Якими бувають рослини?

СВІТ ЖИВОЇ ПРИРОДИ

УРОК 23 Якими бувають рослини?

Тема. Якими бувають рослини?

Мета: ознайомити учнів з видами культурних рослин та їх значенням для людини; вчити групувати зображення дикорослих і культурних рослин, пояснюючи сутність групування, наводити приклади кожної групи; розвивати логічне мислення і мовлення учнів; виховувати дружелюбність, толерантність.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми і мети уроку

На дошці – малюнки рослин.

– Якою загальною назвою можна об’єднати ці малюнки?

До якої природи належать рослини? Доведіть. (Рослини належать до живої природи, бо вони народжуються, дихають, живляться, ростуть, розмножуються і відмирають).

– Пригадайте, які рослини ростуть у природі самі по собі, а які вирощують люди.

– Сьогодні на уроді ви дізнаєтеся, якими бувають рослини.

III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Бесіда

– Чим схожі і чим відрізняються ялина і яблуня? (Спільне – це дерева, Відмінності – ялина росте в лісі, яблуня – у саду, і за нею доглядає людина. Обидва дерева приносять користь людям,)

– Чим схожі і чим відрізняються агрус

і ялівець? (Спільне – це кущі. Відмінність – ш’рус росте в саду, і за ним доглядає людина, Ялівець росте в лісі,)

– Чим схожі мати-й-мачуха і помідор? (Спільне – це трав’янисті рослини. Відмінності – помідори ростуть у городі, і за ними доглядає людина, збирає урожай. Мати-й-мачуха росте всюди.)

– На які групи молена розподілити всі рослини?

– Перша група – це рослини, які вирощує людина. їх називають культурними рослинами. Друга група – це рослини, які ніхто не саджає. Вони ростуть самі по собі. І їх можна зустріти скрізь: і в лісі, і на лузі, і біля водойми. Ці рослини називають дикорослими.

2. Фізкультхвилинка

IV. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота за підручником (с. 56~5 7)

– Розгляньте фотографії нас. 56 угорі.

– Ці дивовижні рослини показав наш добрий знайомий Сонечко Семикрапочка. Чи знаєте ви їх назви?

Робота в групах. Гра-змагання

– Розгляньте фотографії на с. 56 унизу.

– Що на них зображено?

– Позмагайтеся: хто знає більше назв рослин нашого краю?

Робота в парах

– Роздивіться фотографії на с. 57 і розкажіть, що на них зображено?

– У які групи можна об’єднати ці рослини? Поясніть.

– Назвіть дикорослі рослини.

– Назвіть культурні рослини.

– У кожному стовпчику продовжте перелік, початий художником.

– Дикорослі рослини ніхто не саджає і не доглядає. Вони ростуть у лісах, степах та на луках.

Культурні рослини вирощують та доглядають люди для своїх потреб. Вони ростуть на полях, городах, в садах і парках.

Усі культурні рослини походять від дикорослих.

– Що таке дикорослі рослини?

– Де ростуть дикорослі рослини?

– Що таке культурні рослини?

– Де ростуть культурні рослини?

– Розкажіть одне одному, які культурні рослини вирощують ваші сім’ї на присадибній чи дачній ділянці.

2. Завдання для друга природи

– Які дикорослі й культурні рослини ви зустрічаєте дорогою зі школи додому? Скористайтеся довідковим бюро у підручнику. Порівняйте їх між собою.

V. Підсумок уроку

– На які дві групи розділені всі рослини?

– Які рослини називають культурними? Де їх вирощують?

– Для чого людина вирощує культурні рослини?

– Яку культурну рослину тобі хотілося б вирощувати?

– Що таке дикорослі рослини?

Додаток до уроку 23

Робота над загадками

Відгадавши загадку, учні зазначають, до якої групи належить рослина – до культурних або дикорослих рослин.

Зубів немає, а кусає. (Кропива)

Має шкір сім, витискає сльози всім. (Цибуля)

Дівка в коморі,

А коса надворі. (Морква)

На городі молода

Пишні коси розпліта,

У зеленії хустинки

Золоті хова зернинки. (Кукурудза)

Тут всі ростуть, як кажуть, душа в душу:

Малина, абрикоси, виноград,

Горіхи, сливи, яблуні та груші…

А все це разом зветься просто… (сад).

Яскраві пелюстки,

І запах пречудовий.

І хочеться усім

Побачити їх знову. (Троянди)

В чистім полі він росте:

На високих ніжках,

В зелених панчішках,

Квіточки блакитні,

Мов оченьки привітні. (Льон)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Якими бувають рослини? - Плани-конспекти уроків по натурології