Формування ландшафтів у дібровах

Лісівництво

РОЗДІЛ 4. ВЕДЕННЯ ГОСПОДАРСТВА У ЛІСАХ ЗЕЛЕНИХ ЗОН

Лекція 7. ОСОБЛИВОСТІ РУБОК ФОРМУВАННЯ ЛАНДШАФТІВ У НАСАДЖЕННЯХ РІЗНОГО ПОРОДНОГО СКЛАДУ

7.5 Формування ландшафтів у дібровах

Перетворення лісових ландшафтів у лісопаркові в умовах дібров потрібно починати з молодого віку насаджень. Середньовікові та пристигаючі лісостани дуже важко переформувати в лісопаркові, тому вони найчастіше рубками доводяться до рівня лісопаркових ландшафтів закритого простору з вертикальною зімкнутістю пологу (1б).

Формування ландшафтів

напіввідкритого простору потрібно розпочинати не пізніше 20-річного віку, а найкраще – створювати основу такого ландшафту вже при штучному поновленні лісу культурами. У цьому випадку при формуванні ландшафту з груповим розміщенням дерев (2б) рослини висаджуються на постійне місце не рядовими, а “врозкид”, розміщуючи головні породи на відстані 5-6 м між окремими рослинами. Формування груп і куртин аналогічне формуванню хвойно-листяних, але набагато складніше. В умовах правобережного Лісостепу головними породами можуть бути дуб звичайний, ясен звичайний, клен звичайний, липа серцелиста та клен – явір.
У лівобережному Лісостепу – дуб, ясен, клен звичайний, липа, із другорядних порід, які доповнюють формування груп, потрібно використати на Правобережжі граб, березу, а з кущів – ліщину, бузину чорну, клен татарський та ін. На Лівобережжі – клен польовий, ясен зелений, клен татарський, жимолость татарську, скумпію.

У разі створення напіввідкритого ландшафту типу 2б у більш дорослих насадженнях, які були у свій час посаджені рядами, рубки – формування потрібно проводити так, щоб згодом зникла видимість рядів, оскільки рядове розміщення рослин різко знижує естетичний вигляд ландшафту. Цього можна добитися не тільки вирубуванням дерев головних порід, але і створенням щільних узлісь із кущів, які закриють з боку галявин рядове розміщення дерев всередині груп.

Лісорослинні умови у дібровах надають широкі можливості для формування лісопаркових ландшафтів, тому в цих умовах повинні бути найрізноманітніші творчі підходи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Формування ландшафтів у дібровах - Довідник з природознавства