Кримські гори

ПРИРОДА УКРАЇНИ
&62. Кримські гори

Пригадай! Що ти знаєш про Кримські гори? Назви їх найвищу вершину.

Розглянь карту природних зон України (с. 170). З якою природною зоною межують Кримські гори?

На півдні Кримського півострова простягаються невисокі Кримські гори. На півночі вони межують із зоною степів. На півдні рівнинна смуга узбережжя відділяє їх від теплого Чорного моря. Пологі схили гір спускаються до степу, а круті – до моря. Гори затримують холодне повітря, захищаючи від нього південний берег Криму.

Кримські гори

тягнуться кількома пасмами. їх плоскі безлісі вершини називають яйлами. Площа Кримських гір у кілька разів менша за площу Карпат.

Зима в Кримських горах м’яка і багатосніжна, літо прохолодне й вологе. На вершинах опадів випадає більше, ніж біля підніжжя. Навесні з найвищих Кримських гір сходять снігові лавини. Вітри в Кримських горах, зазвичай, сухі і теплі. На півдні вітри-бризи двічі на добу змінюють свій напрямок: вдень дмуть з моря на сушу, а вночі – навпаки.

Гірські річки короткі. Більшість із них впадає в Чорне море, а найбільша річка Салгир – в Азовське. У Криму розташований Великий каньйон Криму –

вузька і глибока ущелина завдовжки майже 3 км.

Під час танення снігу і сильних злив річки бурхливі. Вони змивають на своєму шляху грунт і каміння, утворюють яри, руйнують греблі й мости. У спеку маленькі річки пересихають. Підземні води часто виходять на поверхню. У горах Криму багато мінеральних джерел. Гірські річки утворюють водоспади. Найвищий водоспад в Україні – Учан-Су на однойменній річці. Він розташований на південному схилі гори Ай-Петрі.

Кримські гори

Кримські гори Великий каньйон Криму Водоспад Учан-Су

Грунти Кримських гір різноманітні: біля підніжжя – більш родючі чорноземи, вище – менш родючі гірсько-лісові буроземні грунти, на вершинах гір – гірсько-лучні чорноземи.

Кримські гори багаті на поклади будівельних корисних копалин: мармуру, вапняку, глини, піску, гальки, гравію.

Обговоріть! Іноді Кримські гори називають вологим островом Криму. Чому?

Яйли.

Перевір свої знання

1. Яка погода в Кримських горах?

2. Що таке яйли?

3. Які водойми є в горах Криму?

4. Якими корисними копалинами багаті Кримські гори?

5. Допоможи Наталочці пояснити Дмитрикові, де більш родючі грунти в горах Криму – біля підніжжя чи на вершині гори.

Зроби підсумки

Кримські гори – невисокі гори на півдні Кримського півострова. Погода там м’яка й волога. На цій території багато джерел, невеликих річок. Родючість грунтів знижується від підніжжя до вершини гір. Цей край багатий на корисні копалини.

Гф

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Кримські гори - Натурологія