Зв’язок слів у реченні. Підсумковий урок
Тема: Зв’язок слів у реченні. Підсумковий урок
Мета: закріпити знання учнів про зв’язок слів у реченні; вчити встановлювати зв’язок між словами у словосполученнях і реченнях; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовне чуття; виховувати бережливе ставлення до хліба.
Тип уроку: урок формування мовної компетенції.
Обладнання: підручник, зошит.
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
Дзвоник всім нам дав наказ –
До роботи швидше в клас.
Попрацюєм всі старанно,
Щоб пройшов урок немарно.
ІІ.
1. Перевірка домашнього завдання (вправа238, с. 98)
– Прочитайте записаний текст.
– Які спільнокореневі слова дібрали до слова будівлі?
– Який корінь у цих словах?
2. Робота за вправою 243 (с. 99)
– Прочитайте виразно вірш.
– Знайдіть слова, вжиті в переносному значенні.
– Випишіть із вірша підкреслені слова.
– Позначте в них префікс.
– Доберіть до виділених слів спільнокореневі.
ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ
– Сьогодні на уроці ми закріпимо знання про зв’язок слів у словосполученнях і реченнях.
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
1. Підготовча вправа
– З поданих слів утворіть словосполучення. Боротися (за що?) приїхати (куди?) любити (що?) учитися(як?) розповідати (про кого?) підійти (до чого?) говорити (як?) любов (до чого?)
– Що допомогло вам утворити словосполучення?
2. Робота за вправою 244 (с. 99)
– Прочитайте словосполучення.
– Визначте головні і залежні слова в словосполученнях. (Головне слово – це те слово, від якого ми ставимо питання. Залежне слово – це те слово, до якого ми ставимо питання.)
– До якої частини мови належать головні слова? (До іменника)
– До якої частини мови належать залежні слова? (До прикметника)
– Отже, іменник тісно пов’язаний з прикметником. У словосполученнях іменника з прикметником питання ставимо від іменника.
3. Вибіркове списування
– Випишіть словосполучення, у яких слова вжиті в переносному значенні.
(Веселе сонце, гострий зір, світла думка)
V Фізкультхвилинка
4. Словникова робота
– Відгадайте загадки.
· На городі молода
Пишні коси розпліта,
У зелені хустинки
Золоті хова зернинки. (Кукурудза)
– Має жовтий вусок,
Запашний колосок.
Буде з мене мука
Й паляниця золота. (Пшениця)
– Це злакові рослини. Синонімами до слова кукурудза є слова маїс, пшеничка, пшінка. З них виготовляють крупу, борошно, з кукурудзи – олію.
5. Хвилинка каліграфії
– Складіть прислів’я і запишіть його каліграфічно в зошит. На чор ній зем лі біла пше ниця ро дить.
– Підкресліть головні члени речення.
– Установіть зв’язок слів у цьому реченні (усно).
6. Робота за вправою 245 (с. 100)
– Прочитайте виразно текст.
– Чому хліб має золотаву шкоринку?
– Які дії виконували “золоті руки?” (Посіяли, доглянули, зібрали, змолотили, замісили, спекли)
– Як ви будете ставитися до хліба? Чому?
7. Вибіркове списування із завданням
– Спишіть другий абзац із вправи 245, вставляючи пропущені букви.
– Підкресліть слова, вжиті в переносному значенні.
8. Зв’язок слів у реченні
– Випишіть виділене речення з другого абзацу вправи 245.
– Покажіть зв’язок слів у цьому реченні. Золоті руки зерно посіяли.
Руки (що зробили?) посіяли; руки (які?) золоті; посіяли (що?) зерно.
V. ПІДСУМОК УРОКУ
– Які слова є у словосполученні? (Головне і залежне)
– Як установити зв’язок слів у словосполученні?
– Як установити зв’язок слів у реченні?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вправа 246, с. 100.
![]()
![]()
Кульбабки
Біля доріг, вздовж лісових стежин, по луках, навіть біля самих порогів будинків упродовж літа цвіте кульбаба.
Всім знайомі ці прості квіти. Вони подібні на маленьке сонце з золотими пелюстками-промінцями. Ціле літо квітнуть кульбабки, а достигле їхнє насіння – легка пухнаста кулька. Дмухнеш на кульку – попливе, полетить у повітрі легке липуче насіння.