СПОСТЕРЕЖЕННЯ ТА ПРОСТІ ДОСЛІДИ

РОЗДІЛ 3. СВІТЛОВІ ЯВИЩА

§19 . ЗАЛОМЛЕННЯ СВІТЛА

1. СПОСТЕРЕЖЕННЯ ТА ПРОСТІ ДОСЛІДИ

ПРОВЕДЕМО ДОСЛІДИ

Занурте олівець у склянку з водою, і ви побачите, що олівець нібито “заломився” на межі “повітря-вода” (рис. 19.1). У тому, що насправді олівець залишився прямим, можна переконатися, провівши по ньому пальцем.

Причина вдаваного “зламу” олівця – заломлення світла на межі двох середовищ. Заломленням світла називають зміну напрямку поширення світла на межі поділу двох середовищ.

Щоб спостерігати заломлення

світла, проведіть ще кілька дослідів, доступних у домашніх умовах.

Покладіть на сторінку книжки скляну пластинку з паралельними гранями (таку пластинку називають плоско-паралельною). Розглядаючи крізь пластинку текст, ви побачите, що він здається піднятим (рис. 19.2).

Причиною “підняття” тексту є заломлення світла на межі “повітря-скло”.

Подібне “підняття” відбувається й тоді, коли ви дивитеся на дно моря або річки крізь шар води: дно здається ближчим, ніж воно є насправді. Обов’язково беріть це до уваги, входячи у воду в незнайомому місці!

1 Явище називають заломленням, а відповідний процес

– заломлюванням.

Покладіть на дно чашки монету, поставте чашку на стіл і подивіться на неї так, щоб край чашки ледве закривав монету. Не змінюючи положення голови, обережно налийте в чашку воду. Ви побачите, що дно чашки нібито піднялося: монета разом із дном “спливла”, ставши видимою (рис. 19.3)!

Рис. 19.4 схематично показує, чим зумовлено “підняття” монети: промені світла, що йдуть від неї, на межі “вода-повітря” заломлюються.

СПОСТЕРЕЖЕННЯ ТА ПРОСТІ ДОСЛІДИ

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


СПОСТЕРЕЖЕННЯ ТА ПРОСТІ ДОСЛІДИ - Фізика