ЖИТТЯ В МОРЯХ ТА ОКЕАНАХ

РОЗДІЛ III ОБОЛОНКИ ЗЕМЛІ

Тема 3 ГІДРОСФЕРА

§45. ЖИТТЯ В МОРЯХ ТА ОКЕАНАХ

Які морські рослини і тварини вам відомі?

Пригадайте, як пристосовані тварини до життя у водному середовищі морів і океанів.

ГРУПИ МОРСЬКИХ МЕШКАНЦІВ ЗА УМОВАМИ ІСНУВАННЯ. Серед мешканців Світового океану є і мікроскопіч­ні бактерії, і крихітні рослини та тварини, яких у літрі води вміщуються мільйони. А є й справжні велетні – водорості завдовжки кілька десятків метрів і тварини масою десятки тонн. За умовами існування розрізняють кілька груп мор­ських

мешканців: планктон, нектон, бентос (мал. 204).

Планктон – це дрібні рослини і тварини, які населяють товщу води і яких переносять хвилі й течії. Це дрібні водорос­ті, черв’яки, рачки, креветки, медузи. Планктон – основна їжа більшості мешканців океану, в тому числі риб і китів. Подекуди в океані планктону буває так багато, що він нагадує густі завислі хмари. У цій товщі “поживного пюре” “висять” медузи різних кольору і форми. Такі райони багаті на рибу.

Нектон – морські тварини, які активно рухаються у воді. Це кити, дельфіни, моржі, тюлені, восьминоги, кальмари, водяні змії, черепахи та різноманітні

риби. Вони легко мо­жуть долати великі відстані.

Бентос – рослини і тварини, що оселилися на дні. У “підвальному поверсі” о ке ану живуть водорості, корали, губки, морські зірки, краби, черв’яки. Водорості отримують із води поживні речовини всією своєю поверхнею.

ЖИТТЯ В МОРЯХ ТА ОКЕАНАХ

Планктон

Подорож у слово

У перекладі з грець­кої планктон означає блукаючий, нектон – плавання, бентос – глибина.

Рекордсменом у світі водоростей є макроцистис гігант завдовжки 200 м. Велетнем серед молюсків є тридакна, маса якої досягає 300 кг.

ЖИТТЯ В МОРЯХ ТА ОКЕАНАХ

Мал. 204. Мешканці океану

ЯК ПОШИРЕНІ ОРГАНІЗМИ У СВІТОВОМУ ОКЕАНІ. Найбільш сприятливі умови для мор­ських мешканців у мілководній прибережній частині. Верхній шар води (до глибини 100 м) добре освітлюється і прогрівається сонцем. Завдяки активному перемішуванню він збага­чений киснем і поживними речовинами. Тому на мілководдях виникають справжні підводні “пасовища”, де багато планктону, риб, які ним харчуються, та інших морських тварин.

Із віддаленням від берегів і з глибиною на­сиченість вод життям зменшується в сотні разів. Із глибиною зменшується проникнення соняч­ного світла, кількість кисню і наростає тиск. У холодних і темних глибинах (більш як 1000 м) тиск води такий великий, що його не витримала б жодна наземна істота. Там мешкають тільки бактерії, черв’яки, молюски та риби, які змогли при стосуватися до таких умов.

Поширення організмів у Світовому океані змінюється й залежно від зміни клімату – від екватора до полюсів. Холодні полярні води бідні на організми. Планктону там мало, тому небагато й риб. Є моржі й тюлені. У помірних широтах температура води протягом року в ища за 0 °С, у ній розчинена велика кількість кис­ню. Там вирує життя, тому ці води є найбільш “рибними” районами океану. У тропічних широтах рослин і тварин менше, тому що вода має підвищену температуру і більшу солоність. У теплих екваторіальних і тропічних водах на невеликих глибинах спостерігається величезна різноманітність теплолюбних риб, морських черепах, придонних організмі в (коралів, молюсків, морських зірок, крабів та ін.).

“ЖИВІ” БАГАТСТВА ОКЕАНІВ. З давніх-давен водорості, рибу, молюсків Світового океану людина використовує для своїх потреб.

Щороку в морях і океанах виловлюють мільйони тонн оселедця, анчоуса, тріски, скумбрії, тунця, ставриди, кам­бали, лосося. Серед молюсків найбільше значення мають устриці, мідії, морські гребінці, кальмари, восьминоги. Цінними морепродуктами є також креветки, краби, омари, лангусти (мал. 206). Промисел китів, моржів, тюленів, морських котиків нині обмежений через значне зменшення їх кількості. Рослинність і тваринний світ морів та океанів дуже багаті, але вони не безмежні. Через те, що риби виловлюють більше, ніж може відтворитися, кількість її меншає. Тому потрібно запобігати хижацькому промислу.

В океані живуть найбільші тварини Землі – сині кити їх довжина – понад 33 м. а вага – 160 т. Щодня дорослий кит з’їдає 4 т дрібних рачків. Синій кит такий великий, що лише його язи к важить стільки ж, скільки й невеликий слон.

ЖИТТЯ В МОРЯХ ТА ОКЕАНАХ

Мал. 205. Життя в океанах на різних широтах

ЖИТТЯ В МОРЯХ ТА ОКЕАНАХ

Мал. 206. Промислові риби, молюски та ракоподібні

ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ

– За умовами існування розрізняють такі групи морських організмів, як планк­тон, нектон і бентос.

– Поширення рослим і тварин у Світовому океані залежить від глибини та клімату, тому кількість їх видів закономірно зменшуються з глибиною і від екватора до полюсів.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. Охарактеризуйте групи морських організмів за умовами ЇХ існування у Світовому океані.

2. Від яких чинників залежить поширення організмів у океанах і морях?

3. Які частини Світового океану є найбільш придатними для життя морських мешканців? Чому?

4. Як змінюється поширення організмів у океанах із зміною клімату?

5. У яких широтах води Світового океану найбагатші на рибу? Чому?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


ЖИТТЯ В МОРЯХ ТА ОКЕАНАХ - Географія