантії. Він прийнятий Юлієм Цезарем 46 р. до н. ч., тому й зветься юліанським. У ньому рік складається з 365 днів і 6 годин. Це перевершує астрономічний рік на 11 хвилин і 14 секунд. 1582 р. Папа Григорій XIII реформував цей календар, і новий стиль дістав назву григоріанського.
> Прочитайте текст, доберіть заголовок. Поставте до тексту кілька запитань і запишіть їх. Усно відтворіть текст, відповідаючи на запитання.
> Випишіть займенники, визначте їх розряд за значенням.
Кожна нація, кожен народ, навіть кожна соціальна група має свої звичаї, що виробилися протягом багатьох століть і освячені віками.
В усіх народів світу існує повір’я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми і Богом.
Ми, українці, нація дуже стара, і свою духовну культуру наші пращури почали творити далеко до християнського періоду на Україні. Разом із християнством Візантія принесла нам свою культуру, але саме свою культуру, а не культуру взагалі. У нас в Україні вже була національна культура, і Володимир Великий тільки додав християнську культуру до своєї рідної, батьківської культури (О. Воропай).
> Із наведених словосполучень випишіть правильні. Поясніть свій вибір. Половина працівників, одна друга працівників; троє фірм, троє установ, три фірми, три установи; шістдесятирічний громадянин, шестидесятирічний громадянин; майже сто фахівців, біля ста фахівців; три лікаря, три лікарі, троє лікарів; чотири верстата, чотири верстати; два крана, два крани.
> Запишіть словами числівники на позначення часу, ураховуючи всі можливі варіанти. Уведіть їх до питальних речень, де мова йшла б про початок чи закінчення якогось заходу, події тощо.
8.15; 00.00; 12.00; 17.45; 20.30; 16.15; 13.35.
> Запишіть слова, замінюючи цифри літерами. Визначте, до якої частини мови вони належать. Поясніть правила написання таких слів.
4-котушковий, 3-мільйонний, 4-акордний, 2-вимірний, 4-місячний, 2-хромово-кислий, 3-процентний, 2-ярусний, 4-поверховий, 2-хлористий, 4-відсотковий, 3-канальний, 3-тисячний, 2-валентний, 2-полярний, 3-променевий, 2-мільярдний, 4-ступеневий.
> Складіть речення з наведеними займенниками у формах непрямих відмінків із прийменниками. Поясніть правопис займенників.
Ніхто, ніякий, абищо, будь-хто, абиякий, нічий, будь-що, абихто, ніщо, ніскільки, будь-котрий.
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
> Підготуйтеся до контрольного диктанту.